Επισκευή μπρατσου μπουζουκιού

Καλησπέρα,
Κατέχω ένα μπουζούκι αξίας 400€ από τον ζαρανικα και πρόσφατα το έσπασα στο τέλος του μπρατσου εκεί που ενώνεται με τα κλειδιά (έχει φύγει και ένα μικρό κομμάτι) Στον ζαρανικα μου είπαν ότι είναι δύσκολο να φτιαχτεί και να το πάω σε κάποιο ειδικό οργναοποιο. Τι κόστος να περιμένω για μια τέτοια επισκευή ; αξίζει να το φτιάξω;
Επισης εχω εγγύηση για το μπουζούκι. Για κάτι τέτοιο μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση οργάνου από τον ζαρανικα αφού δεν μπροουν να το φτιάξουν οι ίδιοι.;

1 «Μου αρέσει»

Ενταξει φτιαχνεται, μαραγκοδουλεια ειναι. Οι τιμες ποικιλουν, αλλα δεν νομιζω πολλα λεφτα. Μιλα με τον ιδιο πρωτα, τι προβλεπει η εγγυηση;

Στέλιο καλώς όρισες!
Είναι συχνή ζημιά σε όργανα, βασικά πρέπει να αλλάξεις καράολο (κλειδιέρα). Αν έσπασε από δική σου απροσεξία, υποθέτω δεν θα το καλύπτει η εγγύηση.
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Παντού υπάρχουν αξιόλογοι οργανοποιοί, και η συγκεκριμένη επισκευή δεν είναι από τις πιο δύσκολες, αν δεν κάνω λάθος.

1 «Μου αρέσει»

Aκριβώς. Ψάξε κάποιον οργανοποιό, αν το λάθος είναι δικό σου, αλλά με τίποτα μην πας σε μαραγκό!

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις να έχουμε.

Είναι σαν να πάρω ένα αμάξι καινούργιο,να το τρακαρω σε ένα δέντρο και να ζητήσω εγγύηση από την αντιπροσωπεία.

Οπότε η εγγύηση βγαίνει εκτός συζήτησης.

Όσο για την επισκευή θα σου πρότεινα να πας να πάρεις προσφορές από πολλούς, μια βόλτα σε Πειραιά και Εξάρχεια θα σου δώσει πολλές προτάσεις αφού έχει πολλούς μαζεμένους.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.

2 «Μου αρέσει»

Τα πάντα φτιάχνονται, απλά το μεγεθος και κόστος της επισκευής δεν είναι ανάλογο της τιμής του οργάνου, δηλαδή είτε κινέζικο είτε Ζοζέφ, η επισκευή αυτή χρειάζεται εξειδίκευση και εργατοώρες.
Πιθανών να μην αξίζει οικονομικά λοιπόν, αν και αυτή η απόφαση είναι δική σου και μπορεί ακουστικά ή συναισθηματικά αυτό το όργανο να σου είναι σημαντικό. Θα πρέπει όμως να ενημερωθείς και αντικειμενικά για το πώς και αν θα έπρεπε να κάνεις αυτη τη δαπάνη.

4 «Μου αρέσει»

Γειά σε όλους.
Επανερχόμενος μετά από πολλά χρόνια στις συζητήσεις…
Η επισκευή αυτή δεν είναι τόσο εύκολη όσο αρχικά φαίνεται.
Οπωσδήποτε δεν είναι δουλειά μαραγκού.
Θα πρέπει να αφαιρεθεί το καράολο, να μπεί καινούριο ξύλο και να διαμορφωθεί για να γίνει καράολο.
Να βαφεί και να βερνικωθεί. Βέβαια θα πρέπει να βερνικωθεί ξανά το μπράτσο.
Τα πράγματα δυσκολεύουν εάν το όργανο έχει βέργα ξεσκευρώματος.

3 «Μου αρέσει»

Κανονικά ο Ζαρανίκας έπρεπε να κάνει προσφορά για επισκευή, αλλά με δεδομένο το κόστος αγοράς προτίμησε να βγάλει την ουρά του απέξω. Έχουμε κάποια πρόταση από άλλο μάστορα;