Κοίτα τι έκανες

Ο Σώτος το είπε ξεκάθαρα (είχε βέβαια προηγηθεί ο Τζίμης Πανούσης λέγοντας «χρησιμοποιήστε τη δυνατότητα on / off του ραδιοφώνου σας, όσο αυτή υπάρχει ακόμα»). Τι το θέλετε το χαζοκούτι; Το μόνο που θα κερδίσετε είναι να δήτε και κανένα Ζέρβα, όπως λέει και ο φίλος Άρης. Και αφήστε τους πάτους για τους ξενέρωτους.

Ο μάπας ο Λεμπέσης, το μόνο που έχει στο μυαλό του είναι η πάρτη του. Αν σεβόταν το «πρωτογενές υλικό» απλά δεν θα έφτιαχνε τραγούδια σε «ρεμπέτικο» ύφος. Και αν πρόκειται οι καινούργιοι να προσελκυστούν μέσω Λεμπέση όχι, να μου λείπει. Προτιμώ την τυμβορυχία, όρο που τον δημιουργήσαμε στη δεκαετία του 60, και σ όποιον αρέσουμε! Όσο για το ότι πρέπει τα νέα παιδιά πρώτα να γνωρίσουν τα κομμάτια από επανεκτελέσεις και μετά να ψάξουν για τις αρχικές, είμαι κάθετα (που θα έλεγε και το Πασόκ) αντίθετος, αυτό ίσχυε το 60 που πραγματικά δεν βρίσκονταν οι παληές εκτελέσεις. Σήμερα μας κατακλύζουν και (ευτυχώς) φτάσαμε στο σημείο να μας ενδιαφέρει ένα καινούργιο σιντί μόνο όταν παρέχει καλή ποιότητα επεξεργασίας. Γιαυτό και δεν μου αρέσουν οι «νεορεμπέτες» ούτε και σαν όρος.

Και δεν θα συμφωνήσω και με το Θανάση Καμπά (που δεν τον γνωρίζω πάντως προσωπικά) στο ότι ακριβώς λόγω των τηλεοπτικών σκουπιδιών έχουμε ανάγκη τέτοιες εκπομπές (τη συγκεκριμένη δεν την είδα και δεν σκοπεύω να δώ καμμία παρόμοια στο μέλλον). Τις κατατάσσω απλά και αυτές στα σκουπίδια.

Όσο για το ότι πρέπει τα νέα παιδιά πρώτα να γνωρίσουν τα κομμάτια από επανεκτελέσεις και μετά να ψάξουν για τις αρχικές, είμαι κάθετα (που θα έλεγε και το Πασόκ) αντίθετος, αυτό ίσχυε το 60 που πραγματικά δεν βρίσκονταν οι παληές

Νίκο κατά την γνώμη μου δεν είναι το αν ΠΡΕΠΕΙ τα νέα παιδιά να γνωρίσουν τα αυθεντικά κομμάτια από τις επανεκτελέσεις. Ναι έτσι πρέπει να γίνει όπως το λές, το ερώτημα όμως είναι, “ακούνε καθόλου ρεμπέτικα”?
Γιατί στην πραγματικότητα τα νέα παιδιά ακολουθούν την μόδα της εποχής τους σε γενικές γραμμές τουλάχιστον.
Οι γονείς μπορεί να προσφέρουν ακόμη και να επιμένουν σε ότι είναι δικό τους και κατά την γνώμη τους έχει αξία, μα οι νέοι θα κάνουν αυτό που τους αρέσει κάποιες φορές μπορεί να συμπίπτει κάποιες όχι, πως ήταν όταν εμείς είμαστε νέοι? Εγώ άκουγα και σαν παιδί τραγουδούσα και χόρευα τα παραδοσιακά. Οταν όμως σαν έφηβη έπιασα στα χέρια μου τον πρώτο δίσκο των Beattles το άκουγα συνέχεια, ήταν σαν να ξέχασα όλα τ’άλλα. Αυτό εξόργιζε τον πατέρα μου! Στο σπίτι λοιπόν γινόταν ανταγωνισμός, εγώ το δικό μου εκείνος στο φωνόγραφο την Ρόζα Εσκενάζυ! Ευτυχώς! Γιατί ενώ ποτέ μου δεν του ομολόγησα πως η Ρόζα μου άρεσε, τα αυτιά μου όμως είχαν συνηθίσει να ακούνε τον γλυκό ήχο και δεν μου πήρε καιρό, λίγο αργότερα όταν μεγάλωσα λιγουλάκι, να γυρίσω εκεί πίσω στις ρίζες.
Αυτό πάντως δεν σημαίνει πως δεν ακούω άλλο τους Beattles!
Αν τα παιδιά μου αυτή τη στιγμή δεν ακούνε ρεμπέτικα δεν με στενοχωρεί καθόλου! Ακούνε όμως ελληνικά (και αυτό είναι σπουδαίο αν σκεφτείς μεγαλώνουν μέσα στους ξένους). Αρχισαν από τα μπιτάτα (έτσι για να χρησιμοποιήσω την δική τους έκφραση) και στην πορεία πέρασαν στον Πάριο και στον Σαββόπουλο, τελευταία ακούνε Καζαντζίδη. Που θα πάει θα φτάσουνε και στα ρεμπέτικα και από εκεί σίγουρα θα ανακαλύψουν τις αυθεντικές τους εκτελέσεις!

