Μπουζούκι κατασκευασμένο με βάση τη δουλειά του Αναστάσιου και Ιωάννη Σταθόπουλου

Ειμαι στην ευχαριστη θεση, να μοιραστω μαζι σας το τελευταιο μου αποκτημα.

Μπουζούκι κατασκευασμένο απο το Γιαννη Τσουλογιαννη , με βάση τη δουλεία του Αναστάσιου και Ιωάννη Σταθόπουλου.
Κατασκευάστηκε στα μέτρα ενός από τα τρία καλούπια που χρησιμοποιούσε ο Σταθόπουλος (φαρδύτερο).
Το σκάφος έγινε με παλίσσανδρο , κατσαρό κελεμπέκι και διαχωριστικό κορδόνι ανάμεσα στις δόγες -όπως ο Ιωάννης συνήθιζε.
Το καπάκι είναι ένα 70χρονο έλατo που ανήκε στον Καντζούνη(παλιό σπαρτιάτη κατασκευαστή ).
Η διακόσμηση έγινε με παλίσσανδρο-ταρταρούγα(απομίμηση),MOP και Abalone.Η ροζέττα είναι από κατσαρό κελεμπέκι.
Ο χορδοδέτης είναι γερμανικός μάρκας cid από εβένινο μαντολίνο του Μούρτζινου(μη επισκευάσιμο)
Ταστιέρα: εβένινη

Για περισσοτερες φωτογραφιες

http://trixorda.blogspot.com/

Ενω για τα σταδια δημιουργιας του

http://memoriesoftheinnocentage.blogspot.com/

Συντομα και ηχητικο

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο! Πολύ όμορφο!

Υ.Γ. Επειδή το θέμα ανοίχτηκε σχεδόν ταυτόχρονα και εδώ από τον κατασκευαστή, κρατάμε το παρόν θέμα ανοιχτό για ΕΥΧΕΣ στον φίλο SDimis και καλό θα ήταν κατασκευαστικές απορίες και παρατηρήσεις επί οργανοποιίας να γίνουν στο θέμα που άνοιξε ο οργανοποιός

Φίλε SDimis, πολύ ωραίο το όργανο και καλόπαιχτο.
Μπράβο και στον μάστορα.

Προς συντονιστές:
Κάντε ρε παιδιά μια διόρθωση στον τίτλο που αναφέρει δουλεία και όχι δουλειά.
Δεν είναι τίποτα το λαθάκι αλλά βαράει στο μάτι αφού είναι τίτλος.

Από συντονιστές: Έγινε, μη φωνάζεις ντε ! :089:

:088::088:

Ευχαριστώ πολύ !

κυριε Γρηγόρη , ο μάστορας έχει ανεβάσει ενα ενδεικτικό μικρό κλιπ ήχου του
Θα γίνει και ηχογράφηση απο επαγγελματία παίχτη, αλλά μιας και έχουμε αυτό το πρωτο δείγμα , θα ήθελα απο τους έχοντες Σταθοπουλο, την κριτική τους στη χροιά του πρωτου αυτου ήχητικου δείγματος

ημουν σκληρός στη. κριτική μου για άλλο ονομαστο κατασκευαστή αναβίωσης μπουζουκιου με βάση μπουζούκια Σταθοπουλου, περιμένω το ίδιο και απο τόυς έχοντες προπολεμικά όργανα

Το είχα δεί το βίντεο του Γιάννη! Συγχαρητήρια και πάλι για την επιλογή σου!

Γενικά ο ήχος είναι Σταθοπουλικός! Προφανώς τό ότι ακόμα ξύλα, λούστρα κλπ είναι ολοκαίνουργια, είναι κάτι που φαίνεται σε σχέση με όργανα που έχουν τόσο παλιά ξύλα! Πιστεύω ότι μετά κανένα χρόνο θα δείξει εντελώς ίδιο! Και σε 100 αν έχει φύγει η ετικέτα θα αναρωτιέται ο ιστορικός του μέλλοντος αν είναι γνήσιο… :088:

Επειδή είχα την τύχη να ακούσω και τον Σταθόπουλο του Ν. Πολίτη που κατά την γνώμη μου είναι δίδυμο αδελφάκι του δικού μου, θα έλεγα απλά ότι αυτά τα δύο “μαντολινίζουν” περισσότερο από το δικό σου! Δές εδώ ένα που έχει ηχογραφήσει ο Δημητριανάκης πιο παλιά!

//youtu.be/kK5g1zs6B9E

[ul]
[li]Ευχαριστώ για την απάντηση κύριε Γρηγόρη[/li][/ul]Συγκρινοντας τα δυο κλιπ ( όσο αυτά μπορούν να συγκριθούν ) παρατηρώ πως ο Αυθεντικος Σταθοπουλος έχει πιο υψητονη χροιά , λιγότερο σκασιμο , και πολύ λιγότερο βάθος " sustain " απο την " απομίμηση " Σταθοπουλος

Δεν γνωρίζω εάν ο Σταθοπουλος του κ. Δημητριανακη ειναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ( πιστεύω πως σε μια άλλη συζήτηση ο κ Φρονιμοπουλος είχε σημειώσει για κάποιες επισκευές που είχαν γίνει στο συγκεκριμένο όργανο εάν θυμάμαι καλά) αλλά εάν πάρουμε τι δείγμα αυτό ως αντιπροσωπευτικό ,γνωρίζουμε ποιες τεχνικές παράμετροι κάνουν τον ήχο του αυθεντικού πιο μουρμουρικο και " θαμπο";

Εδώ άλλος Σταθοπουλος με δυνατό τζουραδιτικο ήχο και χροια
http://youtu.be/VohdU-XLdIg

Πολύ ωραίο το όργανο! Να το χαίρεστε και καλά γλέντια. Κουκλί από εμφάνιση αλλά και από ήχο σκίζει! Καλορίζικο.

Ένα πρόσφατο ηχητικό δείγμα παιγμένο απο τα χέρια του πολυταλαντου κ. Αγγελάκου

1 «Μου αρέσει»