Ερώτηση για το λήμμα ΤΑΡΣΑΝΑΣ

Βλέπω το λήμμα “Ταρσανάς” ορφανό από παράδειγμα στίχου.
Υπάρχει κάποιο σχετικό ρεμπέτικο τραγούδι;

Δεν ξέρω κάποιο. Πάντως ταρσανάς σημαίνει το ναυπηγείο/νεκροταφείο πλοίων απ όσο ξέρω. Εκεί που επισκευάζουν τα σαπάκια. “είμαστε για τον ταρσανά” δλδ για απόσυρση/ σε άθλια κατάσταση.

Υπάρχει τραγούδι του 1973, του Δήμου Μούτση σε στίχους Μάνου Ελευθερίου. Όμως δεν νομίζω να νοείται για ρεμπέτικο.

Στους μπαξέδες και στους ταρσανάδες
ήρθες να μου κόψεις μια ζωή
κι ο βοριάς που ματώνει στις Κυκλάδες
μ’ άλλα λόγια φτώχεια και κρασί.

Σε μια θάλασσα μαλαματένια
στολισμένος μάγκας και νταής
ήρθες να, αχ, να μου πεις κρυφά και μένα
τον καημό της Φραγκοσυριανής.

Θα σου στήσω στις γωνιές καρτέρι
ξόβεργα σ’ αυλές κι ανηφοριές
για να μάθεις, αχ, βρε μαύρο περιστέρι
να μη δίνεις άλλες συμφορές.

Επίσης με μια αναζήτησή στο stixoi.info, βγαίνουν διάφορα τραγούδια που περιλαμβάνουν το συγκεκριμένο λήμμα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιο ρεμπέτικο.

Με αφορμή αυτό το τραγούδι είχε ζητηθεί εξήγηση για το τι είναι “ταρσανάς”.
Δεν είναι ρεμπέτικο, φυσικά.

Οπότε, προτείνετε να αφαιρεθεί το λήμμα από το γλωσσάρι;

Αν συμφωνούμε ότι είμαστε αυστηροί στον ορισμό του ρεμπέτικου γλωσσαριού, θα μπορούσε να αφαιρεθεί.

Συμφωνώ κι εγώ να απαλειφθεί, αφού δεν ξέρουμε να αναφέρεται σε κανένα ρεμπέτικο η λέξη. Να σχολιάσω όμως και τον φίλο Τζίτζη: Ταρσανάς (συνώνυμο: Καρνάγιο) σημαίνει ναυπηγείο μικρών ξύλινων σκαφών. Φυσικά και δέχεται και πλοία προς διάλυσιν, αλλά δεν είναι μόνο για επισκευές. Κυρίως για κατασκευές είναι, και συντηρήσεις.

Άσχετο:

Μα, είναι στίχος αυτός;

2 «Μου αρέσει»

Αφού το λήμμα αφαιρέθηκε από το Ρεμπέτικο Γλωσσάρι, μπορούμε να κλειδώσουμε το παρόν θέμα.

Αν βρεθεί ρεμπέτικο τραγούδι που περιλαμβάνει το συγκεκριμένο λήμμα, μπορούμε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για να το συζητήσουμε.