Ερώτηση για τρίχορδο

Τελικά θα το φτιάξω με καρυδιά άβαφη κ παλίσανδρο.Από 2 ξύλα το σκάφος αυτό έχω ακούσει ότι είναι καλό.Εσείς τι γνώμη έχετε για αυτό?

Δεν ξερω για το αποτελεσμα… 2 σκουρα ξυλα μαζι ειναι λιγο δυσκολο να ταιριαξουν… ψαξου κ για κανα ετοιμο…

παιδια ειναι θεμα οργανοποιου και τεχνης…και το καρυδι και ο παλισσανδρος και το κελεμπεκι αν χρησιμοποιηθουν σωστα γινονται οργαναρες και αντεχουν οσα χρονια θελουμε…για ακουστε ενα συνδυασμο καπακι ελατο και σκαφος κελεμπεκι που τον γουσταρα πολυ τον ηχ[video=youtube_share;S1yf9gzkM7Q]http://youtu.be/S1yf9gzkM7Q[/video]ο

Ναι δικο μου ειναι(απαντηση σε Prof)

πολυ ωραιο οργανακι ρε φιλε…μπραβο

Δεν εννοω αυτο το οργανο,απαντησα σε προηγουμενη ερωτηση.Επισης ηθελα να πω οτι αλλο τετραχορδο και αλλο τριχορδο.Το τετραχορδο εχει πιο πολυ ογκο λογω μεγαλυτερου σκαφους.Σε πιο μικρο σκαφος το ιδιο ξυλο θα ακουγοταν λιγο διαφορετικα

Στα μουσικά όργανα,δεν είναι οι συνδυασμοί των ξύλων του σκάφους,το πιο σημαντικό σε σχέση με το ηχητικό αποτέλεσμα κριτήριο, δεν μιλώ για βρασμένα ξύλα και θεωρώ αδιαπραγμάτευτο το κατασκευαστικό κομμάτι που θα εγγυάται την πορεία και την ζωή του οργάνου σε βάθος χρόνου ,το θεωρώ δεδομένο.
Καπάκι.
Καμάρια.
Ταστιέρα.
Καβαλάρης.
Το πιο σημαντικό όλων,ο μάστορας,και εάν υπάρχει η δυνατότητα προσωπικής επαφής μαζί του και κουβεντούλας πιστεύω βοηθά.

Να μην ξεχνάμε ότι τα καλά μουσικά όργανα πρέπει να έχουν ψύχη,σαν τους καλούς μουσικούς.

Νομίζω._

Μια ερώτηση ακόμη ο παλίσανδρος χωρίζεται σε κατηγορίες π.χ. ινδικός η απλός?Υπάρχουν διάφορα χρώματα? Ευχαριστώ!!!

Ναι ο ινδικος νομιζω ειναι καλυτερος απο αποψη χρωματος… Εχει ομοιομορφο χρωμα ενω ο αλλος(δεν θυμαμαι ονομα) εχει διχρωμιες που φαινοντια λιγο στις ντουγιες.

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ το περναμπουκο το οποιο ειναι ειδος παλλισανδρου. Στο τελος της συνεντυξης του Σπουρδαλακη στην κλικα υπαρχει ενα βιντεο που παιζει με ενα περναμπουκο http://www.klika.gr/cms/index.php/ar8rografia/synentefkseis/239-christos-spourdalakis.html?start=7


Δειγματα παλισσανδρου.Το πρωτο κοκκινωπο και στο αλλο εχουν χρησιμοποιηθει τα ανοιχτα κομματια του ξυλου γι’αυτο ειναι και πιο ανοιχτο.Ινδικος παλισσανδρος υπαρχει,ο Βραζιλιανικος εχει απαγορευτει.

Η συζήτηση παιδιά μοιάζει να είναι ατέρμονη και προσπαθώντας να “ψηφίσουμε” για το καλύτερο ξύλο, μάλλον δεν θα φτάσουμε πουθενά. Νομίζω, σε τελική ανάλυση, οτι ξέχωρα απο το είδος του ξύλου, την σπουδαιότερη σημασία την έχει η ποιότητα του ξύλου και αυτή κατα τη γνώμη μου είναι που καθορίζει τον ήχο και την αντοχή του οργάνου στο χρόνο. Ας μην ξεχνάμε οτι το ξύλο προέρχεται απο ένα ζωντανό οργανισμό (όπως είναι το δέντρό) και είναι υλικό που συνεχίζει τη ζωή του ακόμη και μετά την απομάκρυνση (κόψιμο) απο αυτό. Η διαδρομή δέντρο => όργανο, για το ξύλο αποτελεί ενα πολύ μεγάλο ταξίδι ποικίλων συνθηκών που θα καθορίσουν το τελικό αποτέλεσμα. Πάρτε για παράδειγμα τον έλατο που χρησιμοποιείται στις κιθάρες και ειδικά τον ονομαζόμενο sitka spruce. Θα διαπιστώσεται οτι σε όργανα ανάλογης σύνθεσης όσων αφορά τα ξύλα υπάρχουν κιθάρες των 400? και κιθάρες των 3000?. Τί αλλάζει εκεί και έχουμε τόση μεγάλη διαφορά στην τιμή; Κυρίως η ποιότητα του ελάτινου καπακιού (και γενικώς των ξύλων) που χρησιμοποιείται…Ο καλός οργανοποιός όταν στα 100 κομμάτια ξύλου βρεί το ένα που θα το ξεχωρίσει με βάση τα ποιοτικά του γνωρίσματα θα το κρατήσει για να φτιάξει το “καλό”, το “ακριβό” όργανο. Απο εκεί και πέρα…καρυδιά, κελεμπέκι, έβενος, κτλ, κτλ,…είναι απλά θέμα γούστο (ή αυτιού)…όπως και άλλοι αγαπητοί φίλοι προείπαν.

Το τρίχορδο το έκανα παραγγελία πριν 1 ώρα.Σκάφος από καρυδιά φυσική κ παλίσανδρο, φιφούρα απο παλίσανδρο με όστρακα σχέδια λύρα με πεντάγραμμο,νότες και λουλούδια πίσω στο σκάφος λύρα στα πλάγια λίγα λουλουδάκια κ η φιγούρα στο κέντρο του καπακιού.Παραλλαβή τον Μάιο.Κατασκευαστης Κωσταντίνου Λάρισα!!!Την τιμή θα σας την πω τότε θέλω να το δείτε πρώτα!!!Σας ευχαριστώ όλους για όλα!!!

Καλη αναμονη!!

Το σκίτσο για το τρίχορδο πως σας φαίνεται?

image

ειναι για το πισω μερους τους σκαφους;
Περιττο για μενα.

Για μπροστά είναι!

A συγγνώμη δεν το καταλαβα
Η λυρα και οι νοτες δε μου αρεσουν (δεν μου καθονται καλα σε λαικο οργανο).
Τα λουλουδακια είναι πολυ ωραία…

Βεβαια γουστα είναι αυτα…

Λεβεντάκο,

αν εσένα σε ικανοποιεί, εμάς μας περισσεύει…χίλιους να ρωτήσεις, χίλιες γνώμες θα πάρεις.

Καλή αναμονή.

ειναι πολυ ωραιο ετσι να το κανεις…