Κανονάκι

Tasoses
Επειδή αναφέρθηκες στο πρόβλημα με τον β ήχο…
Ήθελα απλώς να σου πω να δοκιμάσεις τον β ήχο ώς 10/12/8/12/10/12/8

Δηλαδή να ξεκινάς με ελλάσων τόνο και όχι με ελάχιστο. Πάρε σαν παράδειγμα το “Ει το Όνομα Κυρίου ευλογημένο.” Το ΔΗ ΚΕ ελάσσων.

Ο χρύσανθος λέει ελάχιστο αλλά λέει και μείζον τόνο ενδιάμεσα. Και εγώ αυτό ακούω στην Εκκλησία ως β ήχο. Αυτό έχω μάθει και να λέω ακούγοντας το δάσκαλο που είναι ιδιαίτερα καταξιωμένος ψάλτης και δάσκαλος περισσότερο παραδοσιακός παρά θεωρητικός καθότι έμαθε τους ήχους από μεγάλους ψάλτες όταν ήταν ακόμα μικρό παιδάκι στην εκκλησία. Η διαφορά του ελάσσων από τον ελάχιστο (αισθητικά) είναι ότι ο πρώτος ηχεί ως “χαρμόσυνος” τόνος ενώ ο δεύτερος ως “λυπημένος”. Εσείς ακούτε “λυπημένο” τον δεύτερο ήχο; Τα τρία τέταρτα του τόνου που βρίσκονται ανάμεσα στον ελλάσων 10 και τον ελάχιστο 8 (δηλαδή ο αραβικός ελάσσων 9 μόρια) είναι περίπου το σημείο όπου η χαρά γίνεται λύπη και η λύπη χαρά και έτσι εξουδετερώνονται αφήνοντας αδιάφορη από συναίσθημα την αίσθηση που αφήνει η διαδοχή των δυο φθόγγων του τόνου.

Και οι δυο παραλλαγές του β ήχου εδώ ανήκουν στο διατονικό γένος. Καθώς στο χρωματικό γένος πρέπει το μεγάλο διάστημα να είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των άλλων δύο μικρών. Αυτό το ξέρουμε από τον Αριστόξενο το βλέπουμε όμως και στην πράξη αν έχουμε κατάλληλο όργανο.

Ο πλ β είναι χρωματικός διότι στην εκδοχή για παράδειγμα 5,5 /18 /6.5 το 18 είναι μεγαλύτερο του 5,5+6,5=12

Ο β είναι διατονικός καθώς στην εκδοχή 8/14/8 που αναφέρεις το 14 είναι μικρότερο του 8+8=16. Και το συναίσθημα αλλάζει κατηγορία.

Ο Καράς μόνο δίνει χρωματικό β ήχο ως 7,5 / 16 / 6,5 αλλά το άκουσμα από γενιά σε γενιά δεν παραδόθηκε έτσι. Δεν ακούμε αυτό στην εκκλησία για β ήχο και οι ψάλτες δικαιολογημένα κριτικάρουν τον Καρά εδώ.

Δεν έχω κανονάκι αλλά αν θυμάμαι καλά που έβλεπα ένα τελευταία κάτω τα μανταλάκια (ανοικτή χορδή) δίνουν ρε και πάνω όλα μια υποδιαίρεση πριν την επόμενη χορδή με κάτω τα μανταλάκια της.

ελπίζω να βρεις βοήθεια από τα παρακάτω άρθρα σχετικά με το κανόνι και τον μεγάλο Νίκο Στεφανίδη

Κανονάκι
Τι λέει ο Καράς για τον Στεφανίδη
Τι λέει ο ίδιος ο Στεφανίδης για το κανονάκι και όχι μόνο…

