Κιθάρα κατασκευής Αυγέρη Φώτιου

Καλησπέρα σας πρόσφατα βρέθηκε στα χέρια μου μια κιθάρα κατασκευής Αυγέρη Φώτιου.Δυστυχώς το οργανο είναι σε πάρα πολύ κακή κατάσταση.
Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πειτε πληροφορίες για τον κατασκευαστή και πληροφοριες για την επισκευη της.
Ευχαριστω.

Φώτης Αυγέρης (1888-1963) άπο το Τέροβο της Ήπείρου. Γνωστός περισσότερο για τα βιολιά του.
Πηγή Φ. Ανωγειανάκης

Σύμφωνα με συνέντευξη του γνωστού σολίστα κλασικής κιθάρας Γ. Μηλιαρέση στο περιοδικό TAR, οι κιθάρες του Αυγέρη (μάλλον εννοεί τις κλασικές κιθάρες), ενώ ήταν όμορφες αισθητικά, δεν είχαν πολύ καλό ήχο.

Σε κάθε περίπτωση έχεις στα χέρια σου ένα ιστορικό όργανο συλλεκτικής αξίας και θα πρέπει να επιλέξεις πολύ προσεκτικά το ποιος θα στο επισκευάσει.

Αν θέλεις ανέβασε και καμιά φωτογραφία να δούμε την κιθάρα ανεξάρτητα από την κατάστασή της.

Μερικες φωτογραφιες απο την κιθαρα εχω ανεβασει στο αλμπουμ.
Δεν τα καταφερα να τις φερω εδω.

Η κιθάρα βρίσκεται τώρα σε καλά χέρια, για να επισκευασθεί.Βρίσκεται στα χέρια του κ.Φρονιμόπουλου και ανυπομονώ αν και είναι πολύ νωρίς, πότε θα είναι έτοιμη.

Η κιθάρα είναι έτοιμη. Την Παρασκευή (6/11/2009) να 'μαστε καλά, θα πάω να την παραλάβω.
:090::090::090:

μπράβο. Οταν την παραλαβεις ανεβασε καμια φωτογραφία με το πρίν και μετα…

Μια φωτογραφια του πως εχει γινει το οργανο, την Παρασκευη θα το ακουσω και πως παιζει.
Φωτογραφιες του πως ηταν υπαρχουν στο αλμπουμ.:090::090::090:

Πωπωπω, ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ κούκλα σου την έκανε ο Νίκος !! Καλόπαιχτη !! Λες να στείλω την Απαρτιάν μου για “μουστάκι”:088: ???

Γεια σου φιλε Μπαμπη, πραγματικα έγινε φοβερη δουλειά, τον καβαλαρη με το μουστακι τον εβαλε γιατι ετσι ηταν αρχικα ο καβαλαρης του οργανου και φανηκε το ιχνος του μολις βγηκε αυτος που δειχνει η αρχικη φωτογραφια.
(εχω σε φωτογραφιες πολλα απο τα σταδια της επισκευης αλλα ισως θελει ο κύριος Φρονιμόπουλος να τις ανεβασει στην δική του σελίδα).
Δεν ξερω αν ειναι σωστο να αλαξεις καβαλαρη χωρις λογο.
Αν ομως πας την κιθαρα να την δει, θα σου πει σιγουρα τι είναι καλυτερο για αυτη.
Πολλους χαιρετισμους. Ιπποκράτης