Επισκευή καπάκι μπουζουκιού

εγω θελω να πω το εξεις.γιατι μεσα σε δεκα χρονια να θελει αλλο καπακι ενα μπουζουκι;
απο την τιμη του δειχνει να ειναι απο επαγγελματια οργανοποιο,μηπος πρεπει να τους προβληματιση
αυτο το θεμα καποιους οργανοποιους;επισεις μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση που τα καπακια κοστιζουν μεχρει 20 ευρω το πολυ, εγω βεβαια εχω τα δικα μου πιστευω ,εξαλλου βιολι παιζω με βιολια ασχολουμαι.

Φιλε αταστε ωραια το εθεσες.Κανονικα λοιπον το καπακι δεν θα επρεπε να κατσει.Δυστυχως ομως το μπουζουκι ειναι ενα οργανο που καταπονειται πολυ λογω του μεγεθους που εχει και γενικα απο το στησιμο του.Καμμια συγκριση δεν μπορει να γινει με το βιολι βεβαια.το καπακι λοιπον πιεζεται συνεχεια με πολλα κιλα απο τισ χορδες.Οταν λοιπον ειναι 2,5 χιλ παχος και 30 ποντους φαρδος φυσικο ειναι αν δεν δεθει σωστα και δεν εχει τις κλισεις που πρεπει να καθισει.Η κακομεταχειρηση ειναι αλλος ενας παραγοντας που παιζει βασικο ρολο.
Συμφωνω με τον νικο οτι καθε μαστορας εχει τον δικο του τροπο και αναλογα θα χρεωσει.Διαλεγεις και παιρνεις.Καθε μαστορας εχει την δικη του λογικη και φιλοσοφια κατι που θα πρεπει να το σεβαστουμε ολοι.απο κει και περα ο χρονος δειχνει ποιανου μαστορα η λογικη και φιλοσοφια ειναι αυτη που θα τον καταξιωσει η οχι.
Οσο για τις τιμες των καπακιων καπου εκει κυμενονται.Βεβαια υπαρχουν και πιο ακριβα και σιγουρα καποιοι συναδελφοι να βαζουν απο τα ακριβα.Κατα την δικια μου αποψη δεν ειναι σιγουρο οτι ενα πιο ακριβο καπακι θα κανει την τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο.Εαν η τεχνικη ειναι σωστη τοτε ολα τα καπακια μπορουν να παιξουν καλα.
Παλαιοτερα ειχα κανει μια αναφορα για τα ελληνικα καπακια τα οποια δεν εχουν ομορφη εμφανιση αλλα απο ηχο ειναι κορυφαια.Οι περισσοτεροι οργανοποιοι δεν τα προτιμουν λογω εμφανισης.Αυτα κοστιζουν το πολυ 5 ε αλλα την δουλεια τους την κανουν τελεια.
Ο παλαβρατζης ηλιας-ενας απο τους καλυτερους μαστορους που εχουν βγει-τα χρησιμοποιουσε παρα πολυ.Δεν κοιταζε καθολου την εμφανιση με αποτελεσμα να βγαινουν οργαναρες απο τα χερια του.Πιστευω πως οι περισσοτεροι που ειναι στον χωρο εχουν ακουσει για το τι μαστορας ηταν και τι ηχο ειχαν τα μπουζουκια του.Πηγαινε λοιπον προσωπικα στο βουνο και διαλεγε τα δενδρα που ηθελε για να τα χρησιμοποιησει για καπακια.
Οι περισσοτεροι που πουλανε καπακια σημερα ειναι εμποροι με λιγη γνωση πανω στο αντικειμενο.Ειναι ομορφο με ψιλες ριγες και ομοιομορφο χρωμα αρα ειναι καλο.εχει φαρδιες ριγες δεν κανει.Το πρωτο θα στο πουλησουν για χρυσαφι και το δευτερο για χορταρι.Ασχετως αν η ποιοτητα του ξυλου ειναι πολυ καλυτερη σε αυτα με τις φαρδιες ριγες.

