Επισκευη μπουζουκιου

Καλησπερα παιδια και καλο μηνα αν και λιγο καθυστερημενα…
Με λενε κωνσταντινο και ειμαι ηδη κατοχος μιας κιθαρας ηλεκτροακουστικης με την οποια τα πηγενω ποολυ καλα θα ελεγα…Αλλα τον τελευταιο καιρο μου ηρθε η φλασια να ξαναθυμηθω το μπουζουκι που ειχα σταματησει στην τριτη δημοτικου και το φυλουσα στο υπογειο μεχρι και σημερα που ειμαι 21 ετων…
Πηγα λοιπον σημερα στο υπογειο και βρηκα το μπουζουκι μου σε αθλια κατασταση που σιγουρα θελει επισκευη…αν λοιπον σας εδινα καποιες φωτο του οργανου θα μπορουσε να μπου πει καποιος ποσο θα παει η επισκευη του;;;;;πανω κατω δλδ να χω μια ιδεα…
Αν γινοντανε θα το εκτιμουσα παρα πολυ…

Κωνσταντίνε χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, παρατηρώ πως η φιγούρα που έχει στο καπάκι (μάλλον και όλο το καπάκι) έχει κολλημένο χάρτινο σχέδιο, επομένως το μπουζούκι σου είναι χαμηλής ποιότητας. Φαντάζομαι το καπάκι θα είναι κόντρα πλακέ. Ο καβαλάρης θέλει αλλαγή καθώς και οι χορδές. Κρίνοντας από την ποιότητα του, το πιο πιθανό είναι να έχει σκεβρώσει. Δεν αξίζει να χαλάσεις δραχμή για το όργανο αυτό. Πάρε κάποιο άλλο καλυτερα. Τώρα άν δεν έχει σκεβρώσει μάλλον περίεργο, πάρε ένα καινούργιο καβαλάρη, πάρε ένα σετ χορδές να του περάσεις, ρίξε και λίγο λαδάκι στα κλειδιά στον μηχανισμό γιατί φαίνεται πως έχει σκουριάσει, καθάρισε την ταστιέρα με λιγο λαδάκι πάνω σε σκληρό πανί και παίξε το λίγακι. Το κόστος σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ μικρό. Αν δεις ότι το μπουζούκι σε συγκινεί πάρε ένα άλλο αξιοπρεπές και προχώρα. Αν όχι συνέχισε με την ακουστική που σου αρέσει.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

6 χορδές δεν έχει πλέων πάνω του; Ε επισκευάστηκε , τι άλλο θές;:019:

Το όργανο δειχνει να είναι απο τα «θρυλικά» Εκόρντα ,τα οποία δεν είναι της προκοπής.Συμφωνώ οτι, καλύτερα να ασχοληθείς με άλλο όργανο, δεν αξίζει ουτε λεφτά να βάλεις πάνω του, ουτε χρόνο. 

Το περίεργο είναι πάντως οτι 1-2 φορές το μήνα πουλιούνται 1-2 τέτοια όργανα στο ebay, κάποιες φορές για αρκετά λεφτα…:112:

Ε μαλλον θα παρω ενα αλλο μου φενετε αλλα μεχρι 200 ευρω…γτ δεν παιζουν και παραπανω
ξερτε κανενα που να πουλαει εδω μεσα μεχρι 200;;
εχετε να μου προτεινετε κατι εσεις;;:109::109::109::109:

Κωνσταντίνε με 200 ευρώ δεν θα πάρεις τίποτα της προκοπής (εκτός αν σου κάτσει καμιά ευκαιρία τρελή). Θα φας τα χέρια σου με παλιοόργανα και θα απογοητευτείς στο τέλος. Δοκίμασε να πάρεις κανένα τζουρά. Με καμιά 300 αριά ευρώ ή και λιγότερα βρίσκεις αξιοπρεπέστατους τζουράδες. Για δοκίμασε το και πηγαίνοντας σε τρίχορδα όργανα γλιτώνεις από τον δρόμο της απωλείας, επανέρχεσαι και στον σωστό τον δρόμο.

ρε φίλε τί μου θύμισες !!! αυτό ήταν το πρώτο μου μπουζούκι που μου το αγόρασε ο πατέρας
μου εναντι 9000 δρχ το 1985 απο του κυριου καχραμανη φειδίου 14 αθηνα .
όντως είναι φθηνή κατασκευή και δεν αξίζει τον κόπο να χαλάσεις χρήματα ώστε να το κάνεις λειτουργικό.

κωνσταντινε σου χω στειλει πμ εδω και μερες…

Φίλε laikos τα έχουμε πει και μέσω noiz… Είμαι ο ίδιος που ζητάω μπουζουκι μέχρι 200 ?.
Τελικά δεν θα πραγματοποιήσω την αγορά σου, οπότε μην το κρατάς για εμενα…

Σε ευχαριστώ πάντως που ενδιαφέρθηκες!!!