Το γεγονός ότι βρίσκουμε πράγματα για να κατακρίνουμε στην εν λόγω εκπομπή δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάμε στο άλλο άκρο, αυτό της ισοπέδωσης. Δεν μπορούμε να εξομοιώνουμε με τον γενικό τίτλο «όλα σκουπίδια» την Καλομοίρα και τα παρατράγουδα με τις σπάνιες τηλεοπτικές εμφανίσεις του Γκολέ και του Ξηντάρη.

Μπροστά στην σημερινή κατάντια υπάρχουν κατ’ εμέ οι εξής δύο τρόποι αντιμετώπισης:

1)Εστιάζουμε στα κακώς κείμενα (μπιπ, κουνιστά κωλαράκια κλπ), ξενερώνουμε εντελώς, αρνούμαστε να συμμετέχουμε στην οποιαδήποτε θετική πλευρά του θέματος (π.χ. ακούστηκαν καλοπαιγμένα κάποια τραγουδάκια που δεν ξανακούστηκαν τηλεοπτικά) και εν τέλει πετάμε το χαζοκούτι στα σκουπίδια γιατί βαρεθήκαμε να προσδοκούμε την προβολή των εξ ολοκλήρου ωραίων (πχ «μου αρέσουν οι καρδιές σαν τη δική μου»)

2)Κοιτάμε γύρω μας, βλέπουμε τη σαπίλα, βλέπουμε μία προσπάθεια παρουσίασης του «ρεμπέτικου» μέσα στο έτσι κι αλλιώς σάπιο κλίμα, και λέμε «καλύτερα μονόφθαλμος παρά τυφλός».

Βασικά, δηλώνω οπαδός της δεύτερης (πιο μετριοπαθούς) αντιμετώπισης, αφού έτσι δίνεται η δυνατότητα να μπουν ρεμπέτικα τραγούδια σε σπίτια που αγνοούν το είδος και να ακούσουν κάποιοι «ανυποψίαστοι» (ειδικά νέα παιδιά) μία σαφώς πιο καθαρή εκδοχή της ελληνικής μουσικής σε σχέση με τα εύπεπτα γλοιώδη σκευάσματα που μας σερβίρουν κατά κόρον τα μμε…

ΥΓ : Τα υποκριτικότατα «μπιπ» θεωρώ ότι έχουν και κάτι θετικό : υποκρύπτουν μιας μορφής διαφήμιση των «χασικλίδικων» τραγουδιών, αφού το παράνομο ενίοτε αρέσει…