Μετά από την συζήτηση αυτή αλλά και προηγούμενες παρόμοιες, έχω κάποιες απορίες : Πως είναι δυνατόν ένας κατασκευαστής που κοστολογεί την ακριβή εκδοχή αντικατάστασης καπακιού ( με όστρακα κ.λ.π. ) 500,00 ευρώ, να πουλάει όργανα στην τιμή των 2.000,00 και 2.500,00 ευρώ; Η διαφορά που προκύπτει 1.500,00 και 2.000,00 αντίστοιχα είναι η αξία από τα υπόλοιπα μέρη ( σκάφος, μάνικο, καράολο); Στη φθηνή εκδοχή όταν το καπάκι κοστολογείται 250,00 ευρώ, πως είναι δυνατόν ο κατασκευαστής να πουλάει 400,00 ευρώ ολόκληρο το όργανο; Πως προκύπτουν αυτές οι αναντιστοιχίες στις τιμές κι εμένα με τρελαίνουν;

 Σέβομαι πολύ την τέχνη του οργανοποιού και δεν πιστεύω ότι κάποιος  απ' αυτούς ξεκινώντας να φτιάξει ένα νέο μπουζούκι θέλει να είναι  χειρότερο του προηγούμενου που έχει κατασκευάσει. Μ' αυτό θέλω να τονίσω  ότι ένας σωστός κατά την γνώμη μου οργανοποιός επιδιώκει να  κατασκευάζει μόνο καλά όργανα υπερβαίνοντας κάθε φορά τον εαυτό του.  Ετσι λοιπόν  ο καθένας κοστολογεί υλικά, εργασία κ.λ.π. και διαμορφώνει  μια τιμή εκίνησης για τα όργανά του. Θεωρώ πολύ τίμιο όταν απευθύνομαι  σ' έναν οργανοποιό για αγορά ή επισκευή να μου ανακοινώνει τις τιμές του  όποιες κι αν είναι αυτές. Είναι δικό μου θέμα αν θα αγοράσω, δεν με  υποχρεώνει κανένας, ευτυχώς δεν είναι μονοπώλιο. Οι μέχρι τώρα ουκ  ολίγες εμπειρίες στις συναλλαγές μου με κατασκευαστές είναι θετικές και  μόνο κερδισμένος αισθάνομαι ότι έχω βγεί.

 Συνεχίζοντας την έκθεση ιδεών θέλω κι εγώ να απολογηθώ που  αναφέρθηκα σε αριθμούς καθώς είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει όταν  μιλάω για μουσικά όργανα. Νiavent με το συμπάθειο αλλά το παλιό μου  μπουζουκάκι δεν θα σου το άφηνα να μου το ξεπετάξεις σε 6 ωρίτσες.  Βραδυνέ μη βιάζεσαι να κλείσεις το θέμα, μόλις τώρα άρχισε, μας άναψες  φωτιές κι έχει μελτέμια.

Σε εξι ωρες τι να προτοπρολαβεις να κανεις? Για μενα το καθε καπακι αποτελει ενα διαφορετικο οργανο και οντως ειναι η καρδια του οργανου. Αυτη ειναι η γνωμη μου και των περισσοτερων πιστευω. Φιλε Niavent θα συμφωνησω για τα καπακια στα οσο λες το χω αλλωστε διαπιστωσει αλλα θα διαφωνησω ως προς την τιμη. Τιθεται θεμα παλαιωσης του καθε καπακιου και ετσι μπορει να φτασει και να ξεπερασει παραδοξως και τα 80-100 ευρω για ενα καπακι που ειναι 10 ετων και ανω. Αυτα των 5-20 ευρω ειναι το πολυ 2 ετων. Βεβαια εδω ειναι στην κριση του καθε μαστορα τι και απο που θα αγορασει και ποσο τελικα θα το χρεωσει στον πελατη! Επισεις δεν μιλησα για ενα σκετο καπακι για αλλαγη 700 ευρω! Για ονομα του θεου! Εγω υπολογισα καπακι μια αξιοπρεπης φιγουρα σιριτια πλαστικα κολλες τριψιματα λουστρα και εργασια. Φιλε βραδυνε αν σου ειπε καποιος τιμη για σκετο καπακι 700 ευρω τοτε με συγχωρεις αλλα ειναι τρελλο ποσο… Εκτος αν εγω καταλαβα λαθος

Φυσιολογικά δεν πρέπει να χρειαστεί αλλαγή, εκτός αν το σπάσεις και δεν επισκευάζεται διαφορετικά. 

Όσον αφορά την περίπτωση που το καπάκι δεν είναι δεμένο σωστά στο σκάφος, όπως ανάφερε ο φίλος niavent, πρέπει να απευθυνθείς στον κατασκευαστή του οργάνου για να στο επισκευάσει στα πλαίσια της εγγύησης.

Δεν είναι λογικό να δίνεις ένα σωρό λεφτά για όργανο και σε δέκα χρόνια να πληρώνεις ξανά για αλλαγή καπακιού επειδή δεν ήταν σωστά δεμένο.

