Κοίτα τι έκανες

mipos exeis kai tin ekpompi xoris mpip?
ante more mas trelanan eidika stin prousa
tosa alla provaloun kathimerinos, auta tous piraksane?
parepiptontos tin ekpompi tin euxaristithika
tin alli evdomada exei afieroma i semina ston marko me kalesmeno ton stelio vamvakari, domeniko kai allous

Εχεις δικιο τι να λεμε τωρα …
Φοβηθηκαν την καμπανα του ΕΣΡ.
Οχι τιποτ’αλλο αλλα η εκπομπη κανει νουμερα μεγαλα και το ΕΣΡ εχει παραπανω ευαισθησιες …
Τα σκουπιδια που τρωμε στη μαπα καθημερνως δεν τους νοιαξανε …
Επειτα αυτοι και να φανε την καμπανα εχουν φραγκα, δεν τους παιρνει να τρεχουνε στα δικαστηρια οποτε σου λεει βαλε ενα μπιπ να κανεις τη δουλεια σου.
Επειτα ο Φερρης λογοκρινε μονος του αλλαζοντας τις λεξεις πχ στην “Μπομπα” τη λεξη μπουρδελο την εκανε φουρνελο … παλι καλα που δεν το εκανε πινελο !!
Αυτο με το Στελιο πρεπει να εχει ενδιαφερον αν και …
Τελος παντων αυτο που με ενοχλησε στην εκπομπη ηταν η ψευτοχλιδα …που δεν εχει καμμια σχεση με το ρεμπετικο και η προσηλωση αυτης της τυπισσας οπως και της Μπηλιως στα του ρεμπετικου …
οψιμο ενδιαφερον απο την παρουσιαστρια που φημες λενε οτι πηρε μισο δις για τη σαιζον … οσο για την αλλη εχει μπερδεψει το Χατζηδακι με τον Τουντα και τη σαρδελα με το μπατικ …

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 30 Οκτώβριος, 2005)

Κοιτα τι εκανα !!

Ξεχασα να κανω cut στο “Τουτοι οι μπατσοι” και ακουγεται μαζι με το προηγουμενο
το “Μη με πληγωνεις και πονω” του ΜΑΡΚΟΥ, που εχει ανεβει και σε αλλο τοπικ.
Δεν πειραζει κατεβαστε και τα δυο μαζι.

Γιώργο, λες παραπάνω:
“Επειτα ο Φερρης λογοκρινε μόνος του αλλαζοντας τις λεξεις πχ στην “Μπομπα” τη λεξη μπουρδελο την εκανε φουρνελο … παλι καλα που δεν το εκανε πινελο !!”

Προφανώς αναφέρεσαι στη “Μπόμπα” του Ρούκουνα. Έτσι δεν είναι; Αν ναι, τότε τις λέξεις “μπουρδέλο” και “φουρνέλο” που τις βρήκες ρε φίλε. Εκτός κι αν εννοείς άλλο τραγούδι (παρακολούθησα κι εγώ την εκπομπή).

Τέλος πάντων, για την ιστορία:

  • Η ΜΠΟΜΠΑ [ΚΩΣΤΑ ΡΟΥΚΟΥΝΑ] (Κ. Ρούκουνας) (1946, COLUMBIA DG 66O2).

«Μέσα στην Αμερική,
νέα μπόμπα έχει βγει,
πέφτει μια στην Ιαπωνία
και χαλά την κοινωνία.

Ρίχνουν δεύτερη, παιδιά,
τρόμαξ’ όλ’ η Ιαπωνιά,
αν θα ρίξουνε και τρίτη,
όρθιο δε μένει σπίτι.

Μεσ’ από την Μαντζουρία
τον σπαράζουν τα θηρία,
και ο Τρούμαν απ’ την άλλη
και του σπάνε το κεφάλι.

Οι γιαπωνέζοι παίρνουν δρόμο,
με πολύ μεγάλο τρόμο,
και το Βούδα προσκυνούνε,
απ’ τη μπόμπα να σωθούνε.

Ο Χιροχίτο αναστενάζει,
Χίτλερ, Μουσολίνι κράζει,
πα’ η νίκη, πα’ η δόξα,
σίγουρα θα μου 'ρθει λόξα.

