Μουσική βραδυά, στο χώρο του ρεμπέτικου - Αρχείο ΕΡΤ

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=71852&tsz=0&act=mMainView

Δείτε το. Το βρήκα δημοσιευμένο στο blog του Αλκιβιάδη.
Αρκετά καλό.
Μου άρεσε γιατί μετα απο χρόνια που ακούω σε δίσκο το “Να γιατί γυρνώ” του Τσιτσάνη απο την Ρεμπέτικη Κομπανία, στο βίντεο τους έχουνε να το παίζουνε ζωντανά. Δικές μου ορέξεις αυτές…
Και με Στελάκη να τραγουδά.
Και με Τσαουσάκη (το γνωστό βίντεο του Kotsos 32)
Το θεωρώ προσεγμένο αρκετά.
Σε κάποιο σημείο επίσης λέει για μένα μια σωστή γνώμη σε σχέση με το γιατί επικράτησε το χασάπικο και το ζεϊμπέικο (αν θυμάστε παλιότερο θέμα μας). Επείδη ήταν χοροί κλειστού χώρου.
Δείτε το

Εδώ ο κύριος Παπαϊωάννου(αν δεν κάνω λάθος), κάνει ένα μικρό φάουλ.Πολλοί χοροί θα μπορούσαν να χορευτούν σε κλειστό χώρο.Ακόμα και σε έναν τεκέ,όσο χώρο χρειάζεσαι για να χορέψεις ένα ζεϊμπέκικο,τόσο χρειάζεσαι για να χορέψεις έναν καρσιλαμά,ένα τσιφτετέλι ή ένα απτάλικο.Και όσο χώρο χρειάζεσαι για να χορέψεις ένα χασάπικο,τόσο χρειάζεσαι για να χορέψεις ένα συρτό ή μια σούστα ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσαν να παίξουν εκείνοι οι άνθρωποι εκείνη την εποχή.Οι λόγοι είναι άλλοι.Τους έχουμε αναφέρει σε ένα θέμα που είχα ανοίξει παλαιότερα εγώ αλλα και σε ένα άρθρο (του Νίκου Πολίτη αν δεν κάνω λάθος) στην κλίκα.

Ειναι ωραια η εκπομπουλα, την ειχα δει και παλιοτερα, σε καποια στιγμη εμφανιζεται κι ο Τζορνταν να παιζει με τον Τσαουσακη το ριμαγμενο σπιτι, φοβερο στιγμιοτυπο