Ιορδάνης Τσομίδης (Jordan)

Έχω πολύ Ιορδάνη απο ζωντανές ηχογραφήσεις σε μαγαζιά.Υπάρχει τρόπος να τις ανεβάσω;
είναι επιτρεπτό απο το φόρουμ; Αν ναι πολύ ευχαρίστως…:slight_smile:

Τα ανεβάζεις πρώτα σε site όπως το rabipshare και μας δίνεις το link με μήνυμα. Μιας και πρόκειται για live ηχογραφήσεις…!!!

ενα αντιγραφο ρε Ντινο γινεται?:slight_smile:

Ναι πολυ θα με ενδιεφερε κι εμενα μια αποδραση στον κοσμο των ονειρων!!!

http://www.esnips.com/doc/e920e01d-06dd-436a-809e-4b14f85ccd35/KATERINA-XIROU-IORDANIS-TSOMIDIS-Maharajias

Τα λόγια είναι περιττά.

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Το τραγούδι που προηγείται και ακούγεται μαζί με το “Καύτονε Στάυρο” σε μια ζωντανή ηχογράφηση του Jordan, (πιστεύω πως οι περισσότεροι το’χετε…) ποιο ακριβώς είναι???
“Για σένανε μια Κυριακή μπήκα στη φυλακή”…
Υπάρχει σε άλλη εκτέλεση, συνθέτης, …άλλα συνοδευτικά?

Merci

Μια Κυριακή στη φυλακή, Σταύρος Παντελίδης / Χρήστος Κολοκοτρώνης, 1953

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου φτιάξατε το Μάρτη.
Όταν ανακαλύπτεις κάτι…

Βρηκα το παρακάτω στο youtube. Φαντάζομαι οι περισσότεροι θα το΄χετε δει αλλά το βάζω εδώ για να υπάρχει.

Γεια σας φίλες και φίλοι

Πολύ βιαστικά, μια “άποψη” για το θέμα αυτό μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω λινκ:

https://www.youtube.com/watch?v=1B87rKLmn2s&feature=player_embedded#!

Χαρείτε για λίγο το κέφι το κέφι του ανθρώπου που έκανε πράξη το “ζω μονάχα για μια στιγμή” …ένας αληθινά παγκόσμιος λαϊκός (:wink: μουσικός

Ελπίζω να βρεθούν κι άλλα τέτοια σύντομα

Θοδωρής Ζέης

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες για τον αγαπημένο μου δεξιοτέχνη έπεσα σε αυτό το περίφημο ντοκουμέντο με τον Ιορδάνη να παίζει μπαγλαμά και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

http://www.recordingpioneers.com/rs_iordanis4.html

Ακούστε με τι εκφραστικότητα παίζει και τραγουδάει. Δεν ξέρω λίγο τα λόγια λίγο ο Jordan εγώ λύγισα!!!

Εδώ θα βρείτε όλα τα ντοκουμέντα της σελίδας με τον Ιορδάνη. Ουτρέχτη 1985 φιλοξενούμενος σε σπίτι φίλων του.

http://www.recordingpioneers.com/rs_iordanis.html

Εχει εναν υπεροχο τροπο να περναει την ψυχουλα του πανω στο οργανο…

Σπουδαία ντοκουμέντα…
Εντομεταξύ αυτός που τα ηχογράφησε είναι ο ένας και μοναδικός Ούγκο ο Ολλανδός…μεγας μάγκας. Και αν τον ακούσετε να παίζει τριχορδο θα πάθετε πλάκα (ε με τέτοιους φίλους που είχε δικαιολογείται η καρυδωτή πενιά του)…να είναι καλά κι αυτός.

Μακάρι να υπήρχε πιο πολύ πράγμα.
Γενικά να είχε αφήσει πίσω του πιο πολλά.
Γι αυτόν και τον Μπέμπη θα το ήθελα.

