Κλιση στον κατω καβαλαρη

ευχαριστω πολυ.

Στο δικό μου (Καφετζόπουλος) μόνο η μπουργκάνα βγαίνει (λίγο) προς τα έξω.

εγω να πω οτι η ρε η ψηλη βρισκει πανω στο σιδερακι στο πανω ταστο και εκανα μια πατεντα δλδ εβαλα ενα χαρτακι στην εγκοπη του πανω καβαλαρη ετσι ωστε να σηκωθει η χορδη γιατι ΕΤΡΙΖΕ ολο το ηχειο.

Το χαρτάκι θα πνίξει τον ήχο της χορδής.:087:
Για να απαλλαγείς από το ταστάρισμα λιμάρισε με μια ψιλή λίμα ή γυαλόχαρτο το τάστο που βρίσκει η χορδή σου. Το λιμάρισμα θα πρέπει να γίνεται σταδιακά με προσοχή και κατά μήκος του τάστου. Πρόσεξε μην το κατεβάσεις πολύ γιατί μετά πατώντας τη χορδή σε αυτό το τάστο μπορεί να βρίσκει και να ταστάρει στο επόμενο. Με λίγη προσοχή θα τα καταφέρεις…:089:
Καλή επιτυχία!

Μια ερώτηση ρε παιδιά…

όταν λέμε ότι ένα μπουζουκάκι είναι 68άρι και εννοούμε την απόσταση των δύο καβαλάρηδων, για ποια σημεία των δύο καβαλάρηδων μιλάμε ακριβώς?

Γιατί αν έχουν πάχος κοκκάλου π.χ. 3mm οι καβαλάρηδες, μετράμε 68 από την μέση των δύο κοκκάλων ή από εκεί που αρχίζει η ταστιέρα(στον πάνω καβαλάρη) έως την άκρη του κάτω καβαλάρη(προς την μεριά της τρύπας),?

Αναλόγως που θα μετρήσει κανείς, υπάρχουν κάποια χιλιοστά διαφορά στα οποία πρέπει να μετακινηθεί ο καβαλάρης.

Προφανώς, όταν μιλάμε για 68 εκατοστά από καβαλάρη,εννοούμε ότι το μήκος της χορδής είναι 68 εκατοστά. Οπότε, η απόσταση είναι αυτή από τα “εσωτερικά”, ας πούμε, σημεία των καβαλάρηδων δηλαδή από εκεί που αρχίζει η χορδή στο μάνικο και μέχρι εκεί που τελειώνει στο καπάκι.

Με τρεις λέξεις : Ελέυθερο μήκος χορδής.

Είδες τι γίνεται άμα διαβάζεις όλη μέρα Μεταφορά Θερμότητας…
Ξεχνάς κι αυτά που ξέρεις?
Γειά σου κύριε Νίκο,με ξελαμπίκαρες για τα καλά…

παντως ρε παιδια εχει πλακα,διοτι ξεκινησα με μια απορια το θεματακι αυτο…ξεφυγαμε να μιλαμε για ελευθερο μηκος χορδης,μεχρι και τριξιματα και …εχασα το δεντρο κυνηγωντας το δασος…
τελικα πειτε με χαζο αλλα εγω δεν εχω καταλαβει αν η κλιμακα ενος οργανου εξαρταται απο το παχος της χορδης(παιζωντας με δεκατα χιλιοστου παντα)…
και πρακτικα ποσο κλιση πρεπει να εχει ενας καβαλαρης .
αυτο που εννοω δειτε το σε ενα καβαλαρη ηλεκτρικης κιθαρας…

κυριε Φρονιμοπουλε ,τα φωτα σας…αν ειχατε την καλοσυνη

τελικά ούτε εγώ βρίσκω άκρη…Νομίζω απώλειες πάντα θα υπάρχουν είδικά στις χαμηλότερες χορδές. Το συγκερασμένο σύστημα είναι έτσι και αλλιώς ένας συμβιβασμός που απέχει αρκετά απο το ιδανικό. Στον τζουρά μου στην μπουργάνα παρατηρώ οτι στα εντελώς τελευταία τάστα η μπάσα χορδή ακούγεται μια ιδέα ψηλότερα απο την δεύτερη ρε που είναι μια οκτάβα πάνω…και δεν νομίζω οτι γίνεται τίποτα για αυτό.Το πάχος της χορδής δημιουργεί μεγαλύτερο tension απο ότι στην δεύτερη λεπτότερη ΡΕ και γιαυτό όσο μειώνεται το μήκος χορδής, αντιστρόφως ανάλογα ψηλώνει το pitch…Φαντάζομαι ο καβαλάρης θα τοποθετείται σε μια μέση θέση που θα φέρνει κάποια ισοροποία στο πρόβλημα…αλλα ας το πάρουμε απόφαση…τα τάστα απλά “φαλτσάρουνε” γιατί το ανθρώπινο αυτί “θέλει” να ακούει κάποιες νότες ανάλογα με το αρμονικό τους περιβάλλον και όχι σε μια καθορισμένη θέση…αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα…

Νομίζω…:slight_smile:

Κάνας μάστορας;

Γενικά, ένα όργανο με τάστα είναι αδύνατον να κατασκευαστεί με απόλυτη τονική ακρίβεια !

Γιά να πετύχουμε λοιπόν μία σχετική ακρίβεια, μπορεί να γίνει διόρθωση, ακριβώς όπως στο παράδειγμα του καβαλάρη της ηλεκτρικής.