Προσωπικα εμενα οσο με ενοχλησε η εμμονη του σκηνοθετη -και της παρουσιαστριας ενοειται γιατι κι ο σκηνοθετης ειναι υπαλληλος της- να εστιαζει στους πωπους των κοριτσιων που κουνιουνται ετσι κι αλλιως σε ολες τις εκπομπες της, αλλο τοσο με ενοχλησαν τα κοντινα πλανα σε καποια “μαγκακια”
να τα πω -τελος παντων της σχολης χορου πρεπει ναταν- που κουνουσαν με καποια δοση μαγκιας και μεγαλες δοσης αμηχανιας και βαρεμαρας τα μεγαλα κομπολογια αλλα και τα μπεγλερια - που τους ειχαν δωσει, φανταζομαι…
Κι ακομα η γενικη ιλαροτητα εως φαιδροτητα στα προσωπα των μη ασχολουμενων με το ρεμπετικο -παρουσιαστρια, χορευτες- ωσαν να βρισκονται σε ενα ντελιριο χαρας οταν ξερουμε απ’την αλλη οτι το ρεμπετικο στην πλειστη θεματολογια του ασχολειται με σοβαρα και πονεμενα θεματα που δεν ειναι θεματα ειναι επι το πλειστον βιωματα !!
Ας μην εστιασουμε λοιπον στα ομορφα και
καλλιπυγα κοριτσια που ουτως ή αλλως μας βγαινε ο λαιμος να τα κυτταμε π.χ. στο δρομο (ετσι κανω εγω πολλες φορες) αλλα στο εν γενει ιλαρο υφος και αναλαφρο και οσον αφορα το σκηνικο χλιδατο και πεφωτισμενο πλερια, οπως και στο τι περναει τελικα το ολο πραγμα, μια κωμικη μονο και χαζοζαρομενη εικονα για ολο αυτο το μουσικο υλικο 6 δεκατιων και βαλε, που αποτυπωνει παραλληλα και τα βασανα του λαου μας εκτος απ’το χαβαλε.
Για να μην πουμε οτι ασχοληθηκε επι ματαιω και με τον Μανιατη και τη Βανιτα (οχι ρε συ Κωστα, ουτε να χορευει δεν ηξερε). Η φαση με το κοριτσακι που εγινε γυναικα δε με χαλασε καθολου !
Τελος η επιλογη των κομματιων για μια παρουσιαση εστω και σε μιουζικαλ σταϊλ οπως αυτη ηταν … ασχολιαστη … Ο μεν Αγαθωνας ειπε ολα τα παααρα πολυ ψαγμενα και αγνωστα ενω οι αλλοι ειπαν οτι πασιγνωστο και χαβαλεδιαρικο …
Τα τρια που ανεβασα και η “Μπομπα” ξεφευγουν απ’τον κανονα.
Τελος παντων ας μην το κανουμε απ΄την αλλη μειζον θεμα αγαπητε Θαναση μια εκπομπη ητανε δα …ετσι ;; τιποτα παραπανω …

Ξεχασα το Λεμπεση …

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 03 Νοέμβριος, 2005)

Παναγιωτακοπουλε που εισαι ;;
δεν ακουγεσαι …

Απ΄την αλλη και η “ΚΛΙΚΑ” καθυστερει ρε παιδια (;:wink:

Ελα και εχει ενα αρθρο ο KK™ …ζορικο !!}

Φίλε Γιώργο Β. θέμα το κάναμε άπαξ και φτιάχτηκε τόπικ για την εκπομπή…

Πάντως, εγώ απλά τις απόψεις μου λέω, ούτε μεγαλοποιώ αλλά ούτε περνάω ντούκου…

ΟΚ Θαναση κι εγω καλοπροαιρετα το ειπα, ετισ κι αλλιως κι εγω ασχοληθηκα περισσοτερο- απλα δεν μπορεις να βαλεις καλουπι πιστευω στο πως θα αντιμετωπισεις τετοιες “παρουσιασεις”, προσπαθειες κλπ
Ο καθενας κανει μια δουλεια αυτη που ξερει και αυτη που εχει μαθει. Δεν θα μαθουμε εμεις στη Σεμινα ή στην οποια αλλη, πως να κανει εκπομπη, λιγο πολυ βλεπουμε που κινειται, στο φιναλε τζαμπα ειναι δεν πληρωσαμε εισιτηριο
αμα θεμε αλλαζουμε καναλι ή βαζουμε ενα dvd.
Το να σχολιασουμε ομως μπορουμε … εχω βγαλει φουσκες απ’το φτυαρι …

Μιά και όπως είπα δεν είδα την εκπομπή, ο μόνος τρόπος να μάθω είναι να διαβάζω τα σχόλια εκείνων που την είδαν. Ο Γιώργος Β. παρουσιάζει πάρα πολύ καλά το θέμα. Να καθήσω λοιπόν να παρακολουθήσω σεισοπυγίες, χάχανα, μπεγλέρια και όλα τα άλλα επί δύο ώρες ή κάτι τέτοιο, για να μου μείνουν δύο, τρία κομμάτια του Γκολέ, του Αγάθωνα και του Ξηντάρη, ε, δεν το αντέχω. Τζάμπα είναι, δε λέω, αλλά ο χρόνος μου δεν είναι τζάμπα. Γιαυτό και τα βάζω όλα στα σκουπίδια, από τα οποία βεβαίως εξαιρούνται οι παραπάνω. Και τους χάνω συνειδητά, αφού δεν μπορώ να τους απομονώσω και να δώ μόνο αυτούς.

