Τρίχορδο (καπάκι νιαγκόν)

Καλησπέρα σε όλους!!
Πριν μερικές μέρες τελείωσα ένα τρίχορδο στο οποίο έβαλα καπάκι νιαγκόν , επηρεασμένος απο μια δημοσίευση εδώ στο ρεμπέτικο ,ενός μπουζουκιού του Παναγιώτη Καφετζόπουλου με καπάκι μαόνι!!

Κλίμακα 68
Σκάφος βέγκε , τριανταφυλλιά
Μάνικο φλαμούρι ,βέγκε, νιαγκόν
Καράολο μεράντι, βέγκε , τριανταφυλλιά
Ταστιέρα βέγκε , τα σημάδια είναι τριανταφυλλιά και κέδρος
Φιγούρα μουριά, σφεντάμι
Ροζέτα μουριά
Περιμετρικά φιλέτα βέγκε ,τριανταφυλλιά
Βαφή γομαλάκα στο καπάκι και στο υπόλοιπο όργανο βερνίκι μπάλας 500 της vernilac

και ήχος!!!


επειδή είναι ακόμα στο σετάρισμα ψιλοταστάρει, αλλά θα πάρετε μια ιδέα του ήχου!!!

…αν μου επιτρέπεται , θα ήθελα να ευχαριστήσω τον liga rosa γιατί και η δική του απάντηση :

<<το μαόνι δεν το εμπιστεύομαι για καπάκι κιθάρας, αλλά έχω ακούσει ότι λειτουργεί καλύτερα σε μικρότερα εμβαδά. το χρησιμοποιούν σε καλές πάρλορ κιθάρες, για να δούμε και στο μπουζούκι.>>

έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο εγχείρημα αυτό, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, γιατί για μένα και φαντάζομαι και για τους περισσότερους ερασιτέχνες, η χαρά της δημιουργίας μετράει περισσότερο, το “ταξίδι”.
Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη(vagges2010) για τα σχέδια του καλουπιού του τρίχορδου που παρουσίασα, τον Nikola Fereo που όπως και ο Βαγγέλης απάντησαν σε όλες τις απορίες-ερωτήσεις μου κι επίσης όλα τα παιδιά του luthier και φυσικά το ρεμπέτικο φόρουμ, γιατί χωρίς όλους εσάς δεν θα είχα καταφέρει τίποτα!!!
Να είστε όλοι καλά!!!

Όμορφο όργανο, μπράβο για την προσπάθεια και την εξερεύνηση! Θα με ενδιέφερε πολύ η εξέλιξη του στον χρόνο με τέτοιο καπάκι. Το νιαγκον σε ποια οικογένεια ανήκει, τί χαρακτηριστικά εχει; Θα ήταν καλο να ανεβάσεις ένα βίντεο με καλύτερη συσκευή ηχογράφησης και κάποιο αργό ταξιμι για να αναδειχθεί ο ήχος.

Γιώργο , μπράβο . Πολύ όμορφο όργανο . Επίσης μπράβο πού τόλμησες νά πειραματιστής . Όντως τό “ταξίδι” μετράει .

Είναι μαονοειδές.Το μαόνι χρησιμοποιείται σαν δεύτερης επιλογής καπάκι στα κανονάκια.(Πρώτη επιλογή πλάτανος).

Σ΄ ευχαριστώ πολύ !!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:57 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:53 —

Σ΄ ευχαριστώ πολύ !! όπως είπε κι ο nikosn , είναι μαονοειδές και υποδεέστερο από άλλα , όπως σίπο κ.τ.λ.
θα κοιτάξω να βρω κάποιο άλλο μέσο ηχογράφησης και θα ανεβάσω κάποιο βίντεο!!!

Όμορφο όργανο, καλοφτιαγμένο, και με φωνή . Εχω δεί κι εγώ καπάκι νιαγκόν σε γιουκαλίλι (ένα είδος μικρής τετράχορδης χαβανέζικής κιθάρας) . Πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθεια και ο πειραματισμός , νομίζω οτι θα αντέξει στο χρόνο το καπάκι χωρίς κανένα πρόβλημα, την εξέλιξη του ήχου μόνο δεν μπορώ να προβλέψω. Ας έχουμε υπομονή όμως ,ο χρόνος θα δείξει…
Φίλε Γιώργο συγχαρητήρια για μιά ακόμα φορά,
με την ευκαιρία χρόνια πολλά να είσαι πάντα καλά.

Νικόλα σ’ ευχαριστώ πολύ για όλα!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:38 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:28 —

…ταξίμι δυστυχώς δεν έχω!!!προσπάθησα με άλλη συσκευή ηχογράφησης …https://www.youtube.com/watch?v=edqnBksv-Dk ελπίζω να βγάλετε καλύτερα συμπεράσματα!!!

Όμορφα! Αντε να το δούμε και σε καμια μαζωξη!

Εξαιρετικό όργανο, εξαιρετικός ήχος !!!

Φίλε μου Βαγγέλη , σ’ ευχαριστώ πολύ!!!
Αισθάνομαι ιδιαίτερα συγκινημένος που οι δυο ΔΑΣΚΑΛΟΙ μου (Νικόλας ,Βαγγέλης), έγραψαν τόσο θετικά σχόλια για την συγκεκριμένη κατασκευή!!!