Η κόλαση

Άκουσα χθες το βράδυ το τραγούδι του Γ.Ζαμπέτα, και έδωσα λίγο περισσότερη προσοχή στους στίχους.
Και η πρώτη σκέψη που μου ήρθε μόλις τελείωσε ήταν: " Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν όλοι οι καλλιτέχνες που αναφέρονται σε αυτό βρίσκονταν μαζί στο πάλκο για ένα βράδυ;;;;"
Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να το ζήσω αυτό!!!

1. Αυτό μας περιγράφει λίγο πολύ και ο Στράτος, στο τραγούδι ΤΟ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ.

Θα χτίσω στην Ελλάδα καινούργιο Χόλυγουντ, και τότε θα μου πείτε μια μέρα όλοι… γκουντ!
αστέρες θα μαζέψω λεβέντες με καρδιά και γκόμινες σπαθάτες γεμάτες τσαχπινιά

Μπράβο Λευτεράκη μου βίβα να γιορτάσουμε, στο καινούριο Χόλυγουντ όλα θα τα σπάσουμε!

Ο Μάρκος Βαμβακάρης θα είναι ο αρχηγός, Τσιτσάνης ως μαέστρος γιατί 'ναι πονηρός
η Νίνου η Μαρίκα γλυκά να τραγουδά, ο Παπαϊωάννου να παίζει μπαγλαμά

Κιθάρες και μπουζούκια βιολιά πρώτη γραμμή, η Σωτηρία Μπέλλου στην πόρτα για νταής
Καλδάρας και Κλουβάτος θα παίζουν στον μπουφέ, ο Στράτος ο τεμπέλης θα ψήνει τον καφέ

Ο Γιώργος μας ο Μπάτης με σμόκιν και παπιόν, δάσκαλος θα είναι φοράει και παλτό
ολόχρυσα φοράει μπαστούνι θα κρατά και σ’ όλους τους αστέρες θα μάθει μπαγλαμά.

Φυσικά η Μπέλλου, δικαίως, ποτέ δεν χώνεψε τον ρόλο που της δόθηκε και όταν τραγουδούσε το εν λόγω άλλαζε ρόλους με την Νίνου.

Όμως δεν ήταν και τόσο φανταστικό αυτό που περιγράφει…

2. Ρίξε μια ματιά, για το πως περίπου έμοιαζε αυτή η ΚΟΛΑΣΗ. :092:

Μόνο κόλαση δεν είναι…Μάλλον Παράδεισο θα το χαρακτήριζα!!!

Εξαιρετικο τραγουδι του Ζαμπετα - στα δικα μου αυτια - ειναι ο “Φραγκουλης”, που ποτε δεν το ακουσα απο δισκο η CD, αλλα μονο ζωντα παιγμενο σε ταβερνακια της πολης μου, απο μουσικους
που λατρευουν τον Ζαμπετα.Το γνωριζετε και αν ναι, εχω δικιο? Θεωρω οτι ευρεως δεν ακουγεται.
Γιατι αραγε δεν επιασε, ενω εχει υπεροχη πενια?
:246:

Φίλε Πάνο, εξαιρετική η φωτογραφία!!!:088: Το θεωρώ περιττό να σου πω ότι την έχω βάλει ήδη wallpaper!!! Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τους γνωρίσω όλους:230:…Μπορείς να μου πεις ονόματα?:063:

Σ’ ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:043:

Λοιπόν… από αριστερά προς τα δεξιά, αρχίζοντας από την κορφινή γραμμή προς τα κάτω:

  1. τον πιανίστα δεν τον ξέρω. Με την κιθάρα δίπλα είναι ο Ζ. Κασιμάτης, τραγουδιστής του μπάρμπα-Σπύρου.
  2. Μπάρμπα-Σπύρος Περιστέρης, Αργύρης (ο μισητός αδερφός του Μάρκου), από δίπλα ένας που περνούσε απ’έξω και του είπανε να μπει, ο Ποτοσίδης κι ο Ρούκουνας με την κιθάρα.
  3. Εδώ έχουμε διάφορα τρίτης κατηγορίας μπουζούκια, Κυρομύτης, Χατζηχρήστος, Μητσάκης, Παπαϊωάννου και Μαγνίσαλης.

Αυτό λοιπόν είναι το λεγόμενο συγκρότημα του Καλαματιανού, στα 1948. Η πλάκα είναι πως στην σχετική βιβλιογραφία που υπάρχει η φωτογραφία, κι ενώ προσπαθείς να συνέλθεις από την βασική… δωδεκάδα, σου αναφέρουν -και σε αποτελειώνουν- πως στο συγκρότημα έπαιζε και ο Τσιτσάνης. :256:

Ο πιανίστας, πάνω αριστερά, ήταν ο Μήτσος Μασσέλος.