Και για το θέμα που σχολιάζει η Μαργιάννα, φυσικά και δεν ΠΡΕΠΕΙ τίποτα απολύτως, αλλοιώς φτάνουμε σε προστάδιο φασισμού. Όποτε τύχαινε τα ρεμπέτικα να είναι της μόδας τα νέα παιδιά τα άκουγαν γιατί ΤΑ ΙΔΙΑ θεωρούσαν ότι πρέπει. Σήμερα, που ευτυχώς δεν έχουμε τέτοια μόδα, όσοι πιστοί προσέλθετε και μπάστα! Άλλωστε και εγώ άκουσα και ακούω Μπήτλς, τζάζ, ρόκ και ένα σωρό άλλα, αλίμονο αν μέναμε στο (ασφυκτικά στενό, παρά την ευρύτητά του) πλαίσιο των ρεμπέτικων κλπ.

Αγαπητοί φίλοι,
προς τι τόσος ντόρος με την εκπομπή και με τη Σεμίνα?Ηθελα να το σχολιάσω και όταν αγωνιούσαν μερικοί να μεταδοθεί,αλλά καλύτερα εκ του αποτελάσματος.
Λοιπόν ξεκινώ:

  1. Υπάρχει κανείς από μας,νοήμων, που να πιστεύει ότι Αυτή η εκπομπή και παρόμοιες θα κάνει κάτι προκειμένου να τιμήσει μια εποχή και κάποια πρόσωπα?Ποιός μπορεί να είναι τόσο αφελής?Απλά της κυρά Σεμίνας όταν της εμφανίστηκε ο Σπύρος που είναι του λαικού,άφησε τα σκυλιά κι έπιασε να ξεθάψει κάτι που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήθελε χοντρό δόντι για να βγει στον αέρα.π.χ να πει κανα ρεμπέτικο ο Νταλάρας.
    Και μες τη δίνη του ανταγωνισμού πήγαμε στο άλλο άκρο,να βγάζουν κάθε καρυδιάς καρύδι και κάθε αρ…διας αρ…δι.
    Οπότε όλες οι εκπομπές έκτοτε έχουν ένα ρεμπετίζον αέρα με πολύ δόση γκλάμ,γραφικούς και ανίδεους χορευτές και κάτι εξαυλωμένα κοριτσάκια που ,ΟΥΑΟΥ!,βρήκαν την ευκαιρία της ζωής τους να βγουν στην Τ.Β.Εγώ προσωπικά δεν είχα καμμια πρεμούρα γιατί ήξερα ακριβώς οτι θα δω αυτά που περιγράφετε.Στο ζαπινγκ το πέτυχα, χάζεψα λίγο, σιχάθηκα και μιζέριασα με το βιασμό της μουσικής που αγαπώ, οπότε και την έκλεισα.Οπότε και δεν πιστεύω ότι είναι τρόπος μετάδοσης της λαικής μουσικής αυτές οι εκπομπές.Μάλλον την ξεφτυλίζουν και δεν της πρέπει.
    2.Οσο για την εσφαλμένη εντύπωση που έχουν για τη λαική μας μουσική έχω να πω το εξής.Το ρεμπέτικο και λαικό τραγούδι δεν ήταν ποτέ το μουσείο που το παρουσιάζουν σήμερα και μας που το γουστάρουμε σαν εξωγήινους με καβουράκια,κομπολόγια,χασίσια,χοντρές με αξύριστες μασχάλες και φουστάνες.Υπάρχει κανείς που δεν καταλαβαίνει ότι όλα αυτά μας προσβάλλουν?Προσωπικά έχω ερωτηθεί πολλές φορές τι σχέση μπορεί να έχω μ αυτή τη μουσική ,μια και το στυλάκι μου δεν είναι το παραπάνω αλλά κατά γενική παραδοχή για πιο μοντέρνα και προχωρημένα πράγματα.Αρα συμπερασματικά επειδή τους απέξω για τους οποίους αναφέρθηκα ως τώρα τους έχω χεσμένους(επιεικώς),μήπως πρέπει να δούμε και τι γίνεται με τους από μέσα?Μήπως το ψάρι, δεν βρωμάει πάντα απ το κεφάλι?
    Τα λέω να τα ακούνε οι ψευτοτιμητές του ρεμπέτικου οι οποίοι δεν έχουν καταλάβει ότι το ρεμπέτικο εξέφραζε και εκφράζει ότι πιο προχωρημένο και ασυμβίβαστο( και αυτό δεν είναι κατ ανάγκην οι καταχρήσεις και η “περιθωριακή” ζωή.)Κατά την ταπεινή μου άποψη ,η αναπαραγωγή και μίμηση τρόπων ζωής ανθρώπων εκείνης της εποχής, προκειμένου να λέγονται ρεμπέτες έφερε όλη αυτή τη μιζέρια και την παραγκώνιση του είδους.Και βεβαίως το γεγονός ότι εκτός από τους σπουδαίους συνεχιστές που υπάρχουν ,μπήκαν και πολύ άσχετοι στο χορό.
    Ε,κάποια στιγμή δεν πρέπει να ξεσκαρτάρει ο χώρος?
    ΕΛΕΟΣ!!!