Ο γενικός κανόνας είναι όσο παχύτερη η χορδή, τόσο μεγαλύτερη η διόρθωση (αύξηση του μήκους της ελεύθερης χορδής).

Με τον ρυθμιζόμενο, ανεξάρτητο γιά την κάθε χορδή, καβαλάρη της ηλεκτρικής κιθάρας, μπορούμε να πετύχουμε ακόμη μεγαλύτερη τονική ακρίβεια. Και πάλι όμως, όχι απόλυτη!

Τέλος, η ρύθμιση γίνεται ανάλογη και με τον τύπο χορδής που «φοράει» το όργανο. Άλλο είδος χορδής = άλλη ρύθμιση.

Το ανθρώπινο αυτί θέλει να ακούει -πάλι γενικά- καθαρά και όχι συγκερασμένα διαστήματα. Επίσης, όσο ψιλότερα ανεβαίνουμε, τόσο ελάχιστα οξύτερη θέλει να ακούει τη νότα. Οι βιολιστές γι`αυτό το λόγο, τις περισσότερες φορές όταν είναι εκτός τόνου, συνήθως «ψηλοπατάνε» τη νότα και πολύ λιγότερες τη «χαμηλοπατάνε».

H κατάρα της ζωής μας…Τα βιολιά ψηλά…τα τσέλλα χαμηλά…και οι βιόλες στη μέση δεν ξέρουμε με ποιόν να κουρδίσουμε…

και μετά βγάζουνε και ανέκδοτα για μάς…κοίτα να δείς…:108:

Γράφω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα και φορτώσω το forum…
Έχω μια κιθάρα κλίμακας 62.5 cm.
Όσον αφορά την κλισή στο ύψος του καβαλάρη…Η απόσταση της Ε μπάσας από το καπάκι είναι στα 1.3 cm και της Ε καντίνι στα 1.1 cm. Να το θέσω απλά τα δάχτυλα πέρνα εύκολα κάτω από τις χορδές.
Έβαλα στην κιθάρα 11άρες χορδές (Martin Retro-Custom light) και δεν τις σηκώσε ούτε για αστείο. Αναγκαστικά να τις ρίξω ένα τόνο κάτω για να είναι εφικτό το παίξιμο.
Τώρα τις έχω βάλει D’angelico 10αρες(πληροφοριακά φτηνές και αξιοπρεπείς χορδές) και είναι ένταξει το όργανο.
Παρολαυτα, προτιμώ παικτικά και ηχητικά πιο παχιές χορδές(12αρες ή τουλάχιστον 11αρες).

Αν μικρίνω την κλίση στο καβαλάρη (τρίβωντας το κοκκαλο) η κιθάρα θα αντέξει χορδές μεγαλύτερης τάσης???

Το λέω αυτό γιατί σε μια δεύτερη κιθάρα (ίδιας κλίμακας) που έχω,η κλίση στον καβαλάρη είναι πολλή μικρή(σχεδόν παράλληλη) και είναι πιο μαλακή στο παίξιμο και αντέχει μεγαλύτερες τάσεις…

Η (εγκάρσια) κλίση που περιγράφεις δεν έχει να κάνει με την αντοχή των χορδών αλλά με τον έλεγχο του εύρους ταλάντωσης της χορδής ψηλότερα στην ταστιέρα: μετριέται συνήθως στο 1ο και 12ο τάστο (action) και είναι το ελεύθερο ύψος «καθαρό» (*), από την κάτω παρειά της χορδής μέχρι την άνω παρειά του τάστου. Η χορδή τοποθετείται (ρύθμιση ύψους από τα κόκκαλα) τόσο χαμηλά ώστε να παίζει κανείς άνετα, αλλά ταυτόχρονα όσο ψηλά χρειάζεται ώστε κατά την ταλάντωσή της να μην ακουμπά στα τάστα και «ταστάρει». Γενικά οι μπάσες χορδές έχουν μεγαλύτερο εύρος ταλάντωσης και επομένως απαιτούν μεγαλύτερη απόσταση από την ταστιέρα, άρα καταρχάς νομίζω ότι καλώς είναι σεταρισμένη η κιθάρα με το κόκκκαλο ψηλότερα από την πλευρά των μπάσων. Το να αλλάξεις την εγκάρσια κλίση (όχι να κατεβάσεις το ύψος, αυτή είναι άλλη συζήτηση) δεν θα προσφέρει απολύτως τίποτα στην αντοχή σε μεγαλύτερης τάσης χορδές, ενώ κινδυνεύεις να αρχίσει να σου ταστάρει και να χρειαστείς άλλο κόκκαλο ή νέο σετάρισμα.

Για να καταλάβει κανείς τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο όργανο (αλλά και κάθε όργανο) δεν αρκεί μια περιγραφή στον υπολογιστή γιατί το θέμα είναι αρκετά σύνθετο (πάχος ταστιέρας, κλίση μάνικου, action, είδος και πάχος χορδών κτλ. κτλ.). Μάλλον ένας οργανοποιός θα πρέπει να εκτιμήσει συνολικά την κατάσταση για να σε βοηθήσει.

(*) action στο 12ο τάστο (για αμερικάνικες ακουστικές, με κάθε επιφύλαξη για την συγκεκριμένη περίπτωση, δες το απλώς σαν οδηγό): μπάσα Μι (2,4-2,7 χλστ.), καντίνι (1,5-2 χλστ.)