Αχ, βρε Χίτλερ, μπογιατζή μου,
Ντούτσε, φιιγουρατζή μου,
ο Άξονάς μας είναι δράμα
γύρισε κορόνα - γράμμα.»

  • Σχόλια:
  1. Το τραγούδι αναφέρεται στη ρίψη από τους Αμερικανούς των δύο φοβερών ατομικών βομβών στη Χιροσίμα και στο Ναγκασάκι της Ιαπωνίας.
  2. Το γεγονός αυτό αποτελείωσε τον Άξονα (Γερμανία - Ιταλία - Ιαπωνία) και έβαλε τέλος στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, με την παράδοση και της Ιαπωνίας.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 31 Οκτώβριος, 2005)

Σάκη, το τραγούδι αυτό είναι αλλά αυτό που άκουσες χτες ήταν διασκευασμένο από τον Κώστα Φέρρη.

Προς κυριο Φερρη αν εχει την καλοσυνη να μας πει 2-3 λογια για τον Κωστα Τσιγκο… η εστω αν καποιος αλλος γνωριζει. Η ανεπαναληπτη ερμηνεια του στα 2-3 μαγκικα που τραγουδησε στην ταινια το '85 μας εχει αγγιξει ολους μας. Ωστοσο η παρουσια του στην εκπομπη δεν μας διαφωτισε για τη πορεια του στο χωρο του ρεμπετικου. Δραστηριοποιειται ενεργα? Ναι? Οχι? Μηπως ασχοληθηκε στο παρελθον και τωρα ιδιωτευει? Κατι αλλο? Καλο βραδυ σε ολους…

Θα παρουσιάσουμε συνέντευξη του Τσίγκου στην “ΚΛΙΚΑ” σε ερχόμενο τεύχος.

Σακη οπως λεει κι ο Τασος ο Φερρης αλλαξε στους στιχους στην “Μπομπα”
και για την ακριβεια τους αλλαξε τα φωτα με αναφορες στις ΗΠΑ στον Μπους
-αν θυμαμαι καλα- και δε συμμαζευεται !!
Οποτε στο τελος κανει ριμα με το -ελο και προκυπτει το φουρνελο
Χαβαλέ ολέ …

Εγώ έβγαλα γερά γούστα πάντως.
Σωτήρη πότε υπολογίζετε να ναι online?

Υπάρχει ένα τεύχος που ανεβαίνει σε λίγες μέρες , αλλά εκει δεν χωράει αρα σίγουρα στο επόμενο σε περίπου 2 μήνες

Συμφωνώ με το φίλο το Γιώργαρο ότι ένα από τα μείον της εκπομπής ήταν αυτή η ψευτοχλίδα που ήταν διάχυτη…
Επίσης με πείραξε που όταν γινόταν κανά καλό σόλο αντί να βλέπουμε τα χέρια του μπουζουξή, η κάμερα εστίαζε στον κουνιστό πισινό της εκάστοτε χορεύτριας… Προφανώς μπερδέψανε το σόλο με τον κώλο…
Το τρίτο αρνητικό σχόλιο σχετίζεται με μία από τις επιλογές των τραγουδιών. Σε μία εκπομπή η οποία υποτίθεται έχει σαν σκοπό να παρουσιάσει ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα τραγουδιών από μία πληθώρα καμποσων χιλιάδων, ο Λεμπέσης (που είναι και συνάδελφος) στα 3-4 τραγούδια που επέλεξε να παρουσιάσει συμπεριέλαβε ως επιλογή “ρεμπέτικο” δικιάς του σύνθεσης… Προφανώς, το επιβάλουν λόγοι αυτοπροβολής…

Πάντως, σε γενικές γραμμές και γω από πλευράς μου γούσταρα, αφού στο στούντιο ήταν μαζεμένη η σημερινή “ελίτ” της “αναβίωσης” του ρεμπέτικου. Σε εποχές που μας έχουν πνίξει τα τηλεοπτικά σκουπίδια και οι ανύπαρκτοι “σταρ” έχουμε μεγάλη ανάγκη τέτοιες εκπομπές και καλό είναι τις ατέλειες να προσπαθούμε κατά το δυνατόν να τις ξεπερνάμε…

