Καλώς σας βρήκα!

Γειά σας παιδιά είμαι ο Κώστας, 44 χρονών.
Ζω στο Βερολίνο και η καταγωγή μου είναι από Καρδίτσα.
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό και επιτέλους αποφάσισα να εγγραφώ και γω.
Παίζω κιθάρα εδώ και αρκετά χρόνια σε ταβέρνες και εστιατόρα στο Βερολίνο.
Συνοδεία σε μπουζούκι και τραγούδι.

Εδω και ένα χρόνο δυστυχώς λόγω κάποιων άλλων υποχρεώσεων, αναγκάστηκα να σταματήσω και ελπίζω με την πρώτη ευκαιρία να το ξαναρχίσω.

Αποφάσισα λοιπόν φέτος να το ρίξω και στη μελέτη του ρεμπέτικου μια και είναι από τις αγαπημένες μου μουσικές.
Από πλευράς βέβαια σολιστικής.

Μια και εγώ δεν μπορούσα να κατέβω Ελλάδα προς το παρόν, έστειλα ένα φιλαράκι (επαγγελματίας μπουζουκτσής) να μου βρει ένα καλό τζουρά να μελετάω εδώ τα βράδια.

Μετά από αρκετό καιρό και κόπο βρήκα κάτι που μου άρεσε πολύ και όχι μόνο εμένα. Αναγκάστηκα να κάνω την επιλογή μέσω ηχογραφίσεων του φίλου μου και της εμπιστοσύνης που του έχω.
500? το πλήρωσα μεταχειρισμένο, αλλά ο ήχος του νομίζω ότι τα αξίζει!!

Το τζουραδάκι βρίσκεται ακόμη στη Θεσσαλονίκη και ελπίζω την επόμενη, βαριά την μεθεπόμενη να το έχω στα χέρια μου!!

Θα κάνω κάποιες ηχογραφίσεις και θα τις ανεβάσω!

Θα τα λέμε από τώρα πιο συχνά:088:
Κώστας

καλος ηρθες φηλαρακη, και καλορηζηκο το οργανακη.
και καλος να μας δηξης και το οργανακη σε κανενα βηντεακη.

Καλώς ήρθες στο ρεμπέτικο φόρουμ.
Καλορίζικο το όργανο και περιμένουμε βίντεο!

καλώς όρισες κώστα!
με γεια το οργανάκι, περιμένουμε στοιχεία και δείγμα!
γιατί δεν δοκιμάζεις και την κιθάρα ως σολιστικό όργανο; έχει σημαντικό μέρος στην δισκογραφία του ρεμπέτικου, δεν χρειάζεται να τα παίζουμε όλα με μπουζούκι.
εξάλλου εκεί που βρίσκεσαι θα έχει αρκετά παλιά κιθαρόνια γερμανικής κατασκευής, συνήθως έχουν ωραίο ήχο εποχής ειδικά για σολιστικό παίξιμο.
καλές συζητήσεις να έχουμε!
νίκος

Το σκέφτηκα αρκετά. Έχω δύο κιθάρες. Μία ακουστική Ovation Custom Legend την οποία την χρησιμοποιώ κυρίως όταν παίζω live και μία ηλεκτρική Les Paul της Epiphone με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος για μελέτη στο σπίτι χωρίς να ξυπνάω τους γείτονες.
Στην αρχή ήθελα να αγοράσω ένα “σκάφος” την Sheraton II της Epiphone για μελέτη κυρίως δημοτικών τραγουδιών.
Τελικά αποφάσισα να πάρω ένα τζουρά. Κάτι το διαφορετικό!.
Για μελέτη δημοτικών αρκεί νομίζω και η Les Paul μια και η διαφορά της Sheraton II και της Les Paul δεν είναι τεράστιες όσον αφορά τον ήχο -τουλάχιστον για τη μελέτη- και ήθελα κάτι το διαφορετικό.
Νομίζω ότι ο τζουράς ήταν η καλύτερη επιλογή για ρεμπέτικο…
Το οργανάκι κατασκευάστηκε από τον Τάσο Θεοδωράκη και ο ήχος όσο μπορώ να κρίνω από εγγραφές μέσω κινητού αλλά και από αυτά που μόυ είπαν όσοι το παίξαν live ήταν άπαιχτος.
Αύριο μου το στέλνουν από Θεσσαλονίκη και μόλις το παραλάβω θα έχετε ηχητική εγγαφή!!

τώρα θα εντρυφήσεις στον φυσικό ήχο λόγω τζουρά, ειδικά με όργανο του τάσου που είναι εξαιρετικός μάστορας. ίσως κιόλας να αλλάξεις γνώμη σχετικά με τις ηλεκτρικές σε τέτοιο ρεπερτόριο, το ότι χρησιμοποιήθηκαν για δεκαετίες σε λαϊκά και δημοτικά πάλκα δεν σημαίνει ότι ταιριάζουν κιόλας.

Τώρα εάν σου πω ότι μου αρεσουν τα “σκάφη” (ES 335) στη δημοτική?
Δυστυχώς δεν βρίσκει κανείς εύκολα δάσκαλο…
Πάντως το οργανάκι του Τάσου ακούγεται πολύ καλό.

Εξαιρετική επιλογή! Είχα κάποτε στα χέρια μου, για μεγάλο χρονικό διάστημα, ενα σκαφτό τζουραδάκι του Τάσου Θεοδωράκη - δανεικό απο πολύ καλό φίλο - και ειλικρινά επρόκειτο για όργανο εξαιρετικής κατασκευής και ήχου!

Είναι σκαφτός, μαλακός στο παίξιμο και με έντονη παρουσια!
Όσο τουλάχιστο μου ακούστηκε από τις εγγραφές.
Το φιλαράκι που τον βρήκε μου λέει ότι τον “πρίζωσα” τώρα να πάρει κι αυτός τζουρά.
Με ρώτησε δε εάν ειμαι σίγουρος ότι το θέλω ή εάν μπορεί να τον κρατήσει αυτος. :slight_smile:
Είναι επαγγελματίας μπουζουκτζής, παίζει σε μεγάλα πάλκα με ονόματα…

δεν το συζητάω, εκπληκτικό όργανο και μακάρι να είχα μια τέτοια για μπλουζιές και λίγα γκάζια! αλλά έκαστος στο είδος του…