"Ισίδωρος Παπαδάμου"

Γνωριζει καποιος απο κοντα τα οργανα του κατασκευαστη αυτου?Γιατι απο οτι βλεπω ειναι πολυ ομορφα,απο ηχο σκιζουν,αλλα ειναι και πανακριβα τα περισοτερα πχ μπαγλαμας 1500 e?Tι ειναι?απο τιμιο ξυλο?:112:

Κώστα, μία αναζήτηση με τη λέξη Παπαδάμου έδωσε 26 αποτελέσματα. Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να τα διαβάσεις. Μετά, μπορείς να δημοσιεύσεις ό τι θέλεις.

Το Site του είναι αυτο www.trixordo.gr δεν βρήκα πουθενά μπαγλαμά με 1500 ευρω…

Αλλά ακόμα και τόσο να κοστίζει είναι στην ευχέρεια του κάθε κατασκευαστή να αξιολογήσει την δουλειά του.

Καλα ρε σεις μην με δερνεται κιολας.Οκ εκανα λαθος…μπαγλαμας 1000 e λεει.Ε τι διαολο το ιδιο ειναι.Στις μερες μας τα 1000 βγαινουν δυσκολα.Ισως επιδει κι εγω φτιαχνω να εχω απομυθοποισει καποια πραγματα.Παντος να ξερεται οτι εγω πρωσοπικα ,μονον σε συλεκτικα οργανα συγχορω τετοιες τιμες.Ακομη και τον τζουρα του νταλαρα που εφτασε στον τηλεμαραθωνιο τα 20000 για τα παιδακια απο το τσουναμι…δεν μπορεσα να το καταπιω.Που να ητανε και του τσαους δηλαδη…θα επρεπε να πουλησει κανα αμπελι ο πλιοδωτης

1000 ευρώ ο μπαγλαμάς? τζάμπα πράμα. Μπουζούκι πόσα? κάνα πεντοχίλιαρο?

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:32 —

Μπήκα στη σελίδα παιδιά και είδα τα όργανα του κου Παπαδάμου. Οι τιμές είναι καλές κατά τη γνώμη μου όσον αφορά τα μπουζούκια τουλάχιστον. Φαίνονται πολύ ιδιαίτερα όργανα, όμορφα ή άσχημα δεν ξέρω (περί ορέξεως ουδείς λόγος), πάντως έχουν αρκετές ιδιαιτερότητες και πιθανώς αρκετό μεράκι.

Ο Παπαδάμου είναι από τους οργανοποιούς που έχει όργανα σε φιλικές τιμές. Τρίχορδα από 600 ευρώ κτλ. Όλα αυτά είναι στο σάιτ του. Μάλιστα θα μπορούσε να πουλάει μούρη και να το παίζει “εγώ έχω φτιάξει τα όργανα του Θαναση Παπακωνσταντίνου κα, άρα ό,τι πάρεις Χ000 ευρώ”… Μπαγλαμάς 1000 ευρώ δεν είναι πολλά, αν ψάχνεις κορυφαίο όργανο. Επίσης ψάξτε μαρτυρίες μελών του Φόρουμ για το πόσο φιλικός και σωστός είναι στη δουλειά του πριν κράξετε. Λίγο προσοχή δεν βλάπτει σε αυτά που λέμε. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η ειρωνεία και επίθεση…

Έλα ρε συ babis, δεν ειρωνεύτηκε κανένας. Μια απορία εξέφρασε ο φίλος ο Ζαρκάδας, γιατί όσο νά΄ναι, 14 και 16 ντούγιες και σχετικά λιτό όργανο και 1000 ευρώ, έ πως να το κάνουμε είναι πολλά. Βέβαια ξαναλέω ότι φαίνεται προσεγμένη δουλειά και με μεράκι. Μπορεί και να τα αξίζουν τελικά τα λεφτά τους. Όσο για τη φιλικότητα του κου Παπαδάμου, μπράβο του και ξαναμπράβο του. Η ευγένια είναι η βασικότερη αρχή που θα έπρεπε να είχαμε όλοι όσοι ασχολούμαστε με τη μουσική.

ωραια ιστοσελιδα.θα ηθελα ν ακουσω απο κοντα οργανα του αλλα η αποσταση…αυτο που με παγωσε ηταν η τιμη της ρεμπετοκιθαρας.μαλλον ειναι πριν την οικονομικη κριση.

Νομιζω πως δυστυχως οχι μονο η συγκεκριμενη ιστοσελιδα, αλλα σχεδον ολες στους κατασκευαστες (τουλαχιστον της Θεσσαλονικης, μην τους παιρνω ολους σβαρνα) δεν ανανεωνονται τακτικα. Νομιζω στην Κλικα (μπορει να κανω και λαθος, μην βαρατε) ειχα διαβασει κατι για αυτον, και για φτηνοτερα οργανα, που δεν υπαρχουν στο σαϊτ. Κατι που βρισκω και εν μερει λογικο.

και ποιός λέει ότι ο μπαγλαμάς έχει τόσο λιγότερη δουλειά από ένα μπουζούκι; με το κιλό πάει το όργανο δηλαδή; ίσα-ίσα που λόγω μικρής κλίμακας, ένα κλάσμα του χιλιοστού λάθος παράγει μεγαλύτερο σφάλμα στον μπαγλαμά.
όσο για τις δούγιες, ανατρέξετε σε παλιότερο θέμα σχετικά με τις πραγματικές και τις χαραγμένες… το ξύλο βγάζει τον ήχο, όχι τα φιλετάκια και οι κόλλες!

Πρωτα-πρωτα να ξεκαθαρισω κατι.Δεν ειρωνευτηκα κανεναν.Εσεις αρπαζεστε με το παραμικρο.Μαλον η κριση η οικονομικη ανεβαζει και την τεστοστερονη σας.Τα οργανα του κυριου Παπαδαμου ειναι πολυ ομορφα και πολυ ιδιαιτερα αλλα κατα την γνωμη μου ειναι τσιμπιμενα.Την στιγμη που ολοι μας οι μαστοροι δουλευουν με τιμες 2006.Και δεν ενοω οργανοποιους ενοω την αγορα…και το πως περπαταει.Οσο για τον φιλο μου τον babis …τι θα πει μπορει να πουλαει μουρη αφου φτιαχνει οργανα για τον θαναση?Κι εγω εφτιαξα στεγη στον Νικολοπουλο ( τον γνωστο ντε ) αλλα δεν πηρα και την ντουντουκα να φωναξω

Μάλλον την αδρεναλίνη μας εννοείς…αν μας ανέβαζες την τεστοστερόνη θα είχαμε πρόβλημα : )

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, τη δουλειά που θέλει ένας μπαγλαμάς τη θέλει και ένα μπουζούκι, επίσης η τιμή του οργάνου εξαρτάται επι το πλείστον στο τι φωνή θα βγάλει…

Τέλος το θέμα δουγες ειναι παραμύθι που το χρησιμοποιούν μερικοί οργανοποιοί για να χρεώσουν περισσότερο, το σκάφος πηγαίνει νομίζω μέχρι 15 ή 19 ντούγες πραγματικές οι άλλες είναι καπλαμάς και κόλλα.

Ο Παπαδάμου είναι απο τους οργανοποιούς με πολύ λογικές τιμές και με πολύ όμορφη αισθητική χωρίς να έχω παίξει ποτέ με δικό του όργανο.

Κατα τα άλλα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα