Αγορα ρεμπετοκιθαρας

ενδιαφερομαι για ρεμπετοκιθαρα.εχει κανεις ακουσει η παιξει κιθαρες αλεξανδρη η καποιων αλλων οργανοποιων?

Καλημέρα φίλε. Σχετικές κουβέντες έχουν γίνει πολλές φορές. Αν βάλεις την αναζήτηση θα βρείς.
Πάντως σου παραθέτω μερικά λινκ που παίζουν ρεμπετοκιθάρες. Αν δεν κάνω λάθος όλες είναι του Αλεξανδρή εκτός από το ένα λινκ που είναι του Καρελά. Από κοντά έχω δει και παίξει μόνο του Καρελά που μου άρεσσαν πολύ.




Με την ευκαιρία επαναφέρω την αγγελία αυτή.

Γεια σας

Επειδή τελευταία ασχολούμαι και προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα για λαϊκή κιθάρα… Και ψάχνω για κάτι φτηνό… Πώς σας φαίνεται αυτή εδώ;

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbf200_nt.htm

Οκ το ξέρω δεν είναι ακριβώς ρεμπετοκίθαρο αλλά είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό από μια κανονική ακουστική. Μήπως έχει τύχει να την ακούσει κανείς σας;
Ευχαριστώ!

Ριξε μια ματια,

δεν είναι η ίδια κιθάρα…

Πολλοί φίλοι αναζητούν φθηνές parlor κιθάρες που να παραπέμπουν –έστω λίγο– στο ρεμπέτικο ήχο. Τον τελευταίο καιρό έψαχνα κι εγώ μια τέτοια λύση ώστε να μην εκθέτω την Απαρτιάν μου κάθε τόσο στο βασανιστήριο του παιξίματος της ταβέρνας και στα ποδάρια του διαβόλου (τα οποία είναι και μπόλικα), και επίσης να μην της προσθέσω μαγνήτες/κάψες κτλ ώστε να παίζει “ηλεκτρικἀ”. Έτσι αποφάσισα και πήρα την LAG SUMMER PARLOR, μια ηλεκτροακουστική κιθάρα που κοστίζει περίπου 300 ευρώ, αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει πολύ περισσότερο από τα λεφτά της. Ὀσοι φίλοι ψάχνουν κάτι τέτοιο, τους προτείνω να την δοκιμάσουν.

Κι εγω να προσθεσω στο μηνυμα του φιλου Μπαμπη πως, προ δυο μηνων, σε καταστημα με μουσικα οργανα στην Πατρα, δοκιμασα μια ακουστική Lag Autumn 4S300 Jumbo Non-Cutaway και εμεινα. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ: Τιμή 390Ε. Ήχος ανω των 1000Ε. Εφάμιλλος καλής Taylor, μιας μάρκας που θεωρώ πως είναι από τις κορυφαίες σε ήχο. Και το σχετικό link :

http://www.lagguitars.co.uk/productdetails.aspx?GUID=52f29358-f4c4-4c1a-a321-b5232b7e3665

μπάμπη καλορίζικη! στην επόμενη μάζωξη φέρε και τις δύο… ποιός τις εισάγει στην ελλάδα;

υγ: 666 μηνύματα, ε; ευτυχώς είναι μακριά η πανσέληνος!

Τις Lag τις φερνει το Bon Studio, στα Εξάρχεια. Εγώ την δοκιμασα στο καταστημα “Σπύρος Νάκας”, στην Πάτρα.

Τις φέρνει η εταιρεία BON STUDIO (Εξάρχεια), εγώ την πήρα από Καγμάκη. Να κι ένα δείγμα ήχου από You Tube.

Να τονίσω ένα θετικό/αρνητικό στοιχείο (ανάλογα πως το βλέπει κανείς). Η προενίσχυση της Λαγκ δεν έχει κλασσικό equalizer αλλά 5 ήχους προεπιλεγμένους για να επιλέξεις…

ΥΓ:Στην επόμενη μάζωξη εάν έρθω θα φέρω τη Λαγκ, διότι η Απαρτιάν είπαμε το γυρνάει στο αντικοινωνικό σιγά σιγά!

σας ευχαριστώ για τις εμπορικές πληροφορίες, μάλλον θα περάσω αύριο από ΒΟΝ αφού δω τα καινούρια μπουζούκια του καφετζόπουλου!
υποθέτω πως μια καλή λύση είναι να απενεργοποιήσεις το EQ;
στις μαζώξεις δεν τη φοβάμαι την απαρτιάν, αλλά στο μεροκάματο δεν τη βάζω με τίποτα…

δοκίμασα την lag (parlor) χθες, λογικά την ίδια που πήρε ο μπάμπης. ωραία κιθαρίτσα (ειδικά για τα λεφτά της!) και με φυσικότητα στον ηλεκτρικό ήχο -σε καλό ακουστικό ενισχυτή, δεν ξέρω τί θα βγάλει σε μηχάνημα μαγαζιού… αλλά δεν μου έκανε ο ήχος της για μπασοκίθαρο -αν και είχε πιο καθαρά μπάσα από τη μέση “αμερικάνικου τύπου” ακουστική.