Παρατηρήσε ότι από ότι λέει ο μεγάλος κανονιέρης μπορούσε να αποδίδει όλους τους ήχους και τα μακάμια από όποιο τόνο ήθελε. Δεν φαίνεται όμως να ακολουθούσε την διαίρεση σε 72 μόρια καθώς χρησιμοποίησε μόνο 160 μανταλάκια σε 24 χορδές. Μάλλον τα 53 μόρια δούλευε. Αν είναι έτσι θα έβαζε 8 μανταλάκια στις 5 χορδές(ανά οκτάβα) για να έχει 9 υποδιαιρέσεις του τόνου και 3, 4, ή 5 μανταλάκια σε 2 χορδές (ανά οκτάβα) για να έχλει 4 ή 5 ή 6 υποδιαιρέσεις του λείματος ή της αποτομής ή του ελάχιστου τόνου ανάλογα αν κούρδιζε σε σκληρή διατονική κλίμακα (με μικρά ημιτόνια δηλαδή λείματα) ή μαλακή τούρκικη (με μεγάλα ημιτόνια δηλαδή αποτομές) ή μαλακή ελληνική (με ελάχιστους τόνους αντί λείματα ή αποτομές).

εε παιδια υπαρχουν και ελληνες κατασκευαστες και καλη μαλιστα www.kanonaki.com

Αγαπητέ κατασκευαστά εύχομαι να εκπληρωθούν οι πόθοι σας που είναι και δικοί μου καθώς λέτε ότι

“προσπαθούμε με μεγάλο κόπο και πολλές θυσίες να επαναφέρουμε* ένα βυζαντινό όργανο σε Ελληνικά χέρια , όσον αφορά τόσο την κατασκευή, του οσο και την* εκμάθηση του”

Το κανονάκι είναι το επόμενο όργανο που θα ήθελα να αποκτήσω για παιδαγωγικούς και ερευνητικούς λόγους και όχι με σκοπό το επαγγελματικό παίξιμο. Θα με ενδιέφερε εκείνο το εκπαιδευτικό όργανο που προσφέρεται για 700 ευρώ. http://www.kanonaki.com/index_files/Page673.htm

Θα πρέπει βέβαια πρώτα να βρω ευκαιρία να σας επισκεφτώ καθώς μένω στην Κρήτη.

Προς το παρόν αν μπορείτε να μας πείτε όπως ρωτά ο tasoses αν σε αυτό το εκπαιδευτικό όργανο μπορούμε να τοποθετήσουμε μόνοι μας τα μανταλάκια αργότερα. Βέβαια με 5 ευρώ το μανταλάκι θα στοιχίσει ο κούκος αηδόνι πάλι. Αλλά θα μπορεί να γίνει σιγά σιγά το γέμισμα φαντάζομαι … Επίσης εξηγήστε μας λίγο την τεράστια διαφορά τιμής από τα 700 στα 2000 ευρώ που κάνει το επόμενο κανονάκι σας.

Στην προσπάθεια σας το όργανο να έρθει σε ελληνικά χέρια νομίζω θα βοηθούσε και μια πιο ενεργή συμμετοχή σας στο φόρουμ απαντώντας σε θέματα που βλέπετε ότι μας απασχολούν και σίγουρα κάτι θα έχετε να μας διαφωτίσεται τουλάχιστον όσους για τεχνικούς λόγους δεν μπορούν να έρθουν από το εργαστήριο σας. Το να δίνεται συνεχώς το λινκ σας δεν λύνει όλες τις απορίες μας. Και φαντάζομαι δεν θα κρατάτε όλα τα μυστικά της κατασκευής που γνωρίζεται ώστε να μπορέσουν και άλλοι οργανοποιοί να φτιάξουν καλά τέτοια όργανα και να ανθίσει το όργανο στην χώρα μας.

