Ιδέες για αγορά (μάλλον) ακουστικής κιθάρας

Νίκο
Προφανώς μιλας για το λαουτοκίθαρο ή κανω λάθος;

Με μια αναζητηση σημερα παρατηρησα οτι λιγο-πολυ πολλες εταιρειες βγαζουν μοντελα ακουστικών σαν αυταγια τα οποία ενδιαφερομαι,τις λεγομενες dreadnought.

Σωστά;

Ναι ΓΙΑΝΝΗ για το λαουτοκίθαρο μιλώ που είναι ο πρόγονος της ρεμπετοκιθάρας,δηλαδή το ίδιο όργανο,με την ίδια λογική και γεωμετρία, μόνο που έχει ταστιέρα έως την τρύπα του αντηχείου,ενώ στο λαουτοκίθαρο η ταστιέρα τελειώνει στην ένωση σκάφους-μπράτσου.

Νομιζω πως ειναι λαθος το να λει καποιος οτι το λαουτοκιθαρο ειναι προγονος της ρεμπετοκιθαρας.

Το λαουτοκιθαρο ηταν ενα “πειραμα” οργανοποιων,που εξαπλωθηκε στις δημοτικες μπαντες γυρω στα 1950-1970 και βολευε τους λαουτιστες λογω κουρντισματος, με ταυτοχρονο “εκμοντερνισμο”
και λογω της εμφανισης του και της ευκολης τοποθετησης μαγνητη.

Αντιθετα η ρεμπετικη-λαικη κιθαρα,ειναι απογονος της (parlor) κιθαρας που απο τουλαχιστον τις αρχες του 19ου αιωνα φτιαχνοταν σε ολη την Ευρωπη αλλα και στην Ελλαδα με εγκαρσια καμαρια οπως και το λαουτο εξαλλου.

Υ.Γ.
Huzzam, οι κιθαρες “dreadnought-θωρηκτα” που αναφερεις καθε αλλο παρα θα καλυψουν τις αναγκες ρεμπετικης κιθαρας. Μακρυα απο αυτες.Τελειως "Αμερικανικης " φιλοσοφιας, x-brace κλπ.

μμμ σωστός
αν και βλεπω οτι “μαλλον θα μου κανει” τη μια nex,την αλλη parlor,την αλλη folk…
για αναλυσε περαιτερω…

Κοιτα και στο παλιωτερο θεμα,με τιτλο “αγορά ρεμπέτικης κιθάρας”.

Δεν νομίζω ότι το λαουτοκίθαρο είναι πρόγονος της Λαικής κιθάρας καθώς αυτή είναι όργανο, αν όχι παγκόσμιο,πανευρωπαικό και με μεγαλύτερη ιστορία. Πιστεύω ότι το λαουτοκίθαρο είναι σίγουρα νεώτερο απο την λαϊκή κιθάρα. Ίσως να έβαλε το χέρι του κάποιος εμπνευσμένος μάστορας.

Συμφωνώ με τον Παρη λοιπόν(είδα καθυστερημένα το μηνυμα του)

Νίκο για κάτι τέτιο μιλάς;

http://www.crane.gr.jp/CRANE_etc/CRANE_Plan_E.html
Στην παραπάνω σελίδα δες αυτό το μοντέλο ( A003:Guitar 18th century (Set of 2 print)
Late 1700’s made in England? or north europe? Maybe 6 strings guitar. Please check some pictures.)
Έχει φωτογραφίες καθώς και σχέδια για όποιον θέλει να το κατασκευάσει. Το παραπάνω σάϊτ είναι πολύ ενδιαφέρον και έχει ξανααναφερθεί σε παλιότερες συζητήσεις.

Φίλοι ΓΙΑΝΝΗ και ΠΑΡΗ έχετε δίκιο όσο αφορά την ονομασία.Πάντως εγώ μιλώ για κιθάρα με έξι μονές χορδές και όχι τέσσερεις διπλές όπως έχει το λαούτο.Η λογική της καμαροθεσίας του καπακιού της κιθάρας αυτής είναι του λαούτου (με κάθετα καμάρια,και όχι χιαστί,ή ακτινωτά,που έχουν η ακουστική και η κλασσική) γι αυτό και απάντησα με επιπολαιότητα ναι, εννοώντας όμως άλλο όργανο.
Φίλε ΔΗΜΗΤΡΗ εξαιρετική η σελίδα , αλλά την συγκεκριμένη φωτογρ. δεν την κατεβάζει ολόκληρη,και είμαι λίγο επιφυλακτικός , αλλά όπως την είδα και με ΄λίγη φαντασία ναι τέτοιο πράγμα εννοώ,κιθάρα,με έξι χορδές,και ταστιέρα που δεν φτάνει στην τρύπα,αλλά σταματά στην ένωση σκάφους-μπράτσου και συνεχίζει με καλαμάκια-ξυλάκια τάστα πάνω στο καπάκι.

Νίκο, μάλλον έχεις πρόβλημα με τον υπολογιστή σου που δεν την κατεβάζεις ολόκληρη. Δες την και εδώ.

Ναι ΔΗΜΗΤΡΗ τέτοια κιθάρα εννοώ χωρίς βεβαίως τα μπαρόκ της στοιχεία.

Λοιπόν,που λέτε,περιπατώντας αυτές τις μέρες την αγορά της Αθήνας (κατά κύριο λόγο σε αντιπροσωπείες) κατέληξα στα εξής συμπεράσματα

α) Υπάρχουν οι κινέζικης κατασκευής (Epiphone,Ibanez κλπ) και οι καναδικής, που αρκετοί με παρότρυναν απο δω να δοκιμάσω
β) Οι κινέζικες έχουν ποικιλία-λόγω προώθησης-οι καναδικές ποιότητα
γ) Οι καναδικές -όπως μου πε κάποιος που λόγω του ότι τις πούλαγε μ’εβαλε σε σκέψεις αλλά μου φάνηκε εύλογο- φτιάχνονται από εταιρεία που έχει παράδοση αποκλειστικά στις ακουστικές κιθάρες και ουσιαστικά έχει τον απόλυτο έλεγχο στην διαδικασία παραγωγής
δ) Οι καναδικές έχουν κάποια καλύτερα στάνταρντς κατασκευής που δεν φαίνονται δια γυμνού -και δη απείρου- οφθαλμού όπωςωκαλύτερης κατασκευής καπάκια κλπ (αλήθεια,ισχύει το οτι δεν υπάρχει μονοκόμματο καπάκι σε αυτή την κατηγορία τιμής; )
ε) (μάλλον) Απορρίπτονται τα μικρά σκάφη,γιατί ενώ είναι άψογα κυριολεκτικά για σολάρισμα,στα ακόρντα χάνουν λίγο (σε όγκο και μπάσα) σε σχέση με τις dreadnaught

Οπότε εκ 1ης σκέψεως λεω να κατευθυνθώ προς Καναδά,παρότι στην κατηγορία τιμής που θέλω δεν παίζουν πολλές επιλογές…
Εναλλακτική,κάποιες Epiphone που ειδα και μου άρεσαν (Dove,EL-00)

Αντί υστερογράφου,θα ήθελα να αναφέρω οτι σε ενα μικρό μαγαζάκι (Μουσικός Οίκος Ανδρομηδάς) που ανακάλυψα τυχαία σχεδον στο Google,οι άνθρωποι είχαν σχεδόν μόνο κιθάρες και σχεδόν μόνο ακουστικές/κλασσικές.Ευγενικοί και καταρτισμένοι,με βοήθησαν αρκετά κατόπιν εκτενούς συζήτησης (και όχι εταιρειακά κατευθυνόμενης όπως στις αντιπροσωπείες) και μου έλυσαν,αλλά και δημιούργησαν,αρκετές απορίες.Έπαιξα και με δυο μάρκες,μάλλον καλές, η μια Leer και η άλλη Explicit.Νομίζω μια εκ των δύο ΔΕΝ κατασκευάζεται στην Κίνα.Ξέρουμε τίποτα γι’αυτές;

