Κατασκευή μαγνήτη

Έπεσα τυχαία σε μία σελίδα κατασκευής μαγνήτη για κιθάρα(άρα και για μπουζούκι) με πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα και μου φάνηκε αρκετά εύκολη η κατασκευή του.
http://galileo.spaceports.com/~fishbake/buck/humbuck.htm
Με όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλο και κάποιος θα το έχει επιχειρήσει γι’ αυτό και ζητάω τα φώτα του για το αποτέλεσμα, τα υλικά και το κόστος(χρόνος και χρήμα).

Υγ. Ας το τοποθετήσει ο διαχειριστής στις κατασκευές μουσικών οργάνων αν θεωρεί ότι εκεί ταιριάζει καλύτερα

παρολο που εχω ασχοληθει με το θεματακι της ηλεκτρικης κιθαρας το θεμα του μαγνητη ειναι δυσκολο αν μπορει να το πει κανεις διοτι πρεπει να εχει καποια εργαλεια που απαιτουν χρηματα.Το πιο βασικο ειναι αυτο που τυλιγει το συρμα γυρω απο τον πυρηνα μιας και δεν μιλαμε για καμμια δεκαρια στροφες αλλα ουτε λιγο ουτε πολυ πανω απο 5000 αναλογα με το ποσο γκαζατο το θες.θα μου πεις να το κανεις με black n decker να γυρναει οπως στη φωτο ,αλλα το προβλημα ειναι οτι θα χασεις την μπαλα στο μετρημα…Επειτα ειναι το θεματακι με το βυθισμα σε κερι για να μην μικροφωνιζει…Γενικα αν εχεις εξοπλισμο να κανεις τον πρωτο ειναι ευκολο…Τωρα στο youtube μπορει να εχει κατι πιο διαφωτιστικο

1 «Μου αρέσει»