Ερώτηση για τρίχορδο

Οι πρώτες φώτο ακούω την γνώμη σας.Ευχαριστώ


Πολυ ωραιο μπραβο!Εχεις ωραιο γουστο.Και οσο αφορα τον ηχο του μπουζουκιου τον βγαζει το καπακι οχι το σκαφος.

Φιλε tolisx τι μαγνητη εχεις βαλει?

Αν βαλεις το ιδιο καπακι σε οργανα με διαφορετικο σκαφος(αλλο ξυλο,αλλες διαστασεις ηχειου),θα εχεις διαφορετικο ηχοχρωμα.Κατα τη γνωμη μου,ακομα και το μανικι παιζει ρολο στον ηχο.

Δεν ξέρω ακόμη τι μαγνήτη θα βάλω ,όσο για τον ήχο ο οργανοποιός μου είπε ότι λέει κ ο Φάνης ποιο πάνω.Την επόμενη εβδομάδα που θα το πάρω θα σας πω.θα βάλω και τις τελικές φωτογραφίες.

Kαι αν βαλεις το ιδιο σκαφος το ιδιο καπακι και το ιδιο μανικι σε δυο διαφορετικα μπουζουκια παλι διαφορετικο ηχοχρωμα μπορει να σου βγαλουν.Εγω νομιζω πως το 70% με 80% στον ηχο ειναι το καπακι.η κλίκα :: διαδικτυακό περιοδικό για το λαϊκό τραγούδι

Ενα καλο καπακι ειναι παντα το ζητουμενο,αλλα δεν ειναι αυτο που χαρακτηριζει το οργανο.Το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα του καθε οργανου προερχεται απο το ξυλο του σκαφους.Η καρυδια ας πουμε,ηχητικα κανει μπαμ!αναγνωριζεται αμεσως(και τα αλλα ξυλα ειναι αναγνωρισιμα παντως),ακους και λες ‘‘καρυδια ειναι’’,δε λες ‘‘ελατο ειναι’’!
Μιλαω παντα για ηχοχρωμα,το οποιο θεωρω και το σημα κατατεθεν του οργανου κι οχι για ενταση(την οποια δεν θεωρω και τοσο σημαντικη) ή ογκο

To πλάτος του μανικιού πως σας φαίνεται?Θα μπούνε κ τα πλάστικα βεβαία αριστερά κ δεξιά.Μου είπε ο κατασκευαστής ότι το μανίκι είναι από κλασικό τρίχορδο.Αν μπορεί κάποιος που έχει τρίχορδο ας μου πεί.

Απ’τις φωτο δεν φαινεται,αλλα και να φαινοταν,οι διαστασεις ειναι προσωπικο θεμα.Παντως μην αγχωνεσαι,ο,τι και να 'ναι θα το συνηθισεις.

Πήγα και είδα το μπουζούκι το μέτρησαμε κ είναι: ξεκινάει με 2,5 εκ. κ φτάνει στο σκάφος 3.3 περίπου.δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι κανονικά.Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.Και το μέγιστο ύψος του σκάφους φτάνει τα 29 μιλάω για κάθετα στις χορδές.Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

Αφου θελεις ντε και καλα αριθμους κι αφου εχω αρρωστια,πραγματικα,με τις διαστασεις των μανικων κι εχω πληρωσει ενα καρο λεφτα για σχετικα πειραματα,θα σου πω τα εξης: πολυ συνηθισμενες διαστασεις ειναι 2,5 πανω,3,5 ή 3,4 στο δεσιμο του μανικου με το σκαφος(αλλοι κανουν 3,5 το τελειωμα της ταστιερας,εκει που μπαινει ο μαγνητης δηλαδη),αλλα το θεμα δεν ειναι μονο εκει,γιατι πολυ σημαντικο ειναι το ποσο ‘‘ψωμι’’ θα εχει το μανικο,παχος δηλ. και τι κλιμακα ειναι το οργανο.67,68,69,70?Αν εχεις ενα μακρυ οργανο(69 ή 70),δεν βοηθαει να ειναι πολυ φαρδυ και παχυ.Στα 67αρια-68αρια μπορεις να δωσεις παραπανω φαρδος-παχος.Θα αναφερω διαστασεις απο ενα οργανο που εχω και οχι απο ολα γιατι θα καταντησει κουραστικο.- κλιμακα 69,φαρδος ταστιερας πανω 2,5-κατω 3,4(στο κλεισιμο με το σκαφος).Παχος ταστιερας πανω 2,2-κατω 2,5(χωρις χορδες). Εφ’οσον δεν εδωσες στο μαστορα διαστασεις,σου εκανε τις συνηθισμενες(2,5 πανω και 3,5 μαλλον θα σου βγαινει στο τελος της ταστιερας,στην τρυπα). Ελπιζω σε καλυπτει η απαντηση,καλο πασχα!

Φίλε μου Φάνη σε εύχαριστω για όλα τα είπες πολύ αναλυτικά.Βασικά κατάλαβα ότι το έφτιαξε όπως πρέπει να είναι.Αυτό που ήθελα δηλαδή.Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να έχουμε!!!

ΤΟ πήρα το μπουζουκάκι μου παιδία είναι τέλειο απλά.Αλλά μέχρι πότε θα χρειάζεται συνέχεια κούρδισμα?κάθε 20 λέπτα το κουρδίζω μην σας πώ και λιγοτερο.:087:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:05 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:56 —

Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό αυτό για αρχή…

Αυτη είναι η ποιο καθαρή φωτογραφία δυστηχώς είναι δύσκολο να πετύχουμε καθαρες φώτο στο μπουζούκι η θα γυαλίζει θα είναι θαμπές …Κάθε γνώμη δεκτή

Με γειες! όμορφο όργανο, η φιγούρα αναδείχθηκε με το λούστρο κτλ.
Καλόπαιχτο, περιμένουμε βίντεο ήχου!

Σύντομα και το βίντεο…έχει καταπληκτικό ήχο…

Καλόπαιχτο με υγεία!!! Πολύ όμορφο όργανο!

Καλησπέρα σας .Θα φτιάξω ακόμη είναι τρίχορδο και μου είπε ο οργανοποιος ότι το πλάτος του σκάφους πάνω στα καπάκι θα είναι 24εκ.Μηπως είναι πολύ μικρή αυτή η διάσταση ;τα δικά σας τρίχορδα πόσο είναι ;