Κοίτα τι έκανες

Ti egine re paidia aurio exei ton Pario
eixa dei se diafimisi liges meres noritera oti exei rempetiko programma me lempesi, agathona, gkole, ksintari k to kafe aman tou ferri

Ω της ξεφτιλας !!
Τωρα το συνειδητοποιω κι εγω, ειδα τη φατσα
του Παριου σε κατι σαν διαφημιση και πρεπει να ειναι ετσι …

Μεχρι τοτε ειχα δει 3-4 φορες το τρειλερ με τους δικους μας, Φερρη, Ξηνταρη κλπ

Το αλλο το κουφο, αυτη τη στιγμη παιζει ο “Μελωδια”
“Στο αδειο μου πακετο” με την Τσανακλιδου … κι εχω φαει …

δυστυχως εδω στην Αγγλια δεν ξέρω τι γίνεται με τον Alpha και τα λοιπα.

Αλλα, το σι ντι με την Τσανακλιδου, μου άρεσε πάρα πολυ. Ίσως γιατι μπουζούκι παίζει ο Καραντίνης και ειμαι προκατηλημενος :smiley:

mallon epidi einai i giorti eurovision simera na to fulane gia to allo sabbato

Esteila email gia to pote tha provlithei … ama mou apantisoune kalws…

Δεν κάνετε βρε παιδιά μια αντίστοιχη παρουσίαση του δίσκου για εμας που δεν γνωρίζουμε…;

ποιου δίσκου Νικο;

Μπραβο ρε συ Τασο σημερα εχει τα καλυτερα της Γιουροβιζιον ever …στα κρατικο καναλι βεβαια.
Οποτε καλυτερα (γι’αυτους του Alpha) που δεν το παιζουν και ισως ειναι σε επαναληψη ο Βαρθακουρης senior …
Ωστοσο αυτο το ξερανε μηνες, τι μας βαζανε τα τρειλερ και μας κ…ε
Αν ψηφιζα παντως για την Γιουροβιζιον δεν θα ψηφιζα Παπαριζου οπου ακουω οτι σκιζουν τα ρουχα τους για να βγει No1 το “you’re my Νο1”, θα ψηφιζα το “Volare” βεβαια !!

Ρε συ Θοδωρη ενταξει ο Καραντινης σ’αρεσει αλλα
αυτη η Τσανακλιδου πως το λεει ετσι, σαν Αρια του
Βερντι και βγαλε … με στοιχεια καμπαρε Βερολινεζικου του μεσοπολεμου …

e kai ego perimena pos k pos to sabbato. k to site tous www.alphatv.gr akoma lene gia to rempetiko programma :confused:

Αν ψηφιζα παντως για την Γιουροβιζιον δεν θα ψηφιζα Παπαριζου οπου ακουω οτι σκιζουν τα ρουχα τους για να βγει No1 το “you’re my Νο1”, θα ψηφιζα το “Volare” βεβαια !!

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΣ Γιωργο…!! Τουλαχιστον το ΒΟΛΑΡΕ…ειναι “πιστο” στην μουσικη του κουλτουρα…! Το “δικο μας”…τι αλλο ειναι απο μια ξενη…απομιμηση ??

sorry παιδιά αλλά ευτυχώς που δεν έχει σήμερα το αφιέρωμα!έχω περάσει …πού να θυμάμαι!..πόσα σάββατα μέσα!και σήμερα θα ΄πάω για κρασάκι και καλό ρεμπέτικο!κρίμα θάτανε να το έχανα!καλό σαβ/κο σε όλους

kali fasi anna
kala na peraseis
ego itan na pao se gamo simera (!) alla leo mpas k allaksane gnomi k to valane. (Katalavathos variomouna kiolas na pao alla tespa.)
Alla k na min ti valei den masame. Winamp, kai rebetika me gousto

Ω τι συμφορά…ναι…πληροφορήθηκα αργά τα περί γιουρομπίζ.
Ανταμείφθηκα όμως και με το παραπάνω από το Τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΤ, που έχει αφιέρωμα στον Μ.Χατζιδάκη για τα 80 χρόνια από τον θάνατό του.

Για τους αλλοδαπούς το λίνκ είναι
http://www.ert.gr/radio/liveradioTRITO.asp

και όλο το πρόγραμμα εδώ
http://www.ert.gr/radio/showProgram.asp?id=16&pday=0

Αυτον με τη Τσανακλίδου

Τελικα το εδειξε το περι ου ο λογος !!

