Κορδελιάστρα

Ξέρει κανένας αν υπάρχει δισκογραφημένο ρεμπέτικο ή δημοτικό τραγούδι με το όνομα “Κορδελιάστρα”;

Η μόνη σύνδεση της λέξης με τραγούδι και μουσική, απ’ ό,τι έχω υπόψη μου, είναι πως η Μοσχολιού υπήρξε κορδελιάστρα πριν γίνει τραγουδίστρια.

Υπάρχει το εξής διπλό album ¨Σε΄ τα λέγω τα τραγούδια¨, με παραδοσιακά τραγούδια και Χορούς από την Αντιμάχεια της Κω.
Στο πρώτο cd υπάρχει τραγουδι με αυτο το τίτλο.

Ναι, αυτό της Κω ξέρω κι εγώ. Είναι ένας σκοπός που ουσιαστικά ταυτίζεται με το Μερακλήδικο πουλί.

Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο pepe. Με μια μικρη ρυθμικη παραλαγη.

Όπα! Δεν είχα δει τις απαντήσεις! Πολύ ενδιαφέρον! Πού βρίσκει κανείς αυτό το άλμπουμ;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Φίλε ΚΕΠΕΜ σε αυτό το φόρουμ δεν επιτρέπεται η διακίνηση υλικού που προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικήςιδιοκτησίας.

Υποθέτω στα δύο κλασικά μαγαζιά: Ξυλούρη και Μιούζικ Κόρνερ. Ο δίσκος είναι του ΑΕΜ (Αρχείου Ελληνικής Μουσικής).

[Το ΑΕΜ έχει μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, αν και άνιση (με εμφανείς τάσεις βελτίωσης όσο περνούν τα χρόνια), σειρά δίσκων. Δυστυχώς, λόγω του τίτλου που αποτελείται από τρεις πολύ κοινές λέξεις, είναι αδύνατον να το γκουγκλάρεις!]