Απιστευτα εκνευριστικο αυτο το μπιιιπ.
Σε ποια εποχη ζουμε??Λογοκρισια στο ρεμπετικο το 2005!!!Γιατι?Μην ακουστει η τρομακτικη λεξη
“χασις” και το ριξουν τα παιδακια στα ναρκωτικα?
Η λεξη “μαλακας”,“πουστης” και αλλες τετοιες ομορφες λεξουλες δεν ενοχλουν?
Πρεπει να αλλαξει το ονομα της εκπομπης και να την πουν “Κοιτα τι μαλ(μπιιιπ) εκανες”!!!
Κατα τα αλλα,ηταν χαριτομενη η εκπομπη.Φοβερος ο Αγαθωνας,ο Γκολες και ο Ξηνταρης αλλα αυτος που με συγκινησε πιο πολυ ηταν ο Τσιγκος.
Ας ελπισουμε σε κατι καλυτερο την επομενη φορα που μια εκπομπη θα εχει αφιερωμα στο ρεμπετικο.Και μακαρι να μην εχει φοντο τους δερματινους καναπεδες και ολη αυτη τη πολυτελεια που ειχε.ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΕΙ…

Φίλε γιατρε,εγκρινω και επαυξανω,μου ηρθε να σπάσω την TV.Αμεσως μετά μπαινω internet,να δω τι θα πουν τα δερβισια,αλλά μάλλον δεν πολυεννοιαξε.Τα υπολοιπα [εκτος Λεμπέση,που δεν θα έπρεπε να το παίζει,συνεχιστης,του ρεμπετικου,και τις γλάστρες,θυληκες κι αρσενικές] καλά ήταν.

Μετά το “Κοίτα τι κάνανε”, κάτι μ’ έπιασε κι έβαλα στο βίντεο το “Μ’ αρέσουν καρδιές σαν τη δική μου” του Ζέρβα, μόνο και μόνο να δω τους τύπους που χορεύουν σε κάποιες στιγμές της ταινίας. Πήρα τα ίσα μου… Προφανώς ο Ζέρβας δεν ήξερε και πήρε για χορευτές κάτι ξενέρωτους τύπους! Δε ρώτησε τη Σεμίνα να του στείλει κανα μανεκένι…

Απο την μια περιμένουμε με αγωνία να το δούμε και απ την άλλη απογοητευόμαστε δια το ευτράπελο του πράγματος , όπως και να το δεί κανείς το μόνο πρόβλημα είμαστε εμείς που συνεχίζουμε να περιμένουμε
ενημέρωση και διασκέδαση απο τα θλιβερά χαζοκούτια της κατανάλωσης.
Μήπως καμμιά καλή ταινία ή ενα ταβερνάκι είναι προτιμότερο για το Σαββατόβραδο απο τους χαρούμενους πάτους των δεσποινίδων που απαιτούν τον οβολό μας για ταίσουν τα αδηφάγα τέρατα των δημοσκοπήσεων τηλεθεάσεως.
Το μυστικό βρίσκεται στο μικρό κόκκινο κουμπάκι του τηλεκοντρόλ , πατήστε το λαίμαργα και αφήστε το στην θέση off.
Υ.Γ
Οπου να ναι ξεμπερδεύω τον MARX απο το Ρεμπέτικο και απλώνω τον λυμένο-πια-μίτο στο Ηρώδειο , ξέρεις εσύ.
Υ.Γ <font size="-2">2</font> Με τον Εγγελς έχω κάτι προβληματάκια ακόμα αλλά που θα μου πάει κι αυτός…

Ναί. Βέβαια. Μας ενοχλεί(:wink: το χασισάκι, και το λογοκρίνουμε, αλλά δείχνουμε τα διαμελισμένα παιδάκια στα δελτία για να κάνουμε νούμερα, προωθούμε τις αδερφάρες που λιμαίνονται όλα τα ΜΜΕ-ψυχαγωγικά-θεατρικά-μουσικά-πολιτιστικά δρώμενα.

