Ισως του Πανηγύρη Παναγή (στα χέρια του Κώστα Καλαμάρα Μελβούρνη)

Βρήκα φωτογραφίες από το μέιλ που είχα ανταλλάξει με τον επισκευαστή πριν την αγορά και τις επισυνάπτω. Εκτός από την πρώτη οι φωτογραφίες δείχνουν την κιθάρα πριν την επισκευή. Το όργανο φαίνεται πραγματικά πολύ παλιό, αλλά και πάλι το παλιό δεν σημαίνει και καλό, ίσως και στον καιρό της να ήταν μια χαμηλών δυνατοτήτων κιθάρα.





Και μετά την επισκευή


1 «Μου αρέσει»

Σωτήρη,
Γενικά το στενό σκάφος είναι μια σχετική έννοια… σε επόμενο μήνυμα σου επισυνάπτω φώτο από την Απαρτιάν μου, για να δεις το μέγεθος, δεν πρέπει να είναι πολύ πιο λεπτή η δική σου…
Σε τέτοια μικρής κλίμακας κιθάρα δεν θα έχεις πρόβλημα με μεταλλικές χορδές χαμηλής τάσης.
Σίγουρα το σιδερένιο θα δώσει κάτι στον ήχο… Δοκίμασε αρχικά πχ 10-47 αν και πιστεύω πως και με 11ρες θα αντέχει.
Το καλύτερο να την τσεκάρει και ένας οργανοποιός στατικά.
Αν τώρα ο ήχος εξακολουθεί και δεν σου αρέσει, ε πούλα την όσο την πήρες+λεφτά επισκευής ή λίγο πιο κάτω και μάζεψε να πάρεις κάποια άλλη…

Υγ. Ας απομονωσουν οι συντονιστές το θέμα του Σωτήρη αν συμφωνούν

4 «Μου αρέσει»

Και ο ηχος της ειναι αυτός

5 «Μου αρέσει»

Οι φωτογραφίες δείχνουν ένα κλασικό κιθαρόνι εποχής. Αν αυτός που στο πούλησε, δεν έχει κάνει κάποιο σοβαρό λάθος στην επισκευή, τότε είναι θέμα χορδών.
Όπως σου είπε και ο Μπάμπης δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα να δοκιμάσεις μεταλλικές χορδές χαμηλής τάσης.
Πριν όμως αποφασίσεις να το δώσεις, είναι καλύτερα να το δει οργανοποιός έτσι ώστε να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη θετική ή αρνητική.

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ. Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι που μπορείς να τους εμπιστευτείς μια τέτοια δουλειά στο Λονδίνο είναι δυσεύρετοι. Θα δοκιμάσω με ελαφριές χορδές και βλέπουμε.

Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον στο Λονδίνο, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλοί οργανοποιοί εκεί
που ξέρουν πολύ καλά από κιθάρες. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψάξεις κάτι ιδιαίτερο.
Γερμανικά κιθαρόνια υπάρχουν πολλά σε αριθμό και είναι σχετικά κοινά.
Εδώ στο φόρουμ, έχει μέλη που ζουν στο Λονδίνο και σίγουρα θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν στο να βρεις κάποιον εμπιστοσύνης.

1 «Μου αρέσει»

ριξε μια ματιά εδω.

καλο ειναι να δει το όργανο ενας luthier που λετε και 'σεις εκει πέρα.
ρωτησε τον alk (μέλος του Φόρουμ), κατι θα ξερει αυτος απο UK.
εγω πάντως βαζω plectrum 10-41 σε ολα τα κιθαρόνια μου. χρονια τώρα.
Ειμαι πολυ ευχαριστημένος και απο τάσεις και απο εξετάσεις…:blush:

2 «Μου αρέσει»

Τα κιθαρόνια των τρίο ήταν requinto κουρδισμένα σε λα, μια τέταρτη πιο ψηλά από την συνηθισμένη κιθάρα.

Για τον φίλο με την κιθάρα, θέλεις οργανοποιό που να ασχολείται με parlour ή early romantic κιθάρες. Θα το ψάξω.

4 «Μου αρέσει»

Τα Γερμανικά κιθαρόνια αυτού του τύπου είναι πολύ καλά, Έχω επισκευάσει δύο . Tο πρώτο που ήταν και σε άθλια κατάσταση παίζει με χορδές silver 10-47 . Δεν ήθελα να το επιβαρύνω γιατί ήταν πολύ ταλαιπωρημένο όργανο 100 και πλέον χρόνων. Στο αντίγραφο που έκανα για εμένα παίζει με χορδές 11-52 χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμία κόντρα στο μανίκι, γιατί γενικά οι τάσεις σε μικρότερες κλίμακες 60 ή 62 είναι μικρότερες. Η δεύτερη επισκευή φοράει πάλι συρμάτινες χορδές 11-52 χωρίς κανένα πρόβλημα και με ήχο φανταστικό και δυνατό (για τόσο στενό ηχείο). Σε γενικές γραμμές τα κιθαρόνια αυτά είναι πολύ ωραία όργανα . Κάνε μου αν θες αίτημα φιλίας στο fb (Makis Tsiolis) ώστε να σου στείλω στο Messenger σχετικά αρχεία από τις επισκευές.

4 «Μου αρέσει»

συνέχεια του τίτλου <<Ισως του Πανηγύρη…?
είμαστε πολυ κοντά στην ταυτοποίηση της " κιθάρας πεταλούδα".

στη σελίδα του Τασου Θεοδωράκη στο FB διαβάζω σήμερα.

<<Μουρατίδης.
Σήμερα πρωτομηνιά, μπήκε στο χειρουργείο
μία πολύ όμορφη κιθάρα κατασκευής
Μουρατίδη.
Εκτός από την συντήρηση που χρειάζεται,
επιθυμία κ προσταγή του ιδιοκτήτη είναι να
κάνω ότι θέλω έτσι ώστε το όργανο να ξανά
αποκτήσει τον καλό του ήχο!
Για μένα όπως πάντα πρόκληση! αλλά και
υπόσχεση!!>>


Image6807
Image7793
Image9898

https://m.facebook.com/100007437368587/

2 «Μου αρέσει»

Το «μουστάκι» είναι αρκετά διαφορετικό, και η πεταλούδα διαφορετικό σχέδιο.

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, κι εγώ κακώς ανέφερα Μουρατίδη επηρρεασμένος από την πεταλούδα… γιατί οι Μουρατίδη είναι όλες όσες έχουμε δει, ένα καλούπι, οκταράκι, αυτό της φώτο που παράθεσε ο Σπύρος.