Κώστα μας έφτιαξες το απόγευμα και μάλλον και τη μέρα ολόκληρη…Δεν ήξερα οτι ο φίλος ο Ούγκο το έφτιαξε τελικά το σάιτ. Αυτός κι αν έχει “παράξενες” ηχογραφήσεις του Ιορδάνη…Η Ρίκη που ακούγεται, είναι μια πολύ καλή του φίλη από την Ολλανδία που ζει στην Ελλάδα και διδάσκει στο Πανεπιστήμιο του Βόλου, η οποία παίζει επίσης μπουζούκι - έπαιξε στην κηδεία του Ιορδάνη το “όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά” και εδώ και καιρό έχει ηχογραφήσει συνεντεύξεις του Ιορδάνη για να γράψει ένα βιβλίο. Τελικά με αυτές τις παρέες εκείνα τα χρόνια ο Ιορδάνης χαλάρωνε ξεχνούσε ό,τι τον πείραζε και νομίζω έξω περνούσε καλύτερα απ ότι στην Ελλάδα που του την “σπαγανε οι νταλαβεριτζήδες”. Εκεί, όλος ο κόσμος τον αγαπούσε, τον σεβόταν, το κυριότερο δεν τον εξιδανίκευε και ένοιωθε οτι δεν είχαν απαιτήσεις απ’ αυτόν. Τον φιλοξενούσαν κι ένοιωθε κι αυτός άνετα. Ίσως για αυτό μάλλον τα καλύτερα παιξίματα τα έκανε εκεί, Βέλγιο, Ολλανδία κλπ. Ρωτήστε και τον Μιχάλη τον Δήμα που πιτσιρίκος άκουγε στο εστιατόριο του πατέρα του στο Κρόνιγκεν τον Ιορδάνη να “παίζει τις κάλτσες του”!!

Ίσως πρέπει ένα βράδυ, Κώστα να κανονίσουμε οι φίλοι και φίλες από το Φόρουμ που αγαπάμε τον Ιορδάνη να πάμε στην αγαπημένη του ταβέρνα, στου Γιάννη στον Καρέα - έχει καλό φαγητό και κυρίως καλό κρασί - να μας πει παλιές ιστορίες και γιατί όχι να παίξουμε και τίποτα. Νομίζω ο Λουδοβίκος, ο γιός του ταβερνιάρη, μου είπε οτι κάθε Τρίτη και Παρασκευή παίζει με έναν πολύ καλό μπουζουκτσή. Τα τελευταία χρόνια πήγαιναμε και στου Θωμά κοντά στην Ελευθεροτυπία, αλλά εκεί κλείνει νωρίς.

Και βέβαια, να πάμε να ακούσουμε και τον Μιχάλη τον Δήμα με τον φίλο του τον Θανάση Βαλάσκα (νομίζω) και την φίλη τους που ξεχνάω το όνομά της δυστυχώς, στο Τίβολι στην Εμμ. Μπενάκη. Παίζουν κάθε Πέμπτη Παρασκευή, Σάββατο.
Ο Μιχάλης με συγκινεί πάντα γιατί μου θυμίζει για πολλούς λόγους τον Ιορδάνη…

Θοδωρή να είσαι καλά!!! Σίγουρα θα κανονίσουμε μια βραδιά για τον Ιορδάνη και θα πιούμε και θα παίξουμε!!!Δώσε μου λίγο χρόνο μόνο γιατί πλέον είμαι λίγο μακρυά.

Πολύ θα χαρώ αν αύριο, στην Ύδρα, δω και τον Ούχο να πίνει σε κάποια γωνιά τη μπιρίτσα του! Η Ρίκι δεν νομίζω να έρθει. Θα σας πώ από Δευτέρα…

Να κι ένα καλό δώρο! Κάτι φρέσκο, τουλάχιστον για μένα που το ανακάλυψα μόλις σήμερα (δε ξέρω αν το έχει ματανεβάσει κανείς στο φόρουμ και δε το είδα).

Ο μεγάλος Τζόρνταν στις επάλξεις!

https://youtu.be/1B87rKLmn2s&feature

Βίντεο του 1992 ανεβασμένο από έναν κρουστό, τον Simon Sampler, από το φεστιβάλ paradiso του Άμστερνταμ. Αυτοσχεδιασμοί πάνω σε τσιφτετέλι. Η καλύτερη του Τζόρτναν δηλαδή. :092:
Είναι το μοναδικό βίντεο που έχω βρει από τα ζωντανά και τουρνέ του στην Ολλανδία.

τα καλύτερα ταξίμια τα έχω ακούσει από αυτόν τον άνθρωπο. ΜΑΓΟΣ!!!