Καλή χρονιά σε όλους

Φίλε πυθαγόρειε όταν λες 53 μόρια μήπως εννοείς Μίαν οκτάβα σε 53 ίσα μόρια ( την απόσταση της οκτάβας / {δια}53[ίσα μέρη;]) ή μήπως εννοείς την απόσταση της οκτάβας δια 53 μέρη με φθίνουσα πρόοδο;
Εγώ κλίνω προς το δεύτερο εσύ τι νομίζεις; Το άλλο που με έβαλες σε 2 διαφορετικές σκέψεις
1) Είναι ότι θα παραγγείλω το κανονάκι μου από τον Νικόλαο Μαγδαλινό τελειωμένο και έτσι θα είμαι σίγουρος ότι το όργανο θα παίζει και νομίζω ότι είναι κρίμα να έχομε τεχνίτες στην Ελλάδα και να τρέχομε στο εξωτερικό και στην Τουρκία.
2) Έχω ένα Λαούτο και με έκανες να θέλω να το διαμοιράσω σε 53 μόρια και έτσι θα κάνω. Το κάθε τάστο θα παίζει ένα, ένα μόριο, και όχι μονομιάς 9 ή 4 και με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι θα έχω πολύ περισσότερες επιλογές. αν θέλεις μπορείς να με βρείς στο skype για να μιλήσουμε online, όποτε θα είμαστε και οι 2 μέσα.

Να ευχηθώ σε όλους που μετέχουν στις κουβέντες που έχουν ανάψει τελευταία γύρω απο το κανονάκι, Καλή Χρονιά το 2009!!!Ι
Πιστεύω πώς η σεμνότητα και η μετριοπάθεια είναι αρετές που θα πρέπει να τις διαθέτει και ο πιό σπουδαίος άνθρωπος. Εμείς σε αυτήν την χώρα θα πρέπει να ασχοληθούμε με την “τύφλα μας” και να αγωνισθούμε να ξεφύγουμε απο αυτήν αντί να λέμε εγώ είμαι ο πρώτος…και εσύ ο δεύτερος!!! και πράσινα άλογα.Ασχολούμαι με την ιστορία, την οντότητα , τον σημερινό ρόλο και την μεγαλοπρέπεια του κανονιού περισσότερο απο 5 χρόνια. Και είναι τόση η μεγαλοπρέπεια του που κανείς θα πρέπει να ασχολείται μιά ζωή με αυτό για να έχει το έρεισμα να πεί εγώ γνωρίζω…και μπορώ να έχω άποψη για αυτό ή εκείνο το θέμα που αφορά την κατασκευή του.Πέρα απο αυτό!!!
Θα ήθελα να πληροφορήσω απο την θέση αυτή όλα τα μέλη του φόρουμ αλλά ιδιαίτερα αυτούς που ασχολούνται με και ενδιαφέρονται για την παραδοσιακή μουσική και τα οργανα της ορχήστρας των λεπτών οργάνων πώς πολύ πρόσφατα κύκλοφόρησε ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο για το κανονάκι. Συγγραφέας του είναι ο σπουδαίος και πολύ αγαπητός φίλος ο Αποστόλης ο Τσαρδάκας,με τίτλο “Το κανονάκι στις 78 στροφές” και εκδότες τις Εκδόσεις του Τμήματος Λαίκής και Παραδοσιακής Μουσικής του Τ.Ε.Ι. Ηπείρου και τις Εκδόσεις Fagotto books.
Την θεωρώ πολύ αξιόλογη και πολύτιμη δουλειά και είμαι σίγουρος πώς θα δώσει μεγάλη χαρά σε πολλούς και θα έχει μεγάλη χρηστική αξία για όλους αυτούς που ασχολούνται με την παραδοσιακή μουσική και την εκτέλεση της πέρα απο το δικό μας φόρουμ. Είναι διθέσιμο απο τις Εκδόσεις Fagotto books.
Χαίρετε!

Καλησπερα!Πολυ καλα κανονακια και σαντουρια θα βρεις στο Αιγαλεω, Λογοθετου 12 και Παναγοπουλου, τηλ.210-5906340!Το καταστημα ανηκει σε οργανοποιο!Τα κανονακια κοστιζουν περιπου 900-1000 ευρω μαζι με θηκη βαλιτσα!Υπαρχει και αντιστοιχο site, www.thebouzoukishop.com

Οποιος ενδιαφερεται για κανονακι ας ριξει μια ματια στο www. kanoni.gr ολες η ερωτησεις θα απαντηθουν εκει , ευχαρηστω ,

Αγοράστε τα όργανά σας στην Ελλάδα

Γεια σου

Δεν ξέρω αν θα διαβάσεις το μήνυμά μου μετα απο τόσο καιρό.

