Θήκη για Μαντόλα

Μήπως γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να βρω μια θήκη για την μαντόλα μου; Πήγα σήμερα σε 3 μαγαζια στο κέντρο του Λονδίνου και η απάντηση που πήρα είναι οτι έχουν μόνο για flatback μαντόλες (με ίσιο σκάφος) αυτές που χρησιμοποιούνε για διάφορα κέλτικα, ιρλανδέζικα …ξέρω γω πως τα λένε τελος πάντων.
Στο διαδύκτιο τα ίδια…Φαίνεται οτι τέτοιου τύπου όργανα δεν πολυχρησιμοποιούνται…
Θα με βόλευε μια μαλακή θήκη περισσότερο. Αφού το σκάφος έχει σχεδόν μέγεθος μπουζουκιού μήπως θα μπορούσε να γίνει καμια πατέντα;
Καμια ιδέα κανείς;
Ευχαριστώ

Θήκη για σάζι από Τούρκο στο Λονδίνο ?
E shop Μἀτσικα και Καρελλά ?

Ευχαριστώ!
Ο Μάτσικας έχει μία που μου φαίνεται να ναι για flatback επίσης. (πως λέγονται τα flatbacks στα Ελληνικά ρε παιδιά). Τον Καρελλά δεν τον έχω ρωτήσει αλλα θα του μιλήσω σύντομα. Η ιστοσελίδα του δεν φαίνεται να δουλεύει αυτή τη στιγμή. Απο σάζι δεν νομίζω οτι θα βολέψει.
Μιλώντας για σάζι, είδα σήμερα ένα εκπληκτικό παμπάλαιο σάζι μικρού μεγέθους στο Λονδίνο που ήταν για επισκευη. Θα πάω να το ξαναδώ οταν τελειώσει. Ηταν σαν κόσμημα!

Flatback: πλακέ, στα “ελληνικά”. Το πρόβλημα το έχω και εγώ, με το πολίτικο λαούτο μου που μάλιστα έχει σκάφος περίπου σαν ούτι αλλά βεβαίως μακρύτερο μπράτσο. Δεν υπάρχει θήκη στην αγορά. Μόνο ο Σερεμέτης φτιάχνει με παραγγελία, αλλά ο σχεδιασμός του είναι πολύ άσχημος, η θήκη νομίζεις ότι είναι για μπασαβιόλα, τεράστιο πράγμα. Ο Καρελλάς φτιάχνει και θήκες, ή απλά πουλάει έτοιμες; Αλέξανδρε, αν βρεις κάποια πατέντα, σφύρα μου να δοκιμάσω το ίδιο και εγώ.

Λέω να φτιάξω μια. Πόσο δύσκολο να ναι; Εχω κάτι πατέντες στο μυαλό μου. Αν έχει κανείς επιχειρήσει κάτι τέτοιο ας γράψει καμιά συμβουλή…
ευχαριστώ

Ρώτησε άλλους παίχτες μαντόλας στο Λονδίνο http://londonmandolinfestival.org.uk/about.html
Πάντως αν και η ορχήστρα του συγκεκριμένου φεστιβάλ είχε ένα μείγμα ιταλικού και αμερικάνικου τύπου μαντολίνων, οι μαντόλες ήταν όλες πλακουθκιανές (ελληνικότερο του πλακέ :Ρ). Αν ενδιαφέρεσαι μπες στην ορχήστρα του χρόνου, έπαιξα μαζί τους πέρσι και φέτος, καλή φάση. Η μαντόλα είναι σε κούρδισμα βιόλας ή οχτάβα κάτω από κούρδισμα μαντολίνου;

Ευχαριστώ

Λοιπόν σχετικά με το κούρδισμα, έκανα λίγο ψάξιμο: Υπάρχουν 2 είδη, Tenor Mandolas και Octave Mandolas. Οι Tenor κουρδίζονται όπως η βιόλα σε πέμπτες Ντο-Σολ-Ρε-Λα(μια πέμπτη κάτω απο το μαντολίνο). Ολες οι ιταλικές bowl back είναι τέτοιου τύπου, δηλαδή Tenor.
H Octave Mandola είναι κυρίως πλακέ, σχετικά νεότερο σε ηλικία όργανο που δεν έχει μεγάλη σχέση με την ιταλική οργανοποιεία. Κουρδίζεται μια οκτάβα κάτω απο το μαντολίνο Σολ Ρε Λα Μι. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν ασχολείται πολύς κόσμος με τις Ιταλικές Tenor πλέον.
Στην Κρήτη υπάρχουν και τα 2 είδη. Ονομάζονται μαντόλα του Ντο και μαντόλα του Σολ. Κατι αντίστοιχο συμβαίνει και με το στεριανο/νησιώτικο λαούτο και με το κρητικό αν και εκεί η χαμηλότερη χορδή είναι η τρίτη, όχι η τέταρτη.

Μπορεί όμως να μην τα λέω και καλά αφού η βιόλα δεν λέγεται Tenor αλλα Alto!

η δική σου να υποθέσω ότι είναι σε κουρδισμα βιόλας (και προτιμάς το κλειδί του ντο για παρτιτουρες);

Στο hobgoblin κοίταξες; Έχουν ελληνικές θήκες για μπουζούκια και θήκες για μαντολίνα ναπολιτάνικου τύπου http://www.hobgoblin.com/local/GR3375-p-Greek-Bouzouki-Case-Page.htm

Ακριβώς:088: Κλειδί Ντό της τρίτης γραμμής, το λεγόμενο Alto Clef που χρησιμοποιεί η βιόλα.
Το έχω συνηθήσει αφου είμαι βιολίστας στην “κανονική μου ζωή”…
Απο Hobgoblin πέρασα και είδα ένα πολύ ομορφο σάζι μικρό. Δεν έχουν θήκη για αυτού του τύπου μαντόλα δυστυχώς. πέρασα και απο τα μαγαζιά της Denmark Street αλλα ούτε εκεί είχα τύχη…
Μάλλον θα φτιάξω μία απλή μόνος μου όπως μπορώ…

Άσχετο με τη θήκη αλλά σχετικό με τη μαντόλα: Από την παρτιτούρα έργου του Σφέτσα για την ορχήστρα νυκτών της Πάτρας (κορυφαία στον τομέα της κατα την ταπεινή μου γνώμη) φαίνεται ότι χρησιμοποιούν μαντόλες με κούρδισμα οχτάβας κάτω από μαντολίνο (και σημειογραφία με κλειδί του σολ) http://www.sfetsas.gr/gr/index.html

Έτσι τις χρησιμοποιούμε κι εμείς στην μαντολινάτα του χωριού μου.

Υπάρχει και το Early music shop στην denmark str. αλλά είναι καλά κρυμμένο, στη σελίδα τους έχουν θήκες για διάφορα περίεργα όργανα, κάποια θα είναι στο μέγεθος της μαντόλας http://www.earlymusicshop.com/Browse.aspx/en-GB/medium1_format53/2/

Σχετικά με την θήκη, για όποιον ενδιαφέρεται, μίλησα με τον Καρελλά ο οποίος προσφέρθηκε να πάρει τα μέτρα της και να τα δώσει σε κάποιο εργαστήριο που κάνουν σκληρές θήκες. Οπότε, μπορεί εκεί να βρίσκεται η λύση και για λάφτες κλπ…Θα γράψω περισσότερα μόλις δω απο κοντά την περίπτωση…

Eπειδή δεν μου αρέσει να αφήνω λάθη σε δημοσιεύσεις…

Σχετικά με το κούρδισμα: Ο όρος Tenor Mandola μάλλον προκαλεί μπερδέματα και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για την ψηλότερη σε κούρδισμα μαντόλα

Απο ότι καταλαβαίνω λοιπόν, έχει ως εξής:

Ντο Σολ Ρε Λα (μια πέμτη χαμηλότερα απο το μαντολίνο) Ονομάζεται απλά μαντόλα ή Mandola Alta
Σολ Ρε Λα Μι (μια οκτάβα χαμηλότερα απο το μαντολίνο) Ονομάζεται Octave Mandola, Octave Mandolin ή Tenor Mandola

Νομίζω οι Tenor έχουν μήκος χορδής μεγαλύτερο απο τις Alto και είναι συνήθως πλακέ
Το μήκος χορδής της Αlto είναι περίπου 43-44 και της Tenor απο 50 και πάνω

Η μόνη απορία που έχω είναι η μαντόλα του Περιστέρη και του Τούντα(δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για το ίδιο όργανο) που είναι κουρδισμένη Octave αλλα έχω την εντύπωση οτι πρόκειται για μικρότερο όργανο.Αν εχει κάποιος φωτογραφίες ή γνωρίζει περισσότερα ας τα μοιραστεί…

Στην παρακάτω γνωστή φωτογραφία, υπάρχουν -εκτός των άλλων- και δύο μαντόλες (άκρα δεξιά στην πρώτη και τρίτη σειρά).
Ιδού:

1 «Μου αρέσει»

Να κάνω μια απόπειρα να ξαναρωτήσω κάτι σχετικά με τη Μαντόλα:

Γνωρίζει κανείς το κούρδισμα μαντόλας προπολεμικών ηχογραφήσεων Σκαρβέλη-Τούντα-Περιστέρη κλπ;

Ευχαριστώ

Για το κούρδισμα δεν γνωρίζω κάτι. Για τη θήκη έχω τώρα μίαν εμπειρεία: Αφού επί μήνες έψαχνα σκληρή ή έστω μαλακή θήκη για το πολίτικο λαούτο μου (έχει ιδιαίτερα ογκώδες σκάφος) αγόρασα από τον Μάτσικα μία μαλακή θήκη τετράχορδου μπουζουκιού, στην οποία χώρεσε καλά το όργανο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι το μπράτσο μου είναι, μαζί με το καράουλό του, ελάχιστα κοντύτερο από το διατιθέμενο μήκος και επειδή το καράουλο είναι σε γωνία σχετικά με το μπράτσο, κάμπτεται λιγάκι η θήκη προς τα πίσω όταν κουμπώσει με το φερμουάρ. Επίσης, χρειάζεται μία πατέντα για να παραγεμιστεί κάπως ο χώρος γύρω από το μάνικο και το “άδειο” τμήμα πίσω απ’ το καράουλο, πράγματα που θα αντιμετωπιστούν.

Μόλις έλαβα σήμερα επιτέλους την μαντόλα μου. Ηταν σε μαύρα χάλια όταν την πήρα και ο Καρελλάς την μεταμόρφωσε σε ένα υπέροχο όργανο. Είναι κουρδισμένη ντο-σολ-ρε-λα και πλέον βρίσκεται σε θήκη στα μέτρα της. Είναι ιταλικό όργανο, χωρίς ετικέτα. Πρέπει να είναι απο τις αρχές του αιώνα.

1 «Μου αρέσει»

Να χαίρεσθε αλλήλους!