Η λακα του μπουζουκιου

Επειδη μετα το παιξιμο ειδηκα εκει κοντα στον καβαλαρη οπου ακουμπαει το χερι και υδρωνει αφηνει συχνα μια γλιτσα…καθημερινα καθαριζω-τριβω εκεινα τα συμεια…υπαρχει περιπτοση να φυγει ή να λεπτενει η λακα?

Εκεί που ακουμπά το χέρι όχι μόνο το βερνίκι μπορεί να γδαρθεί και το καπάκι και σιγα σιγά να κάνει λακούβα. Μια προσταυευτική μεμβράνη σε αυτο το σημείο ειναι μια καλή λύση.

Έχει βάλει κάνεις την χορδιερα της prodigy?
Αξίζει;

Από συντονιστική ομάδα: Καλό θα ήταν να μας έδινες και έναν σύνδεσμο για τη χορδιέρα, φίλε AfterGr.

http://www.musicstation.com.gr/index.php?route=product/product&path=72_160&product_id=2567

κάτι τέτοιο πρέπει να λέει ο φίλος, κυμαίνεται γύρω στα 30?

μπορω να το αποφυγω αμα το καθαριζω με πιο μαλακες κινισεις? υπαρχει καμια αλλη λυση?

Περίμενε φίλε γιατι μπερδεύτικα. Εννοείς εκεί που ακουμπά το χέρι (πάνω απ το κάλυμα της χορδιέρας)? Αν εννοείς αυτό δεν νομίζω οτι θα πάθει κατι σοβαρό. Ίσως να θολώσει λίγο. Εκεί μάλιστα αλλάζει και το χρώμα του καπακιού (και του χεριού μας).
Αν ιδρώνεις τόσο πολύ σ αυτό το σημείο μπορείς να βάζεις ένα πανί την ώρα που παίζεις αλλά προσωπικα το θεωρώ υπερβολή.

Ναι σε αυτο το συμειο ενοω διπλα απο την χορδιερα ομως στο καπακι!

Ανάλογα με τι το καθαρίζεις, και πόση δύναμη βάζεις. Αν το καθαρίζεις ήρεμα με ένα πανάκι, δεν θα πάθει τίποτα. Τον χειμώνα ιδρώνεις τόσο όσο και το καλοκαίρι; Αφήνεις την ίδια βρωμιά;
Αν οχι δεν το να βάζεις ένα πανάκι απο κάτω ή να παίζεις με μακρυμάνικο.

Εχω αγορασει πανακι με μικροΐνες .Συνιθος απαλα το καθαριζω αλλα οταν εχει αφησει καμια βρομια που δεν βγενει εφκολα θα χρειαστει να βαλω λιγο παραπανο δυναμη…Τον χειμωνα δεν εχω αυτο το θεμα,το καλοκαιρι μονο λογο τις θερμοκρασιας υδρονω!

Αυτή η χορδιερα της prodigy υπάρχει σε μαύρο; Δε μμπορώ να την ξαναβρω