Φιλε πενια νομιζω οτι μονος σου απαντας στα ερωτηματα που θετεις.Καθε κομματι του μπουζουκιου παιζει τον δικο του ρολο.Στα 2000 μιλαμε για ενα οργανο με παρα πολυ δουλεια πανω(ολοκεντητο σκαφος συνηθως παλισσανδρο τρυπα οστρακο ταστιερα οστρακο σιριτι οστρακο ακριβα κλειδια κτλπ)αν κανεις την διαιρεση θα καταληξεις καπου εκει στο 500 αρικο.οσο για τα φθηνα των 400 αν και δεν χρειαστηκε ποτε μεχρι τωρα να αλλαχθει καπακι το κοστος ειναι 100 γιατι οι φιγουρες και οι τρυπες φτιαχνονται απο εμας με μηδαμινο κοστος.
Οι 6 ωρες που αναφερω ειναι στο συνολο τους δηλ σημερα καμμαρια στο καπακι αυριο φιγουρες κτλ.δηλ 30-60 λεπτα καθε μερα και σε εξι μερες ειναι ετοιμο.Απλα πραγματα.αυτο βεβαια αν εχεις την καταλληλη υποδομη απο μηχανηματα και υλικα.
το καπακι δεν θα πρεπει να χρειαζεται αλλαγη.θα πρεπει να γινεται σωστη δουλεια εξ αρχης για να μην υπαρχουν προβληματα.αν ομως χρειαστει ειδικα μεσα στα 2 πρωτα χρονια τοτε θα πρεπει να βαρυνει τον κατασκευαστη και οχι τον πελατη.Μιλαμε παντα οταν ειναι κατασκευαστικο λαθος του μαστορα.αν φταιει ο πελατης απο κακομεταχειρηση τοτε βαρυνει τον πελατη.Μιση ωρα στην καμπινα των επιβατων στο αυτοκινητο με ηλιο μπορουν να κανουν την ζημια.Και σε αυτην την περιπτωση ομως ο μαστορας θα πρεπει να ειναι παντα λογικος και προσγειωμενος στις τιμες του.Δεν σημαινει οτι επειδη φταιει ο πελατης θα του παρουμε το κεφαλι.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:17 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:02 —

Πριν απο 3 χρονια λοιπον επισκεφθηκα τον κωσταντελλο που πουλαει υλικα οργανοποιοιας.ειχε λοιπον μια στιβα καπακια γυρω στα 600…Τα καπακια λοιπον αυτα ηταν αγορασμενα απο τον ιδιο το 1999.Τον ρωταω λοιπον πως γινεται τοσο παλια καπακια να μην εχουν πουληθει και μου απανταει οτι λογω που δεν εχουν ομορφα νερα δεν τα αγοραζουν οι οργανοποιοι.Τα πηρα λοιπον ολα με 3 ε το κομματι.Οχι 80-100 ε.Τωρα που μιλαμε ειναι 11 χρονων και και τα βαζω ανετα σε μπουζουκια μεχρι 1200 χωρις κανενα προβλημα.Μυθος λοιπον και η παλαιοτητα οπως καταλαβαινεις.αλλωστε η πιο σωστη λογικη ειναι να παλαιωνει ο ιδιος ο μαστορας τα καπακια του.Ειναι υπερβολη ομως μετα απο 15 χρονια να χρεωσει καπακι που το πηρε 3 ε 80 και 100 ε.

συμφωνω με τον παναγιωτη και μπραβο για τις πολυ λογικες τιμες του.αν ομως μια αλλαγη καπακιου δεν ικανοποιησει τον παιχτη θα δεχτει ο μαστορας να το αντικαταστησει χωρις επιβαρυνση?

μιας και επιτέλους η συζητηση κατεληξε στο σωστο δρόμο θα ήθελα μιας και ανοιξα το θεμα να γραψω οτι το προβλημα μου σημερα το πρωι επιλύθηκε.φιλε νιαβεντ σ ευχαριστω για τη συμμετοχη στο θέμα ήσουν όλα τα λεφτά…κύριε φρονιμόπουλε επίσης εχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για εσας…η επισκευή του οργάνου θα πραγματοποιηθεί απο το μάστορα που το κατασκεύασε με τις φιγούρες του και τα όστρακα του στη φιλική τιμή των 500 ευρώ (για ευνόητους λόγους δε λέω όνομα), ακόμα μία φορά όμως θέλω να εκθέσω την άποψη μου ότι δεν είναι όλα για το κέρδος με συζήτηση μπορεί να βρεθεί η χρυσή τομή ωστέ ούτε η μία αλλά ούτε η άλλη πλευρα να είναι δυσαρεστημένη, ευχαριστώ και το φόρουμ που μας δίνει την ευκαιρία να επικοινωνούμε και να εκθέτουμε απορίες και απόψεις…