Φίλε μου Λίγκα για αυτό έγραψα “έστω λίγο”, διότι στο τσιμπιτό είναι μια χαρά και στα ακκόρντα εντάξει, δεν έχει τα μπάσα που θέλει ο ρεμπετοκιθαρίστας, αλλά δεν είναι και αυτή η “Αμερικανίλα” των μεγαλόσωμων ακουστικών.

μην παρεξηγηθούμε, για μεροκάματο και ειδικά για ηλεκτρικό ήχο είναι μια χαρά -ρίχνεις και τις μπλουζιές σου άμα θες!
αν και επειδή έχω ήδη αρκετές κιθάρες αλλά καμία με κρύσταλλο, βασικά ψάχνω κάποιο απλό και φτηνό μαραφέτι που να μπορώ να το βάζω σε όποιο όργανο (κιθάρα ή μπουζούκι) παίρνω σε δουλειά με ηλεκτρισμό -πολλά ζητάω…

Καλησπέρα, την Lag parlor summer την αγόρασα και εγώ πέρισυ το καλοκαίρι, είμαι αρκετά ευχαριστημένος και σας παραθέτω μερικές λεπτομέριες για το όργανο.
Ο μαγνήτης της κιθάρας (nanomag) μόνος του κοστίζει παραπάνω από τα μισά χρήματα της κιθάρας…
Επιπλέον οι 5 ρυθμίσεις που έχει ‘‘αποθηκευμένες’’ στο EQ είναι αρκετά ενδιαφέρουσες καθώς με μία κίνηση αλλάζεις τον ήχο σου εντελώς,
i) flat - ο ήχος του μαγνήτη χωρίς eq, bypass δηλαδή
ii) blues
iii) studio - ο πιο φυσικός ήχος
iv) fingerstyle - μόνο για παίξιμο με δάχτυλα
v) jazz - ηλεκτρικός ζεστός ήχος με πολλά μεσαία
Είναι πολύ καλή λύση για αξιοπρεπή ήχο και φυσικά αλλά και σε live από ένα φθηνό όργανο(μπορεί να συγκριθεί άνετα με όργανα με διπλάσια τιμή).
Η Lag έκανε άνοιγμα στην αγορά της ακουστικης κιθάρας πρόσφατα και ίσως γι’ αυτό να ξεκινάει με χαμηλές τιμές.

Ρίξτε και μια ματιά εδώ http://www.jokerguitars.gr/parlour.html

καλησπερα,ψαχνω κ εγω για ρεμπετοκιθαρα.εχει κανενας κατι υποψη του?δυστυχως,λογω δουλειας και αποστασης δε μπορω να παω σε καποιο εργαστηρι,οποτε η προταση οποιουδηποτε εχει φαει ερωτα με την κιθαρα του θα μου ηταν πολυτιμη…

απο τη δικη μου ερευνα ξεχωρισα τον αλεξανδρη.δοκιμασα τις κιθαρες του οι οποιες ειχαν αυτο που ηθελα ηχητικα.προσεγμενη κατασκευη και ο μαστορας με εξυπηρετησε με το παραπανω.απο του εμποριου ξεχωρισα την cort 900.

δεν ξέρω αν ακούγομαι σαν πλασιέ, αλλά αυτή τη στιγμή σαν προτάσεις στον τάκη the dog έχω τα εξής:
ΑΑΑ) ρεμπετοκιθάρα του παν. καφετζόπουλου (1600+φπα), ζωοδόχου πηγής 54, 210 3304185. δες

ΑΑ) ρεμπετοκιθαρόνι από το “ψαλτήρι” (600), μπενάκη 101, 210 3304198.
Α) η LAG (parlor -δεν είναι ρεμπετοκιθάρα) που πήρε ο μπάμπης και αναφέρεται πιο πάνω (300).
οι δύο πρώτες είναι χειροποίητες, η τρίτη του εμπορίου. αυτές έχω ακούσει προσωπικά, βάλε αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρείς αρκετές άλλες -και αγγελίες μελών. δεν ξέρω βέβαια αν σε βολεύει να ανέβεις αθήνα, μπορείς να δείς στην πάτρα τι υπάρχει. καλή τύχη!