Και καλά όλα με τις εν λόγω εκπομπές γιατί όλοι την κονόμα έχουν κατά νού, αλλά αυτόν τον μάπα τον Λεμπέση τί τον καλούνε; Τί προσφέρει; Έχει τέτοιο κοινό αυτός ο χάλιας; Μου’χει κακοφανεί από πέρυσι που ήταν καλεσμένος στον Σπύρο τον Παπαδόπουλο και έκανε όλα τα ταξίμια αυτός και ένα που ξεκίνησε ο Στεφανάκης του το’ κόψε στη μέση. Τί τρόμπας ρε παιδί μου. Αναρωτιέμαι τί γλύψιμο έχει ο άτιμος και κάθε τόσο είναι στα μέσα και στα έξω;
Έεεεεεεεεεεξω! Ή μάλλον Όοοοοοοοοοξω!!

Γιατί τόση κακία ρε παιδιά για τον Λεμπέση;
Εγώ πιστεύω ότι αγαπάει το ρεμπέτκο και το νοιώθει…

Δεν ειναι τοσο ασχημος ο Λεμπεσης ρε παιδια. Απλα εχει αυτο που δεν ταιριαζει στα ρεμπετικα. Ποιο? Το δημοσιοσχετιλικι. Ισως μας ξενιζει το γεγονος οτι ειναι επικοινωνιακος με τον κοσμο και τα μεσα ενημερωσης. Στο κατω-κατω καπως ετσι απο τετοια ατομα με συγκεκριμενο υφος περιμενω να προσελκυσουνε(το τονιζω αυτο) καινουριους ακροατες στα ρεμπετικα. Αν για παραδειγμα περιμενω απο τον Μπαμπη Γκολε(τον γουσταρω πολυ) δεν θα συμβει ποτε, οσο σημαντικος και να ειναι καποιος. Εξαλλου ολοι εδω μεσα ξερουμε τι πρεσβευει ο καθενας απο τους νεορεμπετες. Δυστυχως το παιχνιδι της ενημερωσης παιζεται με αλλα μεσα. Βεβαια κι ο Γιαννης Λεμπεσης κοπτεται αρκετα για τις δικες του δημιουργιες στα παλκα που παιζει ωστοσο σεβεται παντα το πρωτογενες υλικο.

Συμπληρωνω στα παραπανω: Υπαρχει πολυς κοσμος που αγνοει το μεγαλειο των πρωτων εκτελεσεων και για να φτασει σε αυτες διερχεται πρωτα απο τις συγχρονες επανεκτελεσεις. Αυτες για πολυ κοσμο αποτελουν το κινητρο (καλως η κακως) ωστε να ψαξουνε να βρουνε τα διαμαντια των πρωτων εκτελεσεων και φυσικα να τα καταχωρησουνε στη μουσικη συνειδηση τους. Καπου εκει βρισκεται κατα τη γνωμη μου και ο ρολος των σημερινων νεορεμπετων ωστε ο καθε Λεμπεσης, Αγαθωνας, Μαριω, κλπ, να κινουνται προς την κατευθυνση διαφωτισης και εκπαιδευτικης ακροασης του κοινου.

Υπαρχει πολυς κοσμος που αγνοει το μεγαλειο των πρωτων εκτελεσεων και για να φτασει σε αυτες διερχεται πρωτα απο τις συγχρονες επανεκτελεσεις. Αυτες για πολυ κοσμο αποτελουν το κινητρο (καλως η κακως) ωστε να ψαξουνε να βρουνε τα διαμαντια των πρωτων εκτελεσεων και φυσικα να τα καταχωρησουνε στη μουσικη συνειδηση τους. Καπου εκει βρισκεται κατα τη γνωμη μου και ο ρολος των σημερινων νεορεμπετων ωστε ο καθε

Εγραψες μια μεγάλη αλήθεια Βαγγέλη και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.
Φέρνω ένα άλλο παράδειγμα τον Δ.Σαββόπουλο. Μέσα από τον Μπάλο του έφτασαν στα παραδοσιακά πολλοί της γενιάς μου -όχι εγώ, εγώ γεννήθηκα σε χωριό και μεγάλωσα με τα παραδοσιακά- που στα πολύ νεανικά μας χρόνια δεν θέλαμε να ακούσουμε τίποτε άλλο παρά ρόκ.