Υ.Γ1.Συμφωνώ και επαυξάνω για το Λεμπέση, γιατί ότι δε σταυρώνει νότα και και δεν έχει τίποτα να πει, δε χρειάζεται και πολύ φιλοσοφία, ούτε βέβαια και μουσικές γνώσεις.
Υ.Γ.2.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα,δεν τα συνηθίζω και με κουράζουν,αλλά μπούχτισα αδερφέ μου!

Εκτος απο τα παραπονα σωστο θα ειναι να πουμε ενα μεγαλο μπραβο σε αυτη τη φωναρα την Κατερινα Τσιριδου… Ειναι αυτη που συνεχιζει την παραδοση των μεγαλων γυναικειων φωνων του ειδους.
Επισης εστω και αν δεν συμμετειχαν, πρεπει να μνημονευσω καποια ονοματα ισαξια των προβαλλομενων:
Γιωργος Ζορμπας, με την τσαλκαντζαδορικη σαν του Καβουρα φωνη του. Αλκης Μαυρος, κλωνος του Τζουανακου και του Χατζηχρηστου και αφθαστος ερμηνευτης των επιτυχιων του '50. Μανωλης Δημητριανακης, συνεχιστης του υφους του Μαρκου και της Πειραιωτικης σχολης.
Πολυ θα επιθυμουσα να ειχαμε την τυχη αυτους και σιγουρα και αλλους που μου διαφευγουνε αυτη τη στιγμη, να μπορουσαμε να τους απολαυσουμε τηλεοπτικα (εχουν πολυ καιρο να εμφανιστουν) και εκτενεστερα.

Ρε παιδια απο καπου πρεπει να φανει και το ρεμπετικο.Οι εκπομπες με τη γκλαμουρια και τα φωτα ειναι αναγκαιο κακο…για τους επαγκελματιες και τα μαγαζια που δουλευουν ειναι διαφημηση.Βλεπει και η επαρχια και δεν τρεχει στον Πλουταρχο και τη Βανδη.Λιγο ελεος…Οσο για την αισθητικη σιγουρα δεν ηταν αυτη που αρμοζε αλλα ποιος μας ρωτησε;

Ειδαμε -οσο αντεξαμε- και την εκπομπη αφερωμα στον Στελιο Καζαντζιδη χθες,
προφανως λογω του οτι συνεπεσε η μεταδοση με τη μερα της γιορτης του -ζωντος.
Το κακο ειναι οτι μεταξυ αλλων ηταν ο Δαντης, ο Καραφωτης και ο Λιανος δηλαδη οι ελπιδες του νεο-λαικου και ο Σταρ της Γιουρο-βιζιον !!
Το καλο ηταν οτι δεν ηταν ο Κοτσιρας, ο Σαρμπελ, ο Κιαμος, ο Ζακ Στεφανου κ.α.
ετσι δειγματολειπτικα, γιατι θα μπορουσαν να ειναι κι αυτοι.
Καποια στιγμη ο κολλητος της Σεμινας ο Μπαλαχουτης κατι πηγε να ψελλισει οτι δεν υπαρχουν σημερα φωνες που να πλησιασουν καν τη φωνη του Στελαρα, οποτε η κυρια αλλαξε 28 χρωματα, ο Δαντης πηρε 10 κωλοτουμπες, ο τυπος με τη μουστακα πως τονε λενε αυτο τον κρ…λο
τον παραγωγο δαγκωθηκε σε σημειο που μπορει να ματωσε, πηγαν να τα μπαλωσουν κατι για συναισθημα, οπα ρε μαγκες ηρεμα, ξεκοκκαλιστε ρε λι…α τα φραγκοδιφραγκα που παιρνετε γιατι ο Στελιος κλωτσαγε 100 και 200 φορες αυτα τα λεφτα να πει 5 τραγουδια (κοροιδο ητανε :wink: και απορω πως δεν το κοψανε στο μονταζ …
Απορια ψαλτου βηξ …
Ευτυχως ειδαμε και καποια πολυτιμα βιντεο …
Η πλακα ειναι οτι προγραμματισα την εκπομπη για τον Ακη Πανου και 1 ωρα τη Σεμινα στο Dvd και
απο λαθος εγραψα ολο το “Κοιτα …”
Και να θελεις να αγιασεις δεν μπορεις …

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 27 Νοέμβριος, 2005)

Xωρίς να θέλω να στρίψω το μαχαίρι στην πληγή σου συνονόματε Γιώργο, το αφιέρωμα για τον Άκη Πάνου ήταν σαφώς ανώτερο από της Σεμίνας…

Με τη διαφορά ότι προβληματίστηκα πολύ σε ορισμένες στιγμές όπου οι καλεσμένοι -προφανώς φίλοι του Πάνου- προσπάθησαν - ίσως άθελά τους- να βάλουν στην ίδια ζυγαριά την καλλιτεχνική προσφορά του δημιουργού και τη δικαστική απόφαση για το έγκλημα που διέπραξε…

Ακούστηκε -νομίζω από το Ρασούλη- ότι το δικαστήριο δεν έλαβε υπόψιν του την προσφορά του δημιουργού στο ελληνικό τραγούδι και τον κώδικα τιμής του κλπ…Δεν ξέρω τι ήθελε να κάνει ο κάθε υπερασπιστής του και σίγουρα ο Άκης Πάνου δεν κρίνεται μόνο από αυτήν την κακή πτυχή της ζωής του…Απλά μπήκα και για λίγο και στη θέση των συγγενών του ανθρώπου που σκοτώθηκε τότε και πιστεύω ότι θα ένιωσαν αρκετά “άβολα” εχθές το βράδυ…όχι για το καθαρά μουσικό σκέλος του αφιερώματος, αλλά για την προσπάθεια κάποιων να μειώσουν τη βαρύτητα του εγκλήματος που διεπράχθη…

Οντως ειδα λιγο στην αρχη γιατι μετα εφυγα και ρυθμισα βιαστικα το dvd και δεν το εγραψα -ειδα το Θοδωρη τον Παπαδοπουλο -που δε με τρελλαινει- ο οποιος ειναι λεει ανηψιος του να λεει το “Μολογα τα” και ακουσα και τον Ψαριανο που ειπε καποια πραγματα.
Ετυχε να γνωρισω τον Ακη το '88 στην Ξανθη και απο το Ρασουλη ξερω πραγματα γι’αυτον -που δεν προσθετουν τοσα οσο να τον γνωριζες- και πριν μερικα χρονια γνωρισα και την Ελευθερια και εχω αποψη για ολα αυτα.
Ουτε σε μενα αρεσει η μυθοποιηση και συνηθως σε τραγικες καταστασεις το μερος ειναι στην πλευρα του θυματος. Ισως ομως και ο Ακης ηταν θυμα
καποιου γενικοτερου στριμωγματος που οδηγησε μοιραια στο κακο …

Αφού δεν ντράπηκε ο Δάντης(!!!) να τραγουδήσει τραγούδια του Καζαντζίδη μ’ αυτό το νιαούρισμα (γιατί φωνή δεν έχει) τί να πεις.

