Καρόλος Τσακιριάν

Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ.
Θα ήθελα να μάθω τη γνόμη σας για τον Τσακιριάν Κάρολος. Σκοπεύω να αγοράσω τετράχορδο αλλά προσπάθω να βγάλω απόφαση, Καρβούνης η κάποιος άλλος…?? Δεν θέλω να πληρώσω πιο πολλά
από 2000 ευρω…
Να στε καλά και καλή σας μέρα

Και οι δύο που ανάφερες είναι αξιόπιστοι κατασκευαστές. Νομίζω ότι με 2.000 ευρώ θα βρείς αυτό που θέλεις. Έχω δει στο μαγαζί του Βάρλα τετράχορδα (όχι απο παραγγελία) τα οποία είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις…
Στη περίπτωση πάντως που δεν έχεις εμπειρία καλό θα είναι να έχεις μαζί σου κάποιον που να ξέρει απο μπουζούκια “προς αποφυγήν λαθών " αλλά και για " ψυχολογική τόνωση”:080:

Φίλε 2000Ε είναι πολλά λεφτά και μπορείς να βρεις εξαιρετικό όργανο.

Η γνώμη μου είναι να πας να δεις όσους πιο πολλούς οργανοποιούς μπορείς…να μιλήσεις μαζί τους και να καταλάβεις τι ουσιαστικά προσφέρουν.

Προσωπική μου γνώμη είναι να πάρεις όργανο από κάποιον που στα 2000Ε θα θεωρεί ότι πρέπει να σου δώσει κάτι πολύ καλό.
Κάποιοι οργανοποιοί έχουν τιμή εκκίνησης τα 1500, τα 1700 ή και τα 2000…και κάποιοι
άλλοι πουλάνε πολύ καλά μπουζούκια στα 1000Ε και την καλύτερη δουλειά τους στα 2500.
Να είσαι σίγουρος ότι όλοι οι νόμοι του εμπορίου ισχύουν και για τους οργανοποιούς οπότε
δες λίγο και πίσω από τα λόγια τους ή την φήμη τους…εδώ μέσα θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες.

Γνώρισέ τους, μίλησέ τους, παίξε και άκουσε τα μπουζούκια που φτιάχνουν και αποφάσισε.

Καλή επιλογή!:088:

Άκης ποιές είναι οι γνώσεις σου πάνω στο μπουζούκι;
Tα δύο χιλιάρικα είναι πολλά λεφτά για ερασιτεχνική χρήση.
Υπάρχουν όργανα που σκίζουν από ήχο με πολύ λιγότερα χρήματα.
Βασικός παράγοντας στην αγορά σου να είναι να αποκτήσεις ένα όργανο με καλό ήχο και όχι
ένα με ακριβή τιμή.Πάντως για να κλείσω ,μη βιαστείς ,γύρισε σε μαγαζιά,ακουσε όργανα,
διάβασε λίγες σελίδες για τους οργανοποιούς και την δουλειά τους,συμβουλέψου εμπειρότερους
και μετά αποφάσισε ψύχραιμα.Καλή επιτυχία στην επιλογή σου…

Γειά σου Χρήστο και ευχαριστώ για την γνόμη σου.
Είμαι επαγγελματίας 17 χρόνια στήν Αυστραλία και έχο παίξει στην Αθήνα παλιά.
Θα είμαι Αθήνα τον Σεπτέμβριο έρχομε σηχνά δηλαδή όσο η τσέπη μας αφήνη.
Απλά είπα να δοκιμάσω τον Τσακιριάν που έχω παίξει με όργανο του και μου άρεσε ο ήχος του. Και για τον Καρβούνη εχο ακούσει καλά λόγια και έχο ακούσει τα όργανα του όχι ζωντανά.
Ο καθένας έχει το δικώ του παίξιμο και πρέπει να βρείς αυτό που σε τεριάζει. Καμιά φορά ακούμε ένα όργανο και λέμε αυτό είναι που θέλω και εγώ και όταν το πιάσεις τα χέρια τα δικά σου δεν σου πάει.
Για τον Στάμκο η τον Ρότσκο παιδιά τη γνόμη έχετε.
Να είστε καλά και ευχαριστώ για αυτοί που είπαν τη γνόμη τους μέχρη τώρα

Φίλε Ακη είμαι επαγγελματίας περίπου 20 χρόνια (τα δέκα τελευταία φανατικός τρίχορδος),
ένα μόνο θα σου πώ πήγα στον Στάμκο πέρισυ να παραγγείλω ένα τρίχορδο και βρέθηκα σήμερα με δύο και ένα τετράχορδο. Πολύ καλός μάστορας, παιδί και τιμές λογικότατες… Δεν έχεις τίποτε να χάσεις να δοκιμάσεις!