βραδυνε.
δεν φοβασαι τον συγκεκριμενο μαστορα με ολα αυτα που περασες;μπορει σε 5-10 ας πουμε χρονια να παθεις παλι τα ιδια,που δεν το ευχομαι.
εγω δεν θα τον εμπιστευομουνα,οπως ειπε και ο νιαβεντ το καπακι δεν επρεπε να κατσει.

αν γινει σωστη δουλεια πιστευω οτι συνηθως οι περισσοτεροι μαστορες ειναι μεσα σε αυτο που ζηταει ο πελατης.απο εκει και περα ειναι καθαρα θεμα πολιτικης του καθε μαστορα τι θα πραξει εαν δεν αρεσει στον πελατη.Σε μενα εχει τυχει μια φορα και ο συγκεκριμενος εφυγε με καινουργιο οργανο αναλογης αξιας δικης μου κατασκευης.Το δικο του πουληθηκε σχετικα γρηγορα σε καποιον που του αρεσε.

φιλε άταστε στη ζωη τα πραγματα πρεπει να τα βλεπεις παντα σφαιρικα οπως μου φάνηκε τρελο να δωσω αρχική τιμή για καπάκι 700 και βάλε φιγούρες (σε δύο μάστορες),ετσι μου φαίνεται λογικό να δώσω 500 με πλήρης φιγούρα όπως τη θέλω και όστρακα σε ένα μάστορα που ξέρει το όργανο σίγουρα δεν είναι τυχαίος,το όργανο όταν το πήρα πρώτη φορά στα χέρια μου έκλαιγα απ τη χαρά μου και από αυτό που άκουγα,σίγουρα όλοι στις δουλειές μας έχουμε και κακές στιγμές…τουλάχιστο εξηγήθηκε σωστά σήμερα που είδε το όργανο και μιλήσαμε και έπειτα από δέκα χρόνια που το όργανο το δούλευα φούλ δε μπορω να του ρίξω 100% την ευθύνη…του είπα να μη βιαστεί να γίνει όσο το δυνατό σωστότερη δούλεια και τώρα περιμένω λες και πρόκειται να γεννησει η γυναίκα μου να δω το νέο μου μωρό,λίγο πολυ όλοι το έχουμε νιώσει περιμένοντας νέο όργανο…

αφού είναι έτσι καλά αποτελέσματα έυχομαι.
για ένα μάστορα όμως που όπως λες σου εξηγήθηκε σωστά, και δεν ειναι τυχαίος ,καλό θα ήταν να μάθουμε και το ονομά του.

νομιζω πως δεν υπαρχει λόγος να αναφερω ονόματα ούτε του τελικού επισκευαστή ουτε των άλλων δύο γι αυτό και δε το έκανα εξ αρχής…ακόμη μία ερωτησούλα…αλλαγή ταστιέρας…πόσο είναι η μέση τιμή για αυτή την επισκευή?ακαδημαική ερώτηση μην αρχίσουμε πάλι…

όπως νομίζεις ,δικαιωμά σου,έβγαλα τα συμπερασματά μου.

φίλε άταστε δε ξέρω τί συμπέρασμα έβγαλες η όλη κούβέντα έγινε για να ειπωθούν κάποια πράγματα και όχι για διαφήμιση ή δυσφήμιση, εξάλλου πολλοί είναι εκείνοι που υπάρχουν στο χώρο και δεν υπάρχει λόγος…έτσι και αλλιώς απο ότι φάνηκε τελικά ο κάθε επαγγελματίας έχει τη δική του φιλοσοφία και το δικό του τιμολόγιο…

Τελικά φίλε ΒΡΑΔΥΝΕ για ποιό από τα δύο ενδιαφέρεσαι για αλλαγή καπακιού ή ταστιέρας;
Διότι αν το όργανο θέλει και ταστιέρα, τότε ίσως θα πρέπει να σκέφτεσαι να αγοράσεις καινούριο όργανο.

