Ερωτήσεις

Καλημέρες σε όλους…

Συνεχίζοντας και ψάχνοντας, βρήκα μια πρώτη λύση στο λύγισμα της δούγας με την μέθοδο “Σωλήνας - Λάμπα” που είχα θέσει σε παλαιότερο πόστ…

Έχω τα παρακάτω ερωτήματα.

1.Ξέρει κάποιος τι παίζει με τα μεταφορικά του DICK από Γερμανία? Έχει κάποιος εμπειρία από συνδιαλλαγή μαζί τους? Ψάχνοντας, είδα πως έχουν πολύ καλές τιμές αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα μεταφορικά. Αν ξέρει κάποιος, ας πεί…

2.Στο blog του κυρίου Ανδρέου, είδα σημειωμένες τις θέσεις των αρμονικών στο καπάκι και την σχέση τους με την θέση της τρύπας. Μπορεί κάποιος να πεί περισσότερες λεπτομέρειες επι του θέματος? Πώς υπολογίζουμε τις θέσεις των αρμονικών στο καπάκι? Και ποια η σχέση με την θέση της τρύπας?

3.Πώς ορίζονται οι θέσεις των καμαριών? Πώς επηρρεάζει το σχήμα τους τον ήχο? Διάβασα για τον κανόνα του 1/3 καθώς και τα περί Ελέυθερου Μήκους Καπακιού αλλά νομίζω πως παρουσιάζονται λογικά κενά οπότε, οι πρεσβύτεροι εμπειροτέχναι, ας με φωτίσουν…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Απο αυτο το site φερνει υλικα και ενα μαγαζι στην Αθηνα
οπου μπορεις εκει να παραγγειλεις
Eιναι ενα καταστημα στην Οδο Αθηνας νομιζω

ΦΡΑΓΚΟΣ 2103210122

Ειχα παρει απο εκει διαφορα εργαλεια πριν ενα εξαμηνο.

Λες τον κωδικο του προιοντος απο τη σελιδα DICK και στα φερνει!
http://www.mehr-als-werkzeug.de/page...age/detail.jsf

Συγκρινε τα μεταφορικα και αν δεις ειναι πιο φτηνα παρε απο εκει!

Το σκαρπέλο που αναφέρω σε ένα άλλο θεμα το είχα πάρει από το Φράγκο 45,00 και στο DICK το έχει 21,90 οπότε η διαφορά είναι σημαντική αν τα μεταφορικά είναι αυτά που λέει, αν καταλαβαίνω καλά βεβαίως.
Ιδού κι ο σύνδεσμος για τα μεταφορικά.
http://www.mehr-als-werkzeug.de/page/16_02_00_00_versandkosten/detail.jsf

Μηπως ηταν αλλη μαρκα ή αλλο μοντελο;
Εγω οταν αγορασα οτι τιμες ειχε το dick τις ιδιες ειχε και ο Φραγκος
Για να δεις τα μεταφορικα κανεις αγορα στην ιστοσελιδα
βαζεις την διευθυνση σου και βλεπεις ποσο ανεβαινει η τιμη!

Σχετικά με τα μεταφορικά, αν θυμάμαι καλά, πάνω από 300 Ευρώ (δεν είμαι σίγουρος για το ποσό), δεν υπάρχει χρέωση.

Όσο για τη θέση των καμαριών στο καπάκι, από εμπειρία, έχω καταλήξει για θέση καβαλάρη στα 14 cm, 1ο στα 17,5 cm, 2ο στα 21 cm και 3ο στα 40 cm.
Βέβαια πάντοτε υπάρχει περιθώριο για πειραματισμούς.

Με τι νούμερο πέτρα ή ντουκόχαρτο γίνεται το τελείωμα κατά το ακόνισμα των λεπίδων της πλάνης μας ή των σκαρπέλων μας?

Ξεκίνησα με νούμερο 220 για να δώσω ομοιομορφία στην κόψη μου και συνέχισα με 400 και 600.

Έως 1500-2000 είναι καλά, και ύστερα γυάλισμα με δέρμα με κάποιο ηλεκτρικό τροχό, με λίγες στροφές.