Γειά σου φίλε Δουκα. τον έχω στο μυαλό μου και μπορεί να πεταχτώ πάνω να τον δώ. Και πολύ σωστά λες δεν έχω τίποτα να χάσω.
Δεν μου λες Δουκα τη ήχος έχουν τα τετράχορδα του?
Να σε καλά φίλε ευχαριστώ

Μιας και αναφέρουμε ονόματα να σου πω την γνώμη μου για κάποιους από αυτούς που έχω γνωρίσει και μόνο για όσους έχω θετική γνώμη.

Ο Στάμκος έχει από τα καλύτερα value for money στην αγορά και οπωσδήποτε αξίζει μία επίσκεψη!
Ο Σπουρδαλάκης στον Πειραιά επίσης αξίζει οπωσδήποτε μία επίσκεψη!!!
Ο Καφετζόπουλος μου έκανε εξαιρετική εντύπωση αλλά δεν γνωρίζω αν φτιάχνει τετράχορδα και συνήθως δεν έχει στοκ στο μαγαζί του να ακούσεις.Αξίζει να πας να τον γνωρίσεις βέβαια!

Τον Ρότσκο και τον Καρβούνη δεν τους γνωρίζω, δεν έχω παίξει με μπουζούκια τους…αλλά ακούω πολύ καλά λόγια ιδιαίτερα για τον 2ο!

Αφού θα έρθεις για ταξίδι στην Ελλάδα, μάλλον θα ψαχτείς σε όσους οργανοποιούς έχουν κάποια έτοιμα όργανα οπότε οι επιλογές σου περιορίζονται αλλά κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα έτσι.

Ελπίζω να βοήθησα!

Ο στάμκος που έχει εργαστηριο?

Με την βοήθεια της αναζήτησης θα βρεις τις διευθύνσεις των περισσοτέρων οργανοποιών φίλε μου…τα έχουμε γράψει πολλές φορές και γίνεται προσπάθεια από τους διαχειριστές να μην φορτώνεται το forum με παρόμοια μυνήματα…πήγαινε στους “Σύγχρονους Οργανοποιούς” και θα βρεις ότι κάνεις κέφι…

Δεν φτιάχνει 4χορδα πια. Φτιάχνει μόνο 3χορδα, συνήθως 2 το μήνα…Τα οποία φεύγουν αμέσως. Παρόλα αυτά αν πας στον Καφετζόπουλο, πριν τον Πάσχα είχε ένα 4χορδο κρεμασμένο στον τοίχο το όποιο είναι κάπως “περίεργο”. Δεν ξέρω αν το έχει ακόμη. Είναι δεκαετίας, παραγγελία από κάποιον για τον γιό του και έχει κάποιες ιδιομορφίες 3χορδου.

Αυτό το όργανο είναι 4χορδο με ήχο απο 3χορδο. Εξαιρετικό όργανο.
Ανήκει πλέον στο μέλος του forum SPYROS12345.

Φίλε Ακη, το τετράχορδο το πήρα μόλις πριν μια εβδομάδα και για τετράχορδο ομολογώ ότι έχει πολύ καλό ήχο ο οποίος θα βελτιωθεί σίγουρα περισσότερο με το καιρό και το παίξιμο! Αυτό όμως που μ’ άρεσε είναι η ταστιέρα. Λεπτομάνικο, μαλακό και ξεκούραστο όργανο, να χαίρεσαι να παίζεις.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι άλλος ήχος τα τρίχορδα…
Οσο για το αν έχει εργαστήριο, φυσικά και έχει καινούργιο και πολύ καλό.
Υ.Γ. Ξέχασα να σας αναφέρω ότι πέρισυ το καλοκαίρι απέκτησα και έναν τζουρά του Στάμκου τον οποίο τον είχε ο Κατσαρός. Ωραίος τζουράς και …φωνακλάς!

Μπράβο Δουκα αυτά που είπες είναι σημαντικά στοιχεία στο μπουζόυκι. Καλορίζικο φίλε.

Να αφήσω εδώ ένα βιντεακι που ανέβασε ο Θοδωρής Ξηντάρης στο instagram και μου άρεσε.
Εννοώ το τραγούδι, το παίξιμο και φυσικά το μπουζούκι που είναι του Κάρολου.

https://www.instagram.com/tv/CYhUcuGhJgU/?utm_medium=copy_link

2 «Μου αρέσει»

Νεο άρθρο

4 «Μου αρέσει»