Πολύ καλό! :088:

Υ.Γ.: Επίσης, στο διαφημιστικό έντυπο του κέντρου “Ο Καλαματιανός”, στις Τζιτζιφιές, έτους 1947, αναφέρεται ότι “…Έναρξις εις το ως άνω Κέντρον από 2 Μαΐου (Κυριακή του Πάσχα)…” -το αναφέρω ως άχρηστη πληροφορία, ίσως!

Στου “Καλαματιανού” στις Τζιτζιφιές έπαιξαν μπουζούκι:
Μάρκος, Παπαϊωάννου, Μητσάκης, Χατζηχρήστος, Κερομύτης, Μανισαλής, Ποτοσίδης, Αργύρης βαμβακάρης (17χρονος τότε) και άλλοι…
κιθάρα: Κασιμάτης, Ρούκουνας
πιάνο: Δ. Μαρσέλος και μαέστρος ο Σπ. Περιστέρης…

Πραγματική κόλαση!!!

Πάνο;
Μισητός; γιατί;

Δεν εννοώ γενικώς και αορίστως μισητός, μα μισητός από τον Μάρκο.

Ο πιανίστας της εν λόγω φωτογραφίας είναι ο Νίκος Μουρκάκος. Όσο για τον τυχάρπαστο στη μέση Πάνο, περιττό να σου πω ότι μού 'φτιαξες την μέρα!

Με αφορμή τη φωτογραφία που ανέβασε ο Πάνος ,εχω παρατηρήσει οτι οι παλιοί
μπουζουκτσίδες στα στολίσματα των οργάνων τους ήταν πολύ απλοί,σε αντίθεση με τους
νεώτερους που τα έχουν γεμάτα με λαχούρια η κάτι τετοια ,και τα οποία φαίρνουν λίγο
προς το κιτς, κατά την άποψή μου πάντα. Ξέρει κάποιος ποιός η ποιοί πρωτολάνσάρησαν
αυτό τό στόλισμα ?:245:

Ο μέγιστος Άκης Πάνου (ναι! και οργανοποιός ήταν) ήταν αυτός που πρωτοπωριακά χάραξε πιο “περίτεχνες” φιγούρες στο καπάκι του μπουζουκιού, δηλαδή που καθιέρωσε την “σημερινή” τεχνοτροπία. Άσχετα με το αν σήμερα βλέπεις και μερικά κιτσαριά, μπουζούκια φορτωμένα σαν ιερούς ινδικούς ελέφαντες… άλλο αυτό.

Ειδικά τον Παρθενώνα, ποιός τον πρωτο “φόρεσε”;

Ξέρω ποιος τον “φόρεσε” πρώτος απ’ την παρέα! :019:

Κάτι είναι και αυτό!..

Πραγματικά εξαιρετικό κομμάτι το οποίο ερμηνεύει η Μοσχολιού! Πιθανολογώ ότι το έχει γράψει για τον παππού του ο οποίος λεγότανε Φραγκούλης και έπεζε και μπουζούκι! Να και ένα βιντεάκι:

Από τον ΠΑΠΠΟ έχει ακούσει κανείς να λέει τον ΦΡΑΓΚΟΥΛΗ στο πάλκο;

Αγαπητε KwstaP,
ειλικρινα αισθανομαι την αναγκη να σ’ ευχαριστησω για το δωρο σου, που οποτε θελω θα μπορω να
ακουω το “τραγουδι” μου! Στη Σαλονικη, αν ποτε βρεθεις Παρασκευη η Σαββατο βραδυ, καθως και
Κυριακη μεσημερι, πανω στα Καστρα στην Πορταρα, ειναι μια ταβερνα το ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ, οπου ο
Μητσος (μπουζουκι) παιζει τον Φραγκουλη με μια αργη εισαγωγη και σου παιρνει τα μυαλα!
Ο ανθρωπος εχει τρελλα με τον Ζαμπετα και παταει δυνατα στις χορδες, αλλα και η φωνη του ειναι
εξαιρετικη!!! για ρεμπετικα τραγουδια.

Και παλι σ’ ευχαριστω πολυ για την ευγενεια σου!

Πάντως έχει πολύ γέλιο που στο ρεφρέν η τραγουδίστρια ξεκινάει να τραγουδάει και στην ουσία μέχρι ένα σημείο φαίνεται να ανοιγοκλείνει το στόμα επειδή ο ηχολήπτης κοιμόταν!

Γι αυτό κι εγώ ρε μάγκες μου
φιλοσοφόντας…λέω.
Η μουσική δεν είναι εικόνα των ματιών
μα της ψυχής γιρλάντα
και με τη φαντασία οδηγό
σε πάει παντού και πάντα.