Κιθαρόνι ινδικός παλίσανδρος

Η πιό πρόσφατη κατασκευή. Ενα ρεμπέτικο κιθαρόνι με σκάφος απο παλίσανδρο Ινδιών, με ενδιαφέροντα νερά και τριχρωμία σε μερικά σημεία .
Αντίγραφο ενός ιστορικού οργάνου που έφτασε κάποια στιγμή στα χέρια μου για ανακατασκευή- επισκευή και σήμερα το έχει ο ευτυχής yero yioris ( εξαιρετικός τραγουδοποιός και μέλος του φορουμ).
Το κιθαρόνι έχει μηκος χορδής 63cm, ταστιέρα και γέφυρα επίσης απο παλίσανδρο , ενω έχει χρησιμοποιηθεί και πουπίνγκα σε μερικά σημεία. Οι οδηγοί και η διακόσμηση στο καράολο είναι απο φυσικό όστρακο και το βερνίκι χειροποίητο μπάλας.
20180204_122217.jpg20180204_122334.jpg20180204_122446.jpg20180204_122454.jpg

20180204_122727.jpg20180204_121746.jpg20180205_194648.jpg

1 «Μου αρέσει»

από εμφάνιση είναι μια χαρά! ο ήχος πώς είναι σε σχέση με το πρωτότυπο;
λόγω των διαφορετικών ξύλων, άλλαξες κάποια δομικά χαρακτηριστικά για να προσεγγίσεις τον αρχικό ήχο ή έγινε ακριβές αντίγραφο;

Ο ήχος συνονόματε φίλε είναι ελαφρά πιο πριμαριστός απο το πρωτότυπο. Το κιθαρόνι εκείνο είχε σκάφος απο σφεντάμι (βαμμένο) .Δομικά χαρακτηριστικά δεν άλλαξα δηλ θέσεις καμαριών, πάχη και ύψη κλπ ,σε γενικές γραμμές αυτά τηρήθηκαν . Η μόνη πολύ εμφανής διαφορά , αφορά το υλικό και το τελείωμα της ταστιέρας που δεν ήταν έτσι. Άρα για να είμαστε απολύτως ακριβείς , αυτό που παρουσιάζω εδώ δεν είναι ακριβές αντίγραφο εκείνου του οργάνου.
Τον ήχο που μάλλον δείχνει να είναι πιό πρίμος απο του αρχικού οργάνου , τον αποδίδω στην διαφορετική ιδιοσυχνότητα του παλίσανδρου σε αντιπαράθεση με του σφενταμιού . Σε ότι αφορά την ένταση νομίζω οτι είναι καλύτερο, αλλά όχι θεαματικά.

περίεργο, συνήθως ο παλίσανδρος έχει πιο γεμάτο ήχο από το κελεμπέκι. παίζει βέβαια ρόλο και η παλαιότητα.
τώρα που το σκέφτομαι, και η δικιά μου η ρουμάνικη με κελεμπέκι είναι, αλλά έχει πολύ γεμάτο και γλυκό ήχο.
κάποια στιγμή πρέπει να δω από κοντά όλα αυτά τα οργανάκια!

Όμορφο, μπράβο σας.

Είναι καλό οι σημερινοί μάστορες να φτιάχνουν και τέτοια οργανάκια, που να έχουν κάτι από την αύρα, την αισθητική αλλά και την ποιότητα οργανοποιίας (στο φινίρισμα, στα ξύλα κτλ) των παλαιών μαστόρων.

Ένα βιντεάκι θα μας άρεσε.

Καλή συνέχεια

Άλλο ένα όργανο μεγαλείο !!! Όπως και όλα τα άλλα.

οπως τα ειπε ο βαγγελης παραπνω !

Αριστούργημα φίλε Νικόλα. Συγχαρητήρια και πάλι!!!

Με αρκετά μεγάλη καθυστέρηση , ένα βιντεάκι με αυτό το όργανο . Ευχαριστώ τους ‘‘los rebellos’’ για την ευγενή συμμετοχή τους για μια ακόμα φορά.

5 «Μου αρέσει»