κατασκευες τζουρας και μπαγλαμαδακι

και τα δυο ειναι απο βενγκε και σαπελε απο ηχο μετρια πραματα, ο τζουρας ειναι 60αρης και ο μπαγλαμας 36αρης .σιγα σιγα θα βγει και μπουζουκακι τριχορδο

Μπραβο φιλε μου,ευχομαι και σε ανωτερα.
Η εμπειρια ερχεται σιγα σιγα και ειμαι σιγουρος πως αφου εκανες το πρωτο βημα θα υπαρξουν και αλλα οργανακια

Aν εφτιαξες και τα σκαφακια μονος σου…εσυ αγορι μου θα πας μπροστα.Μπραβο σου παντος,περα απο την πλακα ειναι κουκλια και τα δυο.Στην πορεια κοιτα να στενεψεις το μανικο,και το καραολο.Ξερω στην αρχη το φοβασαι…αλλα θα ερθει μονο του οταν μαθεις να εμπιστευεσαι το χερι σου.Και να τα ακουσουμε ετσι?Να ανεβασεις video.Kαι κατι ακομη.Γιατι 60αρης ο τζουρας?Για δοκιμασε 63-64

Απο εμφανιση ειναι πολυ ωραια ειδικα το μπαγλαμαδακι. Πολυ καλη προσπαθεια :088:

Εγω προσωπικα τον θελω τον τζουρα ακομα και το τριχορδο 60-αρι…
γιατι ολα πρεπει να ειναι κιθαρες δηλαδη βρε παιδια;
και το μπρατσο πιο χοντρο,δεν ειναι ολα τα χερια στενα…δεν προσπαθω να ειμαι πνευμα αντιλογιας,απλα καθε χερι ειναι διαφορετικο…
Και παλι συγχαρητηρια

Υ.Γ.Σου εστειλα ενα προσωπικο μυνημα φιλε μου

καλησπερα .και τα δυο ειναι φτιαγμενα απ το μηδεν .αν μεγαλωσω τη κλιμακα στο τζουρα ο ηχος πιστευεις οτι γινεται πιο πριμος ΄?

Δεν ξερω να σου απαντησω…εγω τους φτιαχνω ολους 61-62 οπως το εχω αντιγραψει απο του εμποριου.Απλα ακουσα εναν 64 και μου αρεσε.Τωρα για τριχορδο 60 αρι μπουζουκι που λεει ο φιλος μου ο spyros πιστευω θα ειναι πολυ κοντο και παει προς… μαντολινο.Αλλα και παλι γηρασκω αι διδασκομενος.Αληθεια spyro εχεις παιξει τετοιο,και πως ακουγεται?

Ο δικός μου είναι 64 και αρκετά πρίμος, δεν είμαι σίγουρος οτι το μήκος χορδής επιρρεάζει πολύ το πόσο πρίμο/μπάσσο είναι το όργανο αλλα υποθέτω οτι :
Μεγαλύτερο μήκος χορδής-μεγαλύτερη τάση στο καπάκι-ποιό πρίμος ήχος ίσως;

Παιδια θα σας πω σε κανα μηνα,αναμενω ενα οργανακι και πιστευω οτι θα σταθει στο υψος των περιστασεων χεχεχχεχε,
το σκαφος ειναι αρμονικο με το μπρατσο…δεν ειναι σαν μαντολινο…περισσοτερο σαν μπουζουκακι παλαιου τυπου αν επιτρεπεται ο ορος…
Το σιγουρο ειναι ομως οτι το 60αρι με το 62αρι δεν εχει τοσσες πολλες διαφορες…εδω στην Αμερικη επιασα στα χερια μου και απο εναν φιλο Λιβανεζο και ενα πολυ γλυκο τριχορδο μποζουκ,με μηκος 60αρι,και μπερντεδακια…το οργανακι ηταν μελι,και φοβερο ηχο και απο ολα,ασε που τα δαχτυλα δεν επρεπε να τα ανοιγεις τοσο πολυ…για να ειμαι ειληκρινης αυτο το οργανακι το ακουσα να το παιζει και μια κοπελα η οποια κενταγε στην κυριολεξια…τ ελιωσε το οργανο…εχει κανει Ιρακινο ουτι σπουδες και το μπουζουκακι το ειχε πολυ στο παιξιμο…το κουρδισμα ηταν μαλιστα και πιο χαμηλο,αλλα εκεινη το ειχε σηκωσει στο D A D ΣΑΝ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΔΙΚΟ ΜΑς…Το ερωτευτηκα,και μαλιστα ειδα οτι αν αυτη η μικροκαμωμενη κοπελα μπορουσε και επαιζε με τετοια ανεση το ιδιο θα συμβαινει με εμας που παιζουμε ουτια αλλα και με τα παιδακια και σαν οργανα μελετης…με λιγα λογια μπορουν να καλυψουν ενα φασμα παιχτων αλλα και ατομων που ειναι μαθητες ή μικροτερης ηλικιας…απο αποψη τασεων το οργανακι ηταν παρα πολυ μαλακο στα χερια,με υπεροχο σκασιμο και παρα πολυ γλυκο ηχο…ποσο μαλλον αν ειναι με ταστα μεταλλικα…πιστευω οτι το οργανακι θα ειναι μελι…περιμενω ομως και θα σας πω συντομα…