Κατασκευή ταμπουρά - Καπάκι

Geia xara.

Thelo na rotiso an kserei kaneis ti kamaria xrisimopoiountai (an xrisimopoiountai) sta kapakia twn tampouradwn. To kapaki ginetai pali apo dyo kommatia? (giati fantazomai gia mikro platos skafous isws ena kommati na arkouse).
Einai to kapaki katholou kyrto?

Euxaristw poli.
Giorgos

Στον δικό μου είναι 2 καμάρια (ίσως και ένα “κρυφό” στην ένωση με το μπράτσο)
Το σκάφος είναι 40% μικρότερο από αντίστοιχο μπουζούκι και υπάρχει μιά ανεπαίσθητη κυρτάδα.
Το καπάκι ΑΣΦΑΛΩΣ και είναι από δυό τεμάχια έλατο με ΠΟΛΥ ψιλά νερά.
Απ’ όσα προβληματα έχει το 72.5 πόντων οργανάκι, μετά από 1.5 με 2.0 χρόνια βγήκαν μόνο στο μπράτσο. Εκτοτε, τα υπόλοιπα 15 χρόνια το άφησαν ανεπειρέαστο. Δηλαδή στα ίδια χάλια αφού δεν επεδίωξα την επισκευή του.
Αν σε ενδιαφέρει, να κανονίσουμε να στο δείξω για μέτρημα. Η να πάς στον Μπρά να μιλήσετε και να πάρεις λεπτομέρειες. Μπορεί να 'ρθω κι εγώ άμα βολεύομαι.

Κ

S’ euxaristw gia tin apantisi Kwsta.

Apo ton Theofilo Mpra h apo ton Niko to exeis parei? Pws kai sou ebgale problima sto mpratso?

Kai kati allo giati les ASFALOS gia ta dyo kommatia elato gia to kapaki?
An itan ena olokliro kommati me ta idia kala nera den tha itan protimotero?

Από το Θεόφιλο.
Ο Νίκος των Εξαρχείων μέχρι πρόσφατα ήξερα οτι ασχολείται με βιολιά και άλλα δυτικά όργανα.
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι και γιατί.

Για το έλατο, λέω ‘ασφαλώς’ γιατί μόνο κάποια σαζια για τουρίστες έχω δεί να είναι από μονοκόματο φύλλο. Ισως και κάποιους μπαγλαμάδες made in Monastiraki. Αλλά δεν είμαι ο ειδικός σ’ αυτά.
Μίλα με κάποιον άλλο για “πως” και τα “γιατί”.

Κ

Το προβλημα στο μπράτσο είναι δική μου χαζομάρα. Προϊόν λάθος χορδών με λάθος κούρδισμα.