Ηχος με Γρεζια?

Θελω πολυ καιρο να κανω αυτη την ερωτηση και να μου λυθει η απορεια αλλα ολο το ξεχναω

Πριν χρονια, το 2000, παρειγειλα απο οργανοποιο της Αθηνας, γιο ιστορικης οικογενειας οργανοποιων, ενα μπουζουκι (μαλιστα ηταν τετραχορδο) χωρις στολιδια καθολου και χωρις πεναρια…μονο καπακι ελατο. Ειχα επιστησει την προσοχη στον μαστορα, το μπουζουκι να εχει παρα πολυ καλο ηχο, και τα χρηματα (τοτε 2,100,00 δολλαρια-…πιστευω ηταν πριν τιμες ευρω, οταν ειχαμε δραχμες…περιπου 850,000 δραχμες) να πανε σε πολυ καλη ξυλια και εργατοωρες.

Το μπουζουκι μου σταλθηκε στην Αμερικη , αλλα παρατηρησα, κυριως στις νοτες χαμηλα(κοντα στο καραολο-αλλα και ανοιχτες εαν θυμαμε σωστα ), οτι ο ηχος ειχε buzz…σημερα μαλλον θα το ελεγα πως τασταριζε σε σημειο να θυμαμαι πως μεταλιζε/τσιγγιζε ο ηχος αρκετα. Ειχε βεβαια απο την αλλη βαθυ ηχο

Οταν παραπονεθηκα στο μαστορα για τον ηχο, εκεινος μου ειπε πως ηχε φτιαξει δυο ομοια μπουζουκια και πως τα δοκιμασε και τα δυο με επαγγελματια και διαλεξε το καλυτερο διοτι ειχε ηχο με γρεζια (ή γκρεζια μου το ειχε πει)

Και πως ο ηχος αυτος ενδεικνυται και ειναι το ζητουμενο για επαγγελματικες ηχογραφησεις σε στουντιο

Τον πιστευψα και το κρατησα

Ισχυει ηχος με γρεζια σε μπουζουκι? κανενας αλλος μαστορας δεν μου ειπε για τετοιο ηχο
ΥΓ¨τελικα το μπουζουκι πωληθηκε σε αρμενη επαγγελματια στην Καλιφορνια
Μετα απο πολυ καιρο που μιλησαμε τυχαια μεσω εβαυ , μου ειπε οτι το πουλησε και αυτος καιρο πριν

Αρχικά, πες μας το όνομα του μάστορα (υποψιάζομαι Τσακιριάν).

Γρέζα λέγονται τα ρινίσματα ενός μετάλλου ως υπόλοιπο από την επεξεργασία του (π.χ. τα γρέζα στους τόρνους).

Αν εννοείς ότι το όργανο «τσίριζε» μεταλλικά, δλδ κοντολογίς ταστάριζε, και στο σύστησε για «επαγγελματικές ηχογραφήσεις σε στούντιο», συγνώμη (με το συμπάθειο, δεν κρατιέμαι!), αλλά σε πέρασε γι’ Αμερικανάκι…:slight_smile:

Ναι Πικινε , Τσακιριαν …ωχ…Ανερικανακι λες;

Πανε πολλά χρόνια αλλα θυμάμαι πως τσιριζε, τζουραδιζε, λολ, εαν και 68 κλίμακα
για το λόγο του αληθές

τον πήρα τηλέφωνο τότε και έπαιξα απο το τηλεφωνο
εκει μου είπε πως ο ηχος εχει γρεζια και πως ειναι οτι καλύτερο ζητάνε οι επαγγελματίες για ηχογράφηση σε στούντιο
τελικά τι ειναι ηχος με γρεζια στο μπουζουκι;

ΥΓ: βρήκα τη φωτο
τελικα ο μάστορας είχε βάλει αβαλονε δέσιμο και τρύπα ( δεν ηταν εντελώς αστόλιστο οπως έγραψα αρχικά )

Για να απαντηθεί ακριβώς το ερώτημα, τί είναι ήχος με γρέζια, θα πρέπει να ακούσουμε το συγκεκριμένο όργανο.
Υποψιάζομαι, σύμφωνα με τις περιγραφές σου buzz κλπ, ότι είναι αυτό το λεγόμενο ταστάρισμα.
Είναι αυτό ακριβώς που δεν θέλεις σε κάποια ηχογράφηση.
Στις ηχογραφήσεις ο ήχος θέλουμε να είναι καθαρός απαλλαγμένος από τριξίματα κλπ.
Οπότε, θα συμφωνήσω με τον Πίκινο.

Γρέζι λέμε ένα είδος βραχνάδας. Ας πούμε, χαρακτηριστικό παράδειγμα: η φωνή της Μπέλου είχε γρέζι όταν ήταν μεγάλη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι προτέρημα. Αν πήγαινε να τραγουδήσει όπερα μ’ αυτή τη φωνή, θα ήταν μειονέκτημα.

Ένας μπαγλαμάς, ένας τζουράς (γιατί όχι κι ένα μπουζούκι αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο συνηθισμένο) μπορεί να έχει γρέζι, να είναι βραχνός, και αυτό να του πηγαίνει και να είναι υπέρ του. Αν όμως ταστάρει αυτό δεν μπορεί ποτέ να είναι υπέρ του οργάνου. Είναι ένα αντικειμενικό ελάττωμα.
Επειδή από γραπτά μηνύματα δεν μπορούμε να «ακούσουμε» το γρέζι / τσιρίδα / ταστάρισμα / τζουράδισμα / buzz του οργάνου, οι καλόπιστες εκδοχές που σκέφτομαι είναι:
α) Δεν ταστάρει, έχει μια φυσική βραχνάδα που για κάποιο λόγο άρεσε στον μάστορα αλλά όχι σ’ εσένα.
β) Ταστάρει αλλά ο μάστορας από το τηλέφωνο δεν μπόρεσε ν’ ακούσει καλά και νόμισε ότι πρόκειται για την περίπτωση α.
Αν δεν είναι τίποτε από τα παραπάνω, τότε με κάλυψε ο Πίκινος.