Αυτά.(Ξανα)δώστε μου τα φώτα σας όσοι επιθυμείτε :109::109:

Η εταιρία Washburn έχει βγάλει μια σειρά από ρέπλικες των μοντέλων που
έβγαζε πριν απο 120 χρόνια. Κάποιες από αυτές είναι τύπου
παρλόρ (κιθαρόνι 3/4). Εγώ έχω αγοράσει το μοντέλο R316SWR. Είμαι ικανοποιημένος από τον
ήχο και την εμφάνιση (δείχνει και ακούγεται παλιακιά). Το κακό είναι ότι η μόνη
προσθήκη σε σχέση με το αυθεντικό παλιό όργανο (το οποίο είναι και καταπληκτικό απόσο
διαβάζω) είναι το χ-καμάρι. Προφανώς αυτό έχει γίνει για να αποφευχθούν διάφορες κατασκευαστικές δυσκολίες. Η ένταση που βγάζει πάντως είναι καλή.

Στο διαδύκτιο μπορείς να την βρείς γύρω στα 450 ευρό,
με θήκη. Λογικά αν πας στην αντιπροσωπεία της Washburn θα έχουν κάποιο όργανο.
Το συγκεκριμένο μοντέλο υποτιθεται ότι είναι και συλεκτικό καθώς θα βγεί σε περιορισμένα αντίτυπα. Στην ουσία βγήκε για λόγους προμοσιον της εταιρίας.
Πάντως εγώ την ευχαριστιέμαι πολυ αυτήν την κιθαρούλα και πιστεύω ότι
αξίζει να την δοκιμάσει κανείς πρωτού προχωρίσει σε αγορά οργάνου.

Δείτε τι βρίσκει κανείς στο internet…Έπαθα πλάκα…
http://cgi.ebay.com/Vintage-antique-parlor-guitar-decorated-solid-woods_W0QQitemZ260331696555QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item260331696555&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A570|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A2|294%3A50#ebayphotohosting

http://cgi.ebay.com/ANTIQUE-19TH-CENTURY-GUITAR-WITH-COFFIN-CASE_W0QQitemZ250342698388QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item250342698388&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A570|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A2|294%3A50

Τελικά δεν μας είπες huzzam την πήρες την κιθάρα. Ενημερωτικά πάντως γιατί τώρα το είδα το θέμα, εγώ επέλεξα να έχω δύο κιθάρες, μία ακουστική και μία κλασική (ακριβώς γιατί ο ήχος της κάθεται καλύτερα σε λαϊκό και ρεμπέτικο). Πάντως διάβασα αρκετά πράγματα που θα με βοηθήσουν μιας και βαίνω προς αντικατάσταση της κλασικής μιας και μετά από 12 χρόνια κακοσυντήρησης χτυπημάτων (με κορυφαία μια ρωγμή στο σκάφος) λέω να ανανεωθώ. Αφού πρώτα πάρω αυτό το έρμο το τρίχορδο για το οποίο όλο μαζεύω λεφτά και όλο γίνονται στραβές και τα τρώω.:257:

Πάντως πουλάω κιθάρα Μartinez ολοκαίνουρια (κλασσική)
τιμή συζητήσιμη:246:

Και τι να κάνω να φάω τα λεφτά που μαζεύω για μπουζούκι για να αγοράσω κιθάρα όταν αυτή τη στιγμή έχω στο σπίτι δύο;
Μάλλον θα ήταν λάθος επιλογή!!:112::112:
Εσύ τι λες;