Κιτ μπαγλαμά βοήθεια

Γεια σας. Παρηγγειλα ενα κιτ μπαγλαμα και χρειαζομαι βοήθεια προς το παρον με την εφαρμογή της γομαλακας. Ποσα χέρια χρειάζεται, (ειδα σε βίντεο το πουγκακι απο υφασμα γεμισμενο με στουπι) το πουγκακι το βουταμε μεσα ή απλα βρεχουμε λιγο λιγο το στουπι? Ενδιαμεσα στα χέρια κανουμε καποια αλλη διαδικασια (πχ κατι ακουσα για βρεγμενο γυαλόχαρτο ψιλο)? Το εφαρμοζουμε και στο μανικι και στην ταστιερα? Καθε πληροφορια καλοδεχούμενη

Για τη γομαλάκα παίρνω βαμβακερό πανάκι και το κάνω μικρή μπαλίτσα (διαμέτρου 2-3 εκατοστά). Με το ίδιο πανάκι τυλίγω την μπάλα σε πουγκί όπως είπες. Κρατάω την γομαλάκα σε μικρό μπουκάλι. Φράσσω την είσοδο του μπουκαλιού με την μπάλα και τουμπάρω για λίγο το μπουκάλι να βραχεί το ύφασμα. Κάνεις ήπιες κυκλικές κινήσεις να απλώσεις όμοιόμορφα. ανάμεσα στα πώτα χέρια σηκ΄’ωνονται η ίνες του ξύλου και περνάω ψιλό γυαλόχαρτο (400αρι) να στρώσει. Όταν κολλάει η μπάλα στην επιφάνεια ρίχνεις 1-2 σταγόνες λάδι (εγώ χρησιμοποιώ παρφινέλαιο) για να κυλάει αβίαστα πάνω στην επιφάνεια. Ο αριθμός των χεριών εξαρτάται από το ξύλο, την πυκνότητα της γομαλάκας κ.α. Συνήθως περνάω 6-7 χέρια. έχει πολλές διαφορετικές επιπλέον τεχνικές με ελαφόπετρα και άλλα πολλά αλλά εγώ δεν τις χρησιμοποιώ. Με λίγη εξάσκηση και υπομονή μπορέις να βγάλεις πολύ όμορφα αποτελέσματα. Έχει διάφορα είδη γομαλάκας και γίνονται και πολύ συνδυασμοί και με άλλες ρητίνες (π.χ. μαστίχα). Μια συμβουλή για το πανάκι, να είναι λευκό γιατί αν βάλεις κάποιο χρωματιστό μπορεί να σου ξεβάψει πάνω στο ξύλο (μην γελάτε την έχω κάνει την πατάτα) και να μην μαδάει. Με την χρήση το πανάκι θέλει αλλαγή. Απλά περνάς καινούργιο πανάκι πάνω από το παλιό και συνεχίζεις.
Στο φόρουμ των ελληνων οργανοποιών μπορείς να βρείς πολύ υλικό άμα ψάξεις:

Επίσης και το youtube. Δες εδώ ένα ενδεικτικά:

Mε τον όρο French polish shellac, γκουγκλαρισε και θα βρεις άπειρο υλικό.
Πριν ξεκινήσεις τον μπαγλαμά κάνε δοκιμές πολλές σε ρετάλια.
Καλή συνέχεια.

1 «Μου αρέσει»