Καβαλαρης Ακουστικης

Εχω μια ηλεκτροακουστικη κιθαρα κ θελω να αλλαξω τον καβαλαρη της και να βαλω τον κλασσικο της ακουστικης.Ο καβαλαρης που εχω τωρα ειναι αυτος ο σπαστικος που εχει κατι σαν κουμπα για να κρατανε την χορδη.Θα εχω καποιο προβλημα?Ειναι τυπικη “εγχειριση” η απαιτει και τιποτε αλλο?Θα εχει επιπτωσεις στον ηχο?Για βοηθατε με…Καταρχας,ξεχασα,το σημαντικοτερο…Αξιζει να το κανω αυτο???

Ποιός είναι ο κλασσικός καβαλάρης της ακουστικής?

Ναι οντως λαθος εκανα…Εννοουσα τον καβαλαρη που ειναι σαν της κλασσικης,που παρομοιο εχουν κ οι λαϊκες κιθαρες…Η χορδη να περναει μεσα απο την τρυπουλα…χασχαχαχαχαχα…Περιγραφικοτατος εγινα…

αστην οπως ειναι φιλε,μια χαρα ειναι η κιθαρουλα σου και ο καβαλαρης αρκετα ομορφος,αλλα εχει και λιγο ιδιορυθμο σχημα και ισως να ειναι δυσκολο να καλυψεις το πατημα του με τον καβαλαρη που θες να βαλεις!!!εκτος αυτου,εχεις ηδη τις τρυπες στο καπακι(που φανταζομαι δεν ειναι προβλημα αλλα λεω…)

εκτος αυτου,τα καμαρια της κιθαρας σου ειχα φτιαγμενα για τετοιο ειδος καβαλαρη.βεβαια και η αλλαγη που θες να κανεις ειναι “μικρη” σχετικα αλλα ποτε δε ξερεις!!

οπως λενε και οι φιλοι μας οι αμερικανοι “if it aint broken,dont fix it”