Ο Μπαλαχούτης τί ρόλο παίζει ρε παιδιά και είναι από Σεμίνα σε Μπίλιω και από κυρά-Μπίλιω σε Μάριον (σε χρόνο TV) αφιέρωμα στο Ζειμπέκικο (Γάμη…ΤΑ!)

θεωρώ τον εαυτό μου ευτυχή που δεν γνωρίζω ούτε τον Δάντη (το σημερινό) ούτε τον Μπαλαχούτη, ούτε την Μπίλιω ή τη Μάριον.

Δεν ξερεις το Δαντη ;;;;!!!
Κατα κοσμον Χρηστος Βλαχακης.
Αποτελει δυνατο χαρτι της εταιρειας του, δε θυμαμαι ποια ειναι …
Αμ το αλλο που το πατε ;;
Τι γυρευει αυτος ο κυριος παραγωγος της Μινως και δεν ξερω ποιας αλλης, μονιμος συνεργατης στην εκπομπη της Σεμινας σαν φαντης μπαστουνι ;; Τοσο καλος παρουσιαστης ειναι ;; γιατι παλια τον θυμαμαι συμπαρουσιαστη σε τηλεπαιγνιδια !!
Γνωστος τραγουδιστης του ρεμπετολαικου μου ειπε περσυ οτι “Φιλε τωρα οι δισκογραφικες εταιρειες ειναι τηλεοπτικες, δηλαδη οι εξης δυο :
Heaven του Αντεννα και Legend του Σταρ” !!
Οποτε οι παραδοσιακες εταιρειες λεω εγω ανασκουμπωθηκαν και αντεπιτιθενται !!
Φωτια στα μπαταζακια τους και τα δικα μας …
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
Ο Κυριακου τι δουλεια εχει με εταιρειες δισκων κλπ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ ανθρωπος ασε που για χομπυ εχει
τον κλασσικο αθλητισμο ;; …
Παει να πει οτι και λογω του καναλιου εχουν χοντρο ΤΖΙΡΟΟΟΟ
120.000 αντιτυπα η Βανδη επι 4.000 δρχ, το κομματι (τοσο περιπου το εδινε στην εταιρεια κινησης πριν 3 χρονια) μας κανει ΜΙΣΟ ΔΙΣ.
Καθολου ασχημα !!
Βαλε Κοκκινου, βαλε κατι αλλες -τις εχουν βαλει και ξεβρακωνουνται αβερτα- βαλε τονα τ’αλλο δουλευει και το καναλι και τα φειμ στορυ, εκμεταλλευονται και για 3 χρονια τους τραγουδιστες απο τα φειμ στορυ, ωραια φαμπρικα !!

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 29 Νοέμβριος, 2005)

Εν τω μεταξυ εμεις εδω στην Κρητη εχουμε γυρισει στα παραδοσιακα με τους οποιους -απαραιτητους- νεωτερισμους, η νεολαια παει σε μαγαζια με ποτο και κρητικα ζωντανα -σαν μπουζουξιδικα αλλα με κρητικα- και το τοπιο εχει αλλαξει αρδην !!
Φετος το χειμωνα στα Χανια ειναι 4 μαγαζια σ’αυτο το στυλ : Προβα, Ταμπακαριά, Ανοδος,
Κρητες (το καλοκαιρι ηταν μπουζουκαδικο) και ακομα 5-6 μεγαλα μαγαζια φερνουν φιρμες κρητικους ολο το χρονο (Βαρελαδικο, Σταθμος, Πορτοκαλι, Αλκυων, Αστρα).
Παρτε μια γευση απο ραδιοσταθμο αποψε το βραδυ :

http://rapidshare.de/files/8300933/KRHTIKA__1.mp3.html

http://rapidshare.de/files/8301419/KRHTIKA_2.mp3.html

http://rapidshare.de/files/8301688/KRHTIKA_3.mp3.html

Υπ’οψιν οτι στα Χανια γυρισε το βιολι στη μοδα μετα απο δεκαετιες επικυριαρχιας της λυρας.

όχι μορέ παιδιά να κάνουμε στην άκρη τη λύρα…για τη ΚΡΗΤΗ!μιλάμε…προσοχή!