Εντυπωσεις να ακουσω …

Εν τω μεταξυ την περασμενη Κυριακη στον Παυλοπουλο (αλτερ) ειχε τον Ιορδανη

ΑΓΑΘΩΝΑΣ : Στους Ποδαραδες
Σμυρνεϊκου υφους τραγουδι απο τις αρχες της δεκ.του '30.
http://rapidshare.de/files/6967700/Stous_Podarades.mp3.html

Ο Αγαθωνας πραγματικα μετα απο 3 δεκαετιες στις επαλξεις, παραμενει μεγαλη αξία στις επανεκτελεσεις του ρεμπετικου με τη φωνη του να ειναι κλωνος αυτης του ΣΤΕΛΛΑΚΗ !!
Ωραιο η κομπανια απο τη Θεσσαλονικη που αλλωστε τους βλεπουμε συχνα -εως μονοπωλιακα- απο την ΕΤ-3.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 30 Οκτώβριος, 2005)

ΚΑΦΕ ΑΜΑΝ ΤΟΥ ΦΕΡΡΗ-Γ.ΚΟΥΤΟΥΛΑΚΗΣ : Τουτοι οι μπατσοι πουρθαν τωρα
Το γνωστο μαγκικο -οχι χασικλιδικο αλλα μπαρμπουτατζιδικο- τραγουδι με πρωτη ηχογραφηση στην Αμερικη απο τον μπουζουξη ΜΑΝΩΛΗ ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗ και τον ηθοποιο ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΙΩΑΝΝΙΔΗ.
Στους υποτιτλους της εκπομπης λεει οτι ηχογ/κε το '24 ενω ο Κουναδης το προσδιοριζει στα 1928.
Εχουν γινει προσθηκες διστιχων και συμπληρωματικων “προσφωνησεων” -ουτως ειπειν.
http://rapidshare.de/files/6969734/Toutoi_oi_mpatsoi.mp3.html

Παιζουν οι Γ.Κουτουλακης, Ν.Ανδριας, Λαζαρος
Κουλαξιζης, Ν.Φιλιππιδης, Σ.Κονσολακης και ακομα τραγουδουν οι Θεοδοσια Στιγκα, Θ.Λιζος
(ξεχναω καποιους) και ο Κ.Φερρης κανει τα αναλογα σχολια.
Θεατρικο-κινηματογραφικου (αλα “Ρεμπετικο”) και
παραλληλα χιουμοριστικου υφους εκτελεση που παραπεμπει ως ενα βαθμο στην επισης θεατρικη εκτελεση του Ιωαννιδη οπου φανταζομαι μιμειται τον τροπο ομιλιας των μαγκιτων της εποχης.
Ηδη οι μαγκες αποτελουν θεμα απο τα μεσα της δεκαετιας του '10 ενω μετα τους “Απαχηδες των Αθηνων” (1921) οι λουμπεν συνομοταξιες του Ψυρρη, Θησειου, Μοναστηρακιου και Πειραια των μαγκιτων και αλανηδων, των ομαδοποιημενων περιθωριακων στοιχειων με κοινα σημεια αναφορας : τροπο ζωης, ομιλιας, ενδυσης, αντισταση στις αρχες, χρηση καμας, ουσιων, ενιοτε και οπλου και ελεγχου των λεσχων και χαμαιτυπιων απο τους πιο νταηδες δινει τροφη στα σχολια εφημεριδων αλλα και στους συγγραφεις επιθεωρησεων που τους κανουν μεχρι και
θεμα θεατρικων εργων και επιθεωρησεων.
υγ
ΕΡΩΤΗΞΗ : Ο Γιαννακης Ιωαννιδης του 1928 ειναι το ιδιο προσωπο με τον Γιαννη Ιωαννιδη (60ρης πια) που το 1950 πρωταγωνιστει στο “Ελα στο Θειο” με τον Φωτοπουλο ;;;

γεια σου ρε Γιώργο αρχοντα!
Μεγάλε!

Οχι και πολυ μεγαλος …
40 + … ειμαι, οκ ;;

Υπαρχει και το dvd κατι θα γινει και μ’αυτο
αφου σας αρεσει τοσο !!

Γεια σας Θοδωρη και Τασο !!