Αν το διαβάσεις, μπορεις να μας γράψεις λεπτομέρειες για τις έρευνές σου;;

Οσον αφορά αυτό που λές, ότι θες τα λεφτά σου να πάνε σε Ελληνα σε καταλαβαίνω.

Πρέπει να ζήσουν οι Ελληνες οργανοποιοί.

Εξ άλλου όσοι λένε ότι οι Ελληνες οργανοποιοί είναι απατεώνες γιατι είναι πιο φτηνά στη Τουρκία είναι άσχετοι γιατι ο Ελληνας οργανοποιος πρέπει να πληρώσει Ελληνικό ενοικιο, να φάει πληρώνοντας το φαγητό στην Ελληνικη τιμή, να πληρώσει Ελληνικούς φόρους και να ντύσει τα παιδιά του με ρούχα που πληρώνει στις Ελληνικές τιμές… όχι σε τουρκικές τιμές… Αρα είναι φυσικό τα όργανα να είναι πιο ακριβά.

Γι αυτο το λόγο καλύτερα να περιμένει κανεις και να αγοράσει όργανο σε Ελληνα οργανοποιό, που παλέυει όπως όλοι οι Ελληνες με τα Ελληνικά δεδομένα.

Αλλιως θα χαθουν και αυτοί και όντως θα τουρκέψουνε και τα όργανα και η παράδοση και όλα… για οικονομικούς λόγους… Μου θυμίζει όταν οι Ελληνες επιχειρηματίες προτιμούν να κλείσουν εργοστάσια στην Ελλάδα και να ανοίξουν άλλα στη Βουλγαρία γιατι θεωρούν ότι οι Ελληνες εργάτες είναι ακριβοί! Είναι ακριβώς το ίδιο! Εξ άλλου όσο περισσότερα όργανα θα πουλάνε οι Ελληνες οργανοποιοί, τόσο φτηνότερα θα είναι . Δεν είναι εθνικισμός. Είναι απλα να θέλεις να υπάρχουν Ελληνες οργανοποιοί.

Αγοράστε τα όργανά σας στην Ελλάδα

Μπορείς να δεις στην παρακάτω φωτογραφία πως πρέπει να είναι τα μαντάλια τοποθετημένα σε ένα τυπικό κανονάκι. Γενικός κανόνας είναι ότι με ανεβασμένα τα μισά μαντάλια έχεις φυσικούς φθόγγους εκτός από το ΦΑ το οποίο με μισά μαντάλια επάνω είναι ΦΑ#. Οπότε ανεβάζοντας όλα τα μαντάλια έχεις νότες με διέσεις, και κατεβάζοντας όλα τα μαντάλια έχεις τις υφέσεις.

σας βλέπω όλους πολύ ψαγμένους σ αυτά.εγώ παίζω ακκορντεόν και κιθάρα Κ ήθελα Ν μάθω αν είναι εύκολο να μάθω κανονάκι(εννοώ αν μοιάζει καθόλου με κανένα από τα 2), τιμές και κανένα καλό καθηγητή στη Θεσσαλονίκη.αν είναι κάποιος εδώ πάνω και ξέρει κόσμο θα το εκτιμούσα πολύ.
επίσης θα ενδιαφερόμουνα ίσως κι για σαντούρι αλλα δεν ξέρω καθόλου ομοιότητες και διαφορες τους οποτε δεν μπορώ να καταλήξω καθόλου.
ευχαριστώ.

maka καλώς ήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish. Ευχαριστούμε.

