Η κόλαση

Και μια και αυριο ειναι η μερα που απεβιωσε ο Γιωργος Ζαμπετας …
και μια και οι μουσικες του , θα χαιδευουν για χρονια τ` αυτια μας …
σας παραθετω τα λογια του “Φραγκουλη” …:039:

Ο ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ ( στιχοι = ΞΕΝΟΦΩΝ ΦΙΛΕΡΗΣ — μουσικη = ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ )

ο Λυσσαντρος κι ο Μπακουλης
παρεα με το Γκουλη
απο βραδυς αραζανε
στο σταυλο του Φραγκουλη …:047:

Φραγκουλης παιζει μπαγλαμα ( αλα )
Φραγκουλης τραγουδαει
κι ισα με δεκα γειτονιες
ο κοσμος ξαγρυπναει …:246:

μη μιλας καθολου , κατσε στη γωνια
παιζει ο Φραγκουλης μια γλυκοπενια
σβησε , το λυχναρι και δε θελω φως
μη μιλας καθολου , παιζει ο αητος …:026:

παιξε Φραγκουλη μπαγλαμα
παιξε με τη καρδια σου
κι απο κοντα , το πονο σου
και τα παραπονα σου …:106:

Φραγκουλης πιανει τ` οργανο
κι αντιλαλο σκορπαει
παιζει και τα λυπητερα
και τα διπλοκενταει …:088:

μη μιλας καθολου , κατσε στη γωνια
παιζει ο Φραγκουλης μια διπλοπενια
σβησε το λυχναρι και δε θελω φως
μη μιλας καθολου , παιζει ο αητος …:026:

Στο οπισθόφυλλο του δίσκου “Τζακ Ο’Χάρα” της Μοσχολιού αναφέρεται ο Νίκος Μπακογιάννης ως στιχουργός… Όντως αυτός ήταν;

Φοβερό κομμάτι που μόνο ο Ζαμπέτας θα μπορούσε να το γράψει!!! Μνημονεύει όλους τους μεγάλους και παίζει φανταστικό ταξίμι που μόνο αυτός ήξερε!!! Γειά σου ρε μεγάλε Ζαμπέτα!!!:109:

Σε στίχους Νίκου Μπακογιάννη.

Δεν θα το 'λεγα ακριβώς τραγούδι, αλλά οι στίχοι είναι πολύ ωραίοι, αλλά τους λέει σαν αφήγηση… :090:

Γεια σε ολους ειμαι πολυ στο νεος στο φορουμ και ειλικρινα ενθουσιασμενος που μπορεσα επιτελους να βρω κατι που εψαχνα, ατομα που να ασχολουνται αμεσα με τον πολιτισμο μας δηλαδη το ρεμπετικο και γενικα τη μουσικη. Πολλα συγχαρτηρια και μπραβο σε ολους. Να ερθω και στο θεμα αλλο ενα καταπληκτικο κομματι που αναφερεται σε ολα αυτα τα μεγαθηρια ειναι το: Ρεμπετικο προσκλητηριο του Ν. Μαμαγκακη ερμηνευει η Λιζετα καλημερη.

Καλώς όρισες νέε φίλε μας, θα χαρούμε να συμμετάσχεις στις συζητήσεις μας, αλλά και στις κατά καιρούς εκδηλώσεις μας.

Καλώς όρισες στην παρέα μας. Καλές συζητήσεις και περιηγήσεις.

Ακόμα δεν είδες τίποτα !!!

Η χαρα θα ναι δικη μου ειληκρινα το λεω, ειδα καποια βιντεο απο τη δευτερη μαζωξη σας συγκεκριμενα το καφεδακι και αλλα… τι να πω? ΡΕΜΠΕΤΙΚΕΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ :109:

Η Πελαγία προ καιρού είχε αναφερθεί σε τραγούδι του Ζαμπέτα με τον τίτλο ‘‘Φραγκούλης’’ (στίχοι Ξενοφών Φιλέρης, μουσικη, Γ. Ζαμπέτας).

Είναι υπαρκτό πρόσωπο? Γνωρίζετε κάτι?

Ο Άρης , ανέφερε ότι σε μια ηχογράφηση της ODEON του ΄49, αναφέρεται καποιος Φραγκούλης Κ. ως στιχουργός.

Δεςεδώ. Κάπου το διάβασα γι’ αυτό το είχα γράψει τότε.

Την επίθεση μελών της Χρυσής Αυγής δέχθηκε χθες το μεσημέρι έξω από τον σταθμό του Μετρό στη Λεωφόρο Κατεχάκη η τραγουδίστρια Σοφία Παπάζογλου.
Όπως έγινε γνωστό, η τραγουδίστρια έβγαινε από το Μετρό, την ώρα που μέλη της ακροδεξιάς οργάνωσης -περίπου δέκα άτομα- μοίραζαν έντυπο υλικό. Όταν την πλησίασε ένας νεαρός για να της δώσει φυλλάδιο, εκείνη αρνήθηκε να το πάρει και τότε εκείνος της έριξε σπρέι στο πρόσωπο.
Χάρη στην επέμβαση των περαστικών αποφεύχθηκαν τα χειρότερα, ενώ αμέσως μετά το επεισόδιο οι νεαροί ακροδεξιοί εξαφανίστηκαν.
Η κ. Σοφία Παπάζογλου μεταφέρθηκε στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο και αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες, αποχώρησε.
«Δεν θέλω να μιλήσω για το περιστατικό, είμαι αρκετά κουρασμένη και ό,τι έχω να πω το είπα στην Αστυνομία», δήλωσε στην εφημερίδα «Τα ΝΕΑ».
Σε εξέλιξη είναι οι έρευνες της ΕΛ.ΑΣ. για τον εντοπισμό των δραστών
(Από την ¨ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ 2/10/2009)