Κιθάρα κλιμ. 63 εκ

η τελευταία μου κιθαρίτσα (στο μικρό καλούπι, 46 εκ. μήκος σκάφους, 34 εκ. η κάτω καμπάνα)
καπάκι κέδρος, σκάφος κελεμπέκι (σφεντάμι), ταστιέρα και καβαλάρης ζεμπράνο.
Χορδές silver plated 11άρες.

Είχα αμφιβολίες - μήπως παραείναι φανταχτερός ο συνδυασμός του κέδρου με το ζεμπράνο - αλλά τελικά νομίζω πέτυχε.
Ήχο δεν έχω ακόμα, δεν παίζω κιθάρα και την έδωσα σε ένα φίλο - όταν έχω θα βάλω.

Είναι η πρώτη φορά που μου αρέσουν οι silver plated χορδές, συνήθως βάζω phosphor bronze.
Μάλλον ευτυχής συγκυρία, επειδή το καπάκι - ήδη λεπτό από την αγορά του - δεν “σηκώνει” phosphor. Και ίσως η καλύτερη απόδοση των silver οφείλεται ακριβώς σ’ αυτό το λεπτό (για κέδρο) καπάκι.

15 «Μου αρέσει»

Μπράβο Μάνο, πολύ όμορφη και δεν είναι συνηθισμένος συνδυασμός ξύλων. Αν και ο ήχος της, προσιδιάζει της εμφάνισης της, τότε θα μαλώσουμε μεταξύ μας για το ποιος θα την πάρει.
Εκτός και αν ο φίλος σου την κρατήσει. :grinning:

3 «Μου αρέσει»

@manos_tourpalis εξαιρετική δουλειά. Η εμφάνιση σίγουρα σε δικαίωσε για το όποιο ρίσκο πήρες. Όμορφη και ξεχωριστή σαν κομμάτι. Έχει κάτι που την κάνει να μοιάζει out-of-the-box. Μπράβο για τις επιλογές. Ελπίζω ο ήχος να ταιριάζει με την εικόνα!

3 «Μου αρέσει»

Πανέμορφη κιθάρα ! Πολύ έξω από το συνηθισμένο εύγε 🙋!!!

1 «Μου αρέσει»

Γεια στα χέρια σου ΜΑΣΤΟΡΑ !!!

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! η ηχογράφηση αργεί, δυστυχώς… πρέπει να μάθω επιτέλους κάτι στην κιθάρα (όλο το ίδιο θα παίζω, αλλά θα είναι κι αυτό “μια κάποια λύσις” :smile: )

5 «Μου αρέσει»