Για τις απορίες μου δεν πήρα απάντηση, ούτε και περιμένω, καθώς τις έθεσα για προβληματισμό και μόνο. Εξ’ άλλου ότι απορίες είχα σχετικά με τιμές στην οργανοποιία μου τις έλυσε το 1999 ο συγχωρεμένος ΚΑΡΑΝΔΡΕΑΣ της Ιουλιανού. Σε ερώτησή μου πόσα χρήματα θέλει για να μου φτιάξει ένα καλό μπουζούκι, μου απάντησε <χ> ποσό. Οταν τον ξαναρώτησα πόσο θα μου στοιχίσει ένα πολύ καλό κορυφαίο μπουζούκι, μου απάντησε ότι όλα τα μπουζούκια του είναι στην ίδια τιμή που μου είπε κι ότι η τιμή ανεβαίνει μόνο εφ’ όσον ζητήσω extra διακόσμηση με όστρακα κ.λ.π. Τον σεβάστηκα αυτόν τον άνθρωπο, εκτίμησα την απλότητα και την τιμιότητά του από τον τρόπο που με αντιμετώπισε κι ακόμη τον έχω στη μνήμη μου. Για το μόνο που μετάνοιωσα ήταν που δεν παρήγγειλα τελικά (για άσχετους λόγους) και δεν έχω ένα όργανο από τα χέρια του.

 Καπάκι :  Προ αμνημονεύτων ετών πήγα το μπουζούκι μου για επισκευή  καπακιού, αλλαγή τάστων, ευθυγράμμιση, ζυγοστάθμιση σε καλό μάστορα στο  κέντρο της Αθήνας. Εδώ και πολλά χρόνια δεν θυμάμαι πόσα χρήματα του  έδωσα, θυμάμαι όμως πολύ καλά τη χαρά μου όταν πήρα ξανά το όργανο  ζωντανό στα χέρια μου και τα παιξίματα που του έχω κάνει μέχρι σήμερα  που το βλέπω και το καμαρώνω το παλιό μου μπουζουκάκι ( είναι μεγαλύτερο  από εμένα ).

 Αλλαγή ταστιέρας : α) Για να βγάλεις την μέση τιμή ρωτάς όλους τους  μαστόρους και σημειώνεις τις τιμές τους, προσθέτεις όλες τις τιμές, το  άθροισμα που προκύπτει το διαιρείς δια του αριθμού των μαστόρων και  είσαι έτοιμος.   β) Αν σε ενδιαφέρει η οικονομική εκδοχή θα τη βρεις  εύκολα.   γ) Αν σε ενδιαφέρει να γίνει σωστή δουλειά, απευθύνεσαι σε  κάποιον που εμπιστεύεσαι και πληρώνεις όσα σου πει (προτείνεται).

Φιλε ΒΡΑΔΥΝΕ γεια …
Νομιζω οτι ο κ Χαλιος σου ειπε το σωστο…!!!
Αφου εισαι και εσυ απο Μιτυληνη γιατι δεν κανονιζετε συναντηση να σου πει ακριβως τι γινετε με το μπουζουκακι σου…???
Απλα την γνωμη μου λεω…δεν θελω να σε επηρεασω.

καλημέρα,δε καταλαβαίνω γιατι κάθε φορά πρέπει να διευκρινίζω αυτά που λέω,πιστεύω ότι δόξα το θεό τα ελληνικά μου από γραμματική και συντακτικό ειναι σε καλό επίπεδο…το μπουζούκι για το οποίο άρχισε η κουβέντα ήθελε μόνο καπάκι και είναι στο μάστορα.- ακαδημαική ερώτηση είναι εκείνη που τη θές απλά για πληροφορία,παραδειγμα μέσης τιμής έδωσε πολύ σωστά ο φίλος πενίας και συμπληρώνω ότι είναι εκείνη που συναντας πιο συχνά…φίλε πενία τώρα όσο αφορά το “οικονομική εκδοχή” απο αυτα που διατυπώθηκαν παραπάνω έχω κάποιες επιφυλάξεις τελικά…σίγουρα παίρνεις αυτό που πληρώνεις κατα κανόνα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ίσως πληρώνεις και δε παίρνεις αυτό που πλήρωσες και σε άλλες για κάτι που που θα μπορούσες να έχεις σε παρόμοια ποιότητα με καλύτερη τιμή δίνεις περισσότερα χρήματα…

Για σας παιδια ειμε νεως σε αφτο το forum θελω να σας ροτισο κατι. ποσα mm πρεπει να εινε ενα καπακι μπουζουκιου για να μην βουλιαξη κε να βγαζει κε ενα ωρεο πριματο ιχο με εντασει?