Μάκα, καλωσήρθες. Αν παίζεις ήδη δύο όργανα που οπτικά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, τότε το πέρασμα και σ’ ένα τρίτο, εξίσου διαφορετικό, θα είναι πιο ομαλό. Πάντως σίγουρο είναι ότι ούτε το σαντούρι ούτε το κανονάκι μοιάζουν με άλλα όργανα (το πολύ πολύ να πεις ότι το κανονάκι φέρνει λίγο προς τις άρπες…)

Έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους. Στο σαντούρι η διάταξη των χορδών είναι αρκετά περίπλοκη: οι πιο μπάσες παίζονται ολόκληρες, οι περισσότερες όμως χωρίζονται στη μέση μ’ ένα καβαλάρη, οπότε άλλη νότα παίρνεις από το δεξί μισό και άλλη από το αριστερό. Άρα, να να ανέβεις μελωδία δεν ανεβαίνεις απλώς από τα χαμηλά (οπτικά) στα ψηλά του οργάνου, κάνεις πολύ πιο σύνθετες διαδρομές -πετάγεσαι απέναντι, όταν φτάσεις τέρμα ψηλά ξανακατεβαίνεις για να βρεις τις ακόμη ψηλότερες νότες που οπτικά είναι πιο κάτω, κλπ. Εκ πρώτης όψεως είναι χαώδες, αλλά μ’ ένα δάσκαλο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Αντίθετα στο κανονάκι η κίνηση της μελωδίας πάνω-κάτω είναι απολύτως ανάλογη με την κίνηση των χεριών πάνω-κάτω στο όργανο.

‘Αλλη διαφορά είναι ότι στο σαντούρι για να παίξεις μια νότα απλώς χτυπάς την αντίστοιχη χορδή. Για κάθε νότα που πιάνει το όργανο υπάρχει η αντίστοιχη χορδή, αντιστοιχία 1:1. Αντίθετα το κανονάκι έχει τα μαντάλια (κάτι πραγματάκια σαν κινητούς καβαλάρηδες στην αρχή της κάθε χορδής) που, αλλάζοντας λίγο το μήκος της χορδής, αλλοιώνουν τη νότα κατά ένα ή περισσότερα μόρια. Αν δεις κανονιέρηδες σε κάνα βιντεάκι, κάθε τόσο παίζουν μόνο με το ένα χέρι ενώ το άλλο ασχολείται με ρυθμίσεις καθ’ οδόν. Δίνουν την εντύπωση σαν να κατάλαβαν, μισοστρατίς, ότι το όργανο θέλει κούρδισμα και το διορθώνουν χωρίς να διακόψουν το παίξιμο, αλλά στην πραγματικότητα δεν κάνουν αυτό.

Τρίτη διαφορά είναι ότι το κανονάκι, επειδή ακριβώς έχει αυτή τη δυνατότητα να αποδίδει τα μόρια, είναι πολύ πιο κατάλληλο για λόγιες μουσικές. Είναι ένα από τα τυπικά όργανα της μακαμίστικης παράδοσης. Το σαντούρι είναι συγκερασμένο, οπότε θεωρητικά δε θα έκανε για καμία παραδοσιακή μουσική, αλλά στην πράξη έχει ενσωματωθεί σε διάφορες παραδόσεις (μικρασιάτικες, αιγαιοπελαγίτικες, ακόμη και κάποιες στεριανές). Για τα πολύ ανατολίτικα όμως δεν κάνει. Οπότε εδώ ερχόμαστε στο θέμα του τι μουσική γουστάρεις.

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σάς βρήκα.

maka,
το κανονάκι δεν έχει σχέση με κανένα από τα όργανα που αναφέρεις.
Απευθύνσου εδώ http://www.enchordais.gr/contact.php για μαθήματα και λεπτομέρειες σχετικά με το πώς θα αποκτήσεις ένα όργανο. Αρκετά αργότερα, θα ήταν καλό να περάσεις και μια βόλτα από την Κρήτη http://labyrinthmusic.gr/ και συγκεκριμένα από αυτά τα σεμινάρια http://labyrinthmusic.gr/seminaria/goksel-baktagir που πραγματοποιούνται συνήθως δύο φορές τον χρόνο.