Κωνσταντίνος. :110:

Μπουζουκι με 200 ευρω δεν θα βρεις κι αν βρεις θα ειναι σαν αυτο που εχεις , οποτε ειναι σαν να πετας τα λεφτα σου . Με 300-400 ευρω και αρκετο παζαρι μπορει να βρεις αυτο που ψαχνεις στον Ματσικα,ο οποιος φτιαχνει τα ποιο αξιοπρεπη φτηνα οργανα παραγωγης.:063:

Παιδια καλημερα ξαναφερνω λιγο το θεμα στην επικαιροτητα…
Σκεφτηκα τωρα να παω να παρω το μπουζουκι απο κατω απ το υπογειο και να παρω ενα καβαλαρη και ενα σετ χορδες να το καθαρισω και με ενα σκληρο πανι οπως μου ειπανε ποιο πανω…και να το λειτουργησω…για να εχει σκευρωσει δεν το βλεπω σκευρωμενο…
Καθ οτι παιζω και κιθαρα ακουστικη και γνωριζω…δλδ το μανικο δεν εχει αρπαξη κλιση…ειναι ευθεια οπως ητανε…

Σκεφτομαι να του παρω καινουργια κλειδια κουρδισματος και χορδιερα απο κατω που εχει σπασει αλλα δεν ξερω να τα περασω…
Πως τα περνανε αυτα ρε παιδια ειναι ολα ιδιου τυπου;;;
Για βοηθηστε με λιγο…

Φίλε, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να μην κάνεις τίποτα; Άλλαξε απλώς χορδές, κάνε ένα γερό καθάρισμα, με λάδια και ξίδια, κάνε κάτι να φρεσκάρεις τα γρανάζια των κλειδιών αν χρειάζεται (αντισκωριακό, βαζελίνη, ελαιόλαδο), και θα έχεις ένα λειτουργικό όργανο. Ταπεινών αξιώσεων ίσως, αλλά και τι έγινε; Για χωρίς λεφτά μια χαρά είναι.

(Τη βαζελίνη δεν τη λέω για πλάκα, μου την έχει συστήσει οργανάς και δουλέυει)

Τα ξίδια όμως, υποθέτω ότι τα λες για πλάκα pepe ή κάτι δεν γνωρίζω;

Για φαντάσου τώρα να μην απαντήσω, να αφήσω το μυστήριο να αιωρείται, και ο αρχαιολόγος του μέλλοντος που θα ανακαλύψει το φόρουμ μας να αρχίσει να διερωτάται για τις ευεργετικές ιδιότητες του ξιδιού: «χμ, ναι, σίγουρα, άλλωστε είναι οξύ, διαλύει τη μάκα…» Κάπως έτσι δεν κάνουμε κι εμείς με τις σκόρπιες ενδείξεις από το παρελθόν;

Τέλος πάντων, όχι, για πλάκα το είπα το ξίδι.

Λοιπον εχω νεα…
ΕΠειδη ο παλιος ο καβαλαρης ητανε σπασμενος πηρα εναν καινουργιο και κλειδια γτ ηταν σκουριασμενα τα περασα ολα ενταξει εβαλα και χορδες αλλα τωρα που ξανακοιταω τις χορδες απο το 3ο ταστο και περα αρχιζουν και ανηφοριζουν…πως γινετε αυτο δεν ξερω…
Βεβεα να πω την αληθεια οτι μετα ειδα το μυνημα για σωστη τοποθετηση καβαλαρη περι 12cm απο το 12ο ταστο
δηλαδη στα 7 8 τελευταια ταστα οι χορδες απεχουν και 3 εως 4cm απο την ταστιερα…διορθωνεται καπως αυτο;; καμια πετεντα κατι;;

Αν ειναι 4 εκατοστα ειναι παρα πολυ. Μηπως ειναι 4 χιλιοστα?? θα θελει τριψιμο ο καβαλαρης.

Ειναι σχεδον 1 δαχτυλο και…οσο κατεβενουν τα ταστα ανηφοριζουν οι χορδες…
ειπα να το παω σε εναν οργανοποιο αυριο να μου το δει…θα μπορει να το συνεφερει λες;

Στάνταρ θα μπορεί.

Εξαρταται. Αν βλεπεις την ταστιερα και ειναι ισια τοτε μαλλον θα το ρυθμισει. Αλλιως ισως να παρεμβει λιγο παραπανω…

η ταστιερα ισια ειναι ρε γμτ…δεν εχει παρει κλιση…εχει σχεση το οτι δεν εβαλα ακριβως τον καβαλαρη;;ηθελε με το μετρημα των 12cm λιγο ποιο μπροστα απο εκει που ειναι…και τον κολλησα κιολας…
Επισης να αναφερω κατι αλλο…επειδη η φιγουρα μπροστα ειναι απο χαρτονι χαρτι δεν ξερω…εχει σκιστει λιγο γινετε να την αλλαξουμε;; να μου βγαλει αυτην να μου βαλει μια αλλη;; η δεν συμφερει

Μην πειραξεις τιποτα… Πηγαινε να σου ρυθμισει τον καβαλαρη. Θα θελει λιγο κατεβασμα. Λογικο αφου πηρες καινουριο. Δεν αξιζει να επισκευασεις ενα φθηνο μπουζουκι. Το μονο θεμα ειναι να παιζει!