Επισκευη μπουζουκιου

ναι ενταξει λιγο με νοιαζει η φιγουρα…σιγα…να πεζει θελω κανονικα να παω να μαθω και αργοτερα περνω ενα καλυτερο

Όχι ρε συ, δεν έπρεπε. Καλά, αφού θα πάει στο μάστορη όλα φτιάχνονται, αλλά γενικά ο καβαλάρης είναι πάντα ελεύθερος. Τον κρατάνε οι χορδές στη θέση του. Άλλο στην κιθάρα που οι χορδές πιάνουν στον καβαλάρη.

Τον κολλησες ρε Θεε?Α ρε Βολαρα τρελα!!!Απο που το πηρες Κωνσταντινε απο τον Θανο?Πρεπει σιγουρα να το πας σε μαστορα γιατι θα εχεις προβλημα…Μαλλον εχει σκευρωσει το οργανακι και δεν το βλεπεις…Διορθωνεται μην αγχωνεσαι,ολα αυτα που αναφερεις ειναι πραγματα που μεχρι ενος σημειου θα στα λυσει ο μαστορας.Απο εκει κ περα ειναι κ η ποιοτητα του μπουζουκιου.

Ελα ρε γιαννη…χαχαχα…βολαρα δεν λες τιποτα…ναι δεν ηξερα και τον κολλησα με Logo αν εχει τροπο τωρα να τον βγαλει ο μαστορας εχει καλως…
Αν ειναι σκευρωμενο ποσο περιπου παει η επισκευη να στο επαναφερει;;;
αλλα εμενα ισια μου φενετε η ταστιερα…ποιο πολυ νομιζω κατι πεζει με τον καβαλαρη γτ ειναι πολυ ψηλα οι χορδες εκει στον καβαλαρη που ακουμπαν…

Δηλαδη με ενα 50αρι 60αρι φτιαχνετε;;

Το οργανο δεν το πηρα απο το Θανο ειναι πολυυυυυ παλιο και το ειχα στο υπογειο καμια δεκαετια αλλα υπηρχε καυστηρα και ειχε ζεστη οποτε πιστευω αυτο να τον φυλαξε τοσα χρονια…
Στον Θανο πηγα μια πηγα δυο…αλλα ο τυπος μαλλον κοροιδευει…
Ειναι ενας αλλος επι της Δημητριαδος τερμα διπλα στο χαραμα…(πατσατζιδικο)

Ναι καταλαβα ποιον λες,τον ξερω…Παντως απο οργανοποιους ο Βολος πασχει,αν προλαβαινεις,σε ο,τι πιο αξιολογο εχει η περιοχη,πηγαινε στον κυρ-Αντωνη στην Λαρισα…Το οτι ειχε ζεστη δεν λεει κατι…Ο Θανος ειναι μια μεγαλη ιστορια…Περισσοτερο απατεωνακος απο μερικα “μεγαλα” ονόματα των 2 μεγαλων πολεων δεν ειναι,απλα εχει μαθει το παραμυθι…Εχει κανει κ αρκετα καλα οργανα παντως ο ανθρωπος…Σηκωσε το οργανο οριζοντια προς τα ματια σου και κοιταξε προσεκτικα την ταστιερα σε ευθεια,οχι απο την χορδιερα αλλα απο δεξια η αριστερα…Καπως ετσι θα δεις αν ειναι σκευρωμενο…Μπορει να χρειαζεται παραλληλα κ κατεβασμα ο καβαλαρης αλλα για να χωραει ενα δαχτυλο που λες μαλλον ειναι αρκετα σκευρωμενο ή δεν ειναι καλης κατασκευης…Η τιμη ειναι σχετικη…Προσεξε μην σε κοροιδεψουν…Αμα ειναι να σου πειραξει τον καβαλαρη ειναι κλεψια ακομα κ να σου παρει χρηματα…Τελος παντων ειναι ελαχιστα αν σου ζητησει…Τωρα αν ειναι σκευρωμενο δεν ξερω κ την κατασκευη κ την ζημια,ας απαντησουν καλυτερα οι μπουζουκοπαιχτες…Εγω ενας φτωχος πλην τιμιος κιθαριστας ειμαι…χαχαχαχαχα!

Ε ποσο να παρει να κατεβασει λιγο τον καβαλαρη;;;10ε;; παραπανω δεν νομιζω…το οργανο δεν ειναι αξιας…ειναι τυπου μαθητικα που λεμε και η φιγουρα ειναι χαρτινη…οποτε ετσι οπως θα ξεκολλησει τον καβαλαρη ελπιζω να μην σκιστει η φιγουρα και δειχνει τοσο ασχημα…εχει αρκετο κενο παντω η ταστιερα απο τις χορδες περιπου 2cm που το ξαναειδα…
στο 1ο 2ο 3ο 4ο ταστο μια χαρα καθονται οι χορδες απο εκει και περα ανηφοριζουν…

Θα βοηθουσε να εβαζες φωτογραφιες να μην μιλαμε γενικα…Αυτο που εχεις στο προφιλ σου ειναι?Χαρτινη φιγουρα δεν νομιζω να υπαρχει…Μπορει να λεω κ χαζα αλλα μου φαινεται υπερβολικο…

Κωνσταντίνε, μην αγχώνεσαι. Θα πας στο μάστορη και θα σου πει: «Πρέπει να κάνω αυτό, τόσα, αυτό, τόσα, και αυτό, τόσα. Είσαι;» Και άμα σου πει κανένα ποσό πάνω από το μπάτζετ σου, θα του πεις πολύ απλά «όχι δεν είμαι, κάνε μόνο τα υπόλοιπα».

Σε ποιον μάστορη θα πας όμως, αυτό καλά κάνεις και το διερευνάς προκαταβολικά.