Εύρεση δρόμου από νότες

Καλώς, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια !!!

1 «Μου αρέσει»

Το σκεπτικό είναι ακριβώς αυτό που παρουσίασες ο ίδιος από την αρχή. Όπως ξανάπα, το πήγες πολύ σωστά. Απλώς συμβαίνει η Ατσιγγάνα να μην είναι το πιο κατάλληλο παράδειγμα, λόγω της υπερβολικά απλής δομής της που ταιριάζει με περισσότερους από έναν δρόμους. Πιστεύω ότι αν κάποιος έγραφε βιβλίο για τους δρόμους δε θα την έβαζε στα παραδείγματα.

Σαφώς, σωστά.
Ευελπιστώ το βιβλίο του Μυστακίδη ή του Παγιάτη «Λαϊκοί Δρόμοι» να είναι καλά για αρχή.

Στου Παγιάτη δε θίγεται καθόλου το σημαντικότατο ζήτημα της μελωδικής κίνησης (ο τάδε δρόμος δίνει έμφαση στην 5η, ο άλλος στην 4η - ο τάδε δρόμος αρχίζει ψηλά και κατεβαίνει, ο δείνα αντίστροφα…).

Και σε επίπεδο ονοματολογίας και εναρμόνισης υπάρχουν σημεία ξεπερασμένα ή και ξεκάθαρα λανθασμένα.

Ω, δεν ήξερα. Έχω δει αντίστοιχα νήματα στο φόρουμ αλλά ψιλοχάθηκα στην πληθώρα πληροφοριών.
Ποιό θα μου πρότεινες για μια καλή εισαγωγή στους λαϊκούς δρόμους;

Σμυρναίικα και Πειραιώτικα ρεμπέτικα 1922 -1940, Ευγένιος Βούλγαρης – Βασίλης Βανταράκης. Πολλοί νομίζουν ότι επικεντρώνει κυρίως στα Σμυρναίικα. Ναι, αλλά περιέχει και 19 Μάρκους, Μπαγιαντέρα, Δελιά, Κωστή, 13 του Μπάτη, 12 του Γιοβάν Τσαούς, 6 του Τσιτσάνη, ένα του Κερομύτη και αδέσποτα όπως Από κάτω απ’ τις ντομάτες, Νέοι χασικλήδες, Ο Μεμέτης κλπ.

Για κάθε ένα από τα τραγούδια που παρουσιάζονται (περίπου 200) παρατίθεται ο δρόμος / μακάμι στο οποίο τονίστηκε. Υπάρχει και πλούσια εισαγωγή στη θεωρία, με λέξεις – κλειδιά τροπικότητα, κλίμακες, τετρά- πεντάχορδα, βάση, δεσπόζοντες φθόγγοι, προσαγωγείς, έλξεις κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο, φαντάζομαι εννοείς το παρακάτω:

Υπάρχει και ανάλυση των τραγουδιών που ανέφερες ή μόνο παρτιτούρα/ταμπλατούρα; καθώς το ζήτημα είναι η ανάλυση και το ύφος των μακαμιών/δρόμων.

ναι, αυτό είναι.
επίσης του νίκου αντρίκου:
http://www.toposbooks.gr/contents/books_details.php?nid=551
και αν έχεις όρεξη για πλήρη ανάλυση του μαυροειδή:

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα περάσω αύριο κιόλας από την Πολιτεία στην Αθήνα να ρίξω μια ματιά, είδα οτι υπάρχουν όλα αυτά που έστειλες εκεί.

γενικά η πολιτεία έχει καλή ποικιλία στα μουσικά βιβλία, ψάξε και για αυτοβιογραφίες ρεμπετών που έχουν ενδιαφέρον.

2 «Μου αρέσει»

Τα καλύτερα βιβλία και του Μαυροειδή και του Ανδρίκου. Πολύ συχνά τα συμβουλευομαι και τα δύο.

Η κατανόηση των (βασικών έστω) μακάμ βοηθάει πολύ και την κατανόηση των δρόμων.

1 «Μου αρέσει»

Να ξέρει όμως και ο Αριστομένης, ότι το βιβλίο του Μαυροειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο και απαιτητικό σε αναγκαίες προϋπάρχουσες γνώσεις!

1 «Μου αρέσει»

Επισκέφθηκα σήμερα την Πολιτεία, είδα τα βιβλία του Βούλγαρη και του Παγιάτη. Το πρώτο είχε περίπου 100 σελίδες θεωρία και οι υπόλοιπες σελίδες ήταν παρτιτούρες και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Του Παγιάτη είχε περισσότερη θεωρητική ανάλυση αλλά όπως είπε και ο @liga_rosa πάνω, δεν εμβαθύνει πολύ, τα αγγίζει επιφανειακά.

Κάτι ενδιάμεσο σε αυτά τα δύο υπάρχει; στην προκειμένη φάση θα ήθελα ένα βιβλίο/πηγή που να ξεκινάει από τα βασικά (τι είναι 3χορδα/4χορδα/5χορδα) και να εξελίσσεται (και χωρίς παρτιτούρες δεν με ενοχλεί). Είμαι σε φάση να γνωρίζω περί κλιμάκων, και λίγα για δρόμους (κυρίως Ουσάκ, Χιτζάζ) από ποιούς 7 φθόγγους δημιουργούνται. Απ’ οτι μου λέτε του Μαυροειδή είναι δύσκολο οπότε δεν ξέρω αν θα ήταν καλό για την στιγμή.

σίγουρα του Βούλγαρη εξηγεί δομές καλά.Θα πρέπει να εξοικειωθείς με το σύστημα γραφής που χρησιμοποιεί αλλά αυτο δεν είναι δύσκολο.

Είδα κάτι 5-12-9-9 που γράφει και κάτι ΕλάΧιστα Ημιτόνια. Ελπίζω στις προηγούμενες σελίδες να εξηγεί τι είναι αυτά.
Γνώμη για του Ανδρίκου;

του παγιάτη απλά είναι λάθος, πιο πολύ θα σε μπερδέψει. του ανδρίκου είναι ό,τι πρέπει, μόνο που χρησιμοποιεί ακαδημαϊκή γλώσσα και πρέπει να την συνηθίσεις.

Δύσκολο δε σημαίνει τίποτα. Όποιος δεν τα καταλαβαίνει όλα, καταλαβαίνει τα μισά! :slight_smile:

Συνήθως, όταν διαβάζω κάτι και τα καταλαβαίνω όλα, μικρό κέρδος έχω, αφού σημαίνει περίπου ότι τα ήξερα ήδη!

Λέει όμως «οκ τώρα αυτό από εδώ και πέρα θα το λέμε έτσι» ή οφείλεις να ξέρεις από πριν την γραφή του;

έχεις δίκιο, απλά μην μπλεχτώ περισσότερο είναι το θέμα

μην ανησυχείς, είναι κατανοητά γραμμένο. εξάλλου ό,τι θες εδώ είμαστε.