Επισκευη μπουζουκιου μανικι βερνικι

Γεια σε ολους,καλως σας βρίσκω! Αντιμετωπίζω το εξής θέμα με την επισκευή ενός 4χορδου μπουζουκιου.Το έχω αγοράσει πριν από 20 περίπου χρόνια και το είχα αφήσει άπαιχτο για καμιά 15ετια.Πριν μερικές εβδομάδες αποφάσισα να το ξαναπιάσω και επειδή έτριζε το πήγα στον μάστορα(καλύτερα να μην πω όνομα).Μου έλυσε το πρόβλημα του τριξίματος τρίβοντας το μανίκι άλλα δημιουργήθηκε ένα άλλο πρόβλημα, το όργανο άρχισε να βγάζει πολύ μαυρίλα από την ταστιέρα στα χέρια μου και έχει και μια παράξενη αίσθηση όταν πατάω τις χορδές ένα πράγμα σαν να κάνει χρατσα χρουτσα(δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω).Ο μάστορας μου είπε ότι δεν του έχει ξανασημβει κάτι τέτοιο και ότι μάλλον ξεβάφει λόγω του ότι ο κατασκευαστής του οργάνου αρχικά είχε βάψει την ταστιέρα με βερνικι.Μου έδωσε οδηγίες πως να καθαρίσω την ταστιέρα με ελαιολαδο και αυτό ήταν ολο.
Το καθάρισα όπως μου είπε αλλά το όργανο συνεχίζει να ξεβαφει,λιγοτερο βέβαια αλλά ξεβάφει κάθε φορά που το παιζω.Εχω την εντύπωση ότι εφόσον το πρόβλημα δημιουργήθηκε με την <<επισκευη>> του θα έπρεπε να το λύσει και ο ίδιος αλλά ο λόγος που δημιουργώ το νήμα είναι γιατί θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κάποιοι τρόποι για να λύσω το θέμα μονός μου η αν ξέρετε κάποιον οργανοποιό στην περιοχή της Θεσσαλονίκης που να έχει εμπειρία επί του θέματος.

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήλθες Ευριπίδη και καλές συζητήσεις να έχουμε.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις lemon oil και τρίψιμο με συρματακι.
Εχει πάρα πολλά στην αγορά και δεν είναι ακριβά, σκέψου οτι ειναι λεμόνι με λάδι οπως λεει και το όνομα του και με ενα απλο συρματακι πιάτων απο το σουπερ μάρκετ τρίβεις την ταστιέρα, πιστεύω θα δεις μεγάλη διαφορά.

Για παράδειγμα εγω έχω αυτο :

1 «Μου αρέσει»

Αν βγάζει βερνίκι όπως λέει ο φίλος σίγουρα θα βοηθήσει?Ή μήπως τα κάνει χειρότερα τα πράγματα?

1 «Μου αρέσει»

Αν βερνίκι λεμε που μαυρίζουν τα δαχτυλα μας τοτε δεν πιστευω οτι μπορει να κανει ζημια, εκτος αν εννοεί τίποτα λουστρα που εχω δει τελευταια σε 8χορδα.

2 «Μου αρέσει»