Καλησπέρα καλοί μου φίλοι

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες αν σας είναι εύκολο.:slight_smile:
Καταρχάς τι διαφορά εχει το μπαγλαμαδάκι απο το μπουζούκι?(εκτός απο το μέγεθος φυσικά :p)
Δεύτερον τι τιμές παίζουν στα μπαγλαμαδάκια?
και τρίτον (μπορεί να σας φανεί χαζή αυτη η ερώτηση) είναι αρκετά δύσκολο να μάθεις να παίζεις?:230:
αυτά για τώρα ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλώς σας βρήκα:090:

καλώς ώρισες και καλές συζητήσεις!
ο μπαγλαμάς έχει το ίδιο κούρδισμα, μια οκτάβα ψηλότερα. λόγω μεγέθους και έκτασης, συνήθως παίζει ακκόρντα. όταν σολάρει, σε βάζει στο δικό του μερακλήδικο μονοπάτι, πιο αργό και λιτό.
για αρχή με 150-200 ευρώ θα βρεις όργανο που να παίζει, μέχρι να δεις αν σου κάνει και να πάρεις κάτι καλύτερο. όσο για την εκμάθηση, κάθε αρχή και δύσκολη… αλλά και όμορφη, ξεκίνα με μπάτη να γουστάρεις!
ψάξε τις κουβέντες που έχουν γίνει, θα βρείς αρκετά πράγματα.
νίκος κι εγώ (το 95 είναι χρονολογία γέννησης;!)

σε ευχαριστω πολυ συνονοματε για την απαντηση σου με καλυψες πληρως :smiley:
και κατι αλλο μονος μου γινετε να μαθω? (ναι 95 χρονολογια γεννησης :))

αν δεν έχεις λεφτά για δάσκαλο, βρες οπωσδήποτε κάποιον φίλο σου που να παίζει καλά, να σου δείξει τα βασικά. και όπου βρεθείς, να παρατηρείς τους καλούς παίχτες και μη διστάζεις να ρωτάς! και φυσικά να ακούς πολύ και προσεκτικά τις πρώτες εκτελέσεις.
άντε, να σου αφιερώσω το “εγώ μάγκας φαινόμουνα” του γενίτσαρη, 17 χρονών ήταν όταν το ηχογράφησε -προλαβαίνεις…

κανενας φιλος μου δεν παιζει αλλα τελοσπαντον θα την βρω την ακρη πιστευω
σε ευχαριστω πολυ για την αφιερωση σου (τραγουδαρα)
να σαι καλα :smiley: