Επιλογη δασκαλου

Θαυμάζω πολλούς αυτοδίδακτους παίχτες και η λαϊκή μουσική απότελεί βιωματική υπόθεση οπότε πολλοί άνθρωποι έχουν να πουν και να δώσουν ανεξάρτητα από το πόσο αναγνωρίσημοι είναι. Ξέχωρα από κάποια αντικειμενικά κριτήρια που έχουν να κάνουν με τις γνώσεις και τη μεταδοτικότητα του δάσκαλου, πιστεύω οτι για τον καθένα μας υπάρχει και ο ανάλογος άνθρωπος.
Καλύτερα θα ήταν να πάμε κατευθείαν σε ένα καλό δάσκαλο μιάς και είναι πολύ δυσκολώτερο να αλλάξουμε πράγματα στην τεχνική μας παρά να τα μάθουμε από την αρχή. Στην αρχή οι επιλογές μας πάνω στην ταστίερα δεν είναι και οτι καλύτερο από τεχνικής άποψης και πιστεύω οτι έχει σημασία να μας δείξει κάποιος ανθρωπος πως να χρησημοποιούμε τα χέρια μας με τον καλύτερο τρόπο. Εξίσου σημαντική είναι η μετάδοση των γνώσεων του δάσκαλου πάνω στη μουσική.

Το πρόβλημα με τους αναγνωρισμένους μουσικούς είναι το πόσο χρεώνουν. Ακούω κάτι τρελά ποσά σε βαθμό που κάποιες ταρίφες να τις θεωρώ μέχρι και ανήθικες για 1 ώρα μάθημα. Είμαι Κοκκινιώτης και είχα την ανέλπιστη τύχη στο πνευματικό κέντρο της Νίκαιας να με διδάξει ο ΝΩΕ ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ με ένα συμβολικό ποσό που σηνήθως πληρώνεις στους δήμους. Αυτός ο άνθρωπος εξακολουθεί να διδάσκει στο πνευματικό κεντρο της Νίκαιας μπουζούκι και λαϊκή κιθάρα και να μην κάνει ιδιέταιρα μαθήματα.
Ίσως καποιοί φίλοι από την εμπειρία τους να μπορούν να δώσουν ανάλογες πληροφορίες οπού η ευρυμάθεια, η τεχνική κατάρτηση, η μεταδοτικότητα αλλά και το ήθος να μην κοστίζουν ακριβά για τον μαθήτη. Εγώ δηλώνω Ζαφειριδικός και όπου βρεθώ κι όπου σταθώ θα τον μελετάω αυτό τον άνθρωπο με έχει σημαδέψει μουσικά αλλά και σαν άνθρωπο.

Συγγνώμη που παρεβαίνω, αλλά δάσκαλος δεν είναι μόνο αυτός που θα μας μάθει.
Είναι και αυτός τον οποίο ακούμε.
Για παράδειγμα, προσωπικα τώρα, έχω έναν δάσκαλο που μου μαθαίνει μπουζούκι. Όταν όως βλέπω το Καραντίνη στα βίντεο ή και κάποιον άλλον, οι οποίοι παίζουν υπέροχα, παίρνω και από εκεί ακούσματα.
Άρα εκείνη την στιγμή τα ερεθίσματα που λαμβάνω από διάφορους πολύ καλούς οργανοπαίχτες είναι καλά. Διότι εκείνη την στιγμή λες από μέσα σου “Τι υπέροχα που παίζει! Μακάρι να μπορέσω να τον φτάσω, έστω και λίγο!”. Εκείνη την στιγμή θέτεις στόχους εξω-διδασκαλικούς (συγχωρέστε τον όρο, είναι κάτι σαν “εξωσχολικούς”).
Το θέμα σας είναι εκτός θεματικής ενότητας διότι βασίζεται την εκμάθηση του οργάνου σε έναν δάσκαλο, σε εναν παίκτη, ενώ τα ερεθισματα στην πραγματικότητα είναι πολλά περισσότερα. Από εμάς τους μαθητές εξαρτάται να πάρουμε το μπουζούκι να μάθουμε μια παρτιτούρα και να την παίξουμε και εκτός “της γραμμής” που μας δίνει η παρτιτούρα και να κάνουμε το κάτι διαφορετικό.

Ακούστε το Ζέιμπεκικο της Ευδοκίας από τον Καραντίνη και διαβάστε την παρτιτούρα. Εκεί θα καταλαβετε το κάτι παραπάνω στην εκμάθηση.

Φίλε cris! Εγώ θα έλεγα πως αυτός που παρατηρείς δεν είναι δάσκαλος.Ίσως είναι καλός τεχνίτης,καλός οργανοπαίκτης,ίσως ακόμα και κάποιο μεγάλο ταλέντο.Από εκεί και πέρα εσύ είσαι αυτός που θα κλέψει την τέχνη.Η τέχνη κλέβεται!Και μπορείς να την κλέψεις είτε από ένα οργανοπαίκτη πολύπειρο και καλό,είτε από έναν αρχάριο.

Φίλε Πέτρο δεν διάβασες το #30 σχόλιο μου . Αποκλειστικά για ρεμπέτικη κιθάρα - Λαϊκή μίλησα . Εξάλλου αν με ενδιέφερε ενα άλλο στυλ π,χ η φλαμένγκο κιθάρα , θα αναζητούσα στο αντίστοιχο φλαμένγκο φορουμ πληροφορίες και συμβουλές .

Το συμπέρασμα που έβγαλα ως τώρα είναι ότι η βιβλιογραφία είναι ελάχιστη ωστε να έχει συστηματοποιηθεί και η διδασκαλία της . Ας ελπίσουμε ο Δρόμος που άνοιξε ο Δημήτρης με το βιβλίο και τις ηχογραφήσεις που έχει κάνει να αρχίσει να πλαταίνει και να προχωράει . Όσο για δασκάλους κάπου διάβασα εδώ αλλά άκουσα κι όλας για τον Τάσο τον Χαλκία . Και νομίζω και ένας φίλος από δω κάνει μαθήματα (?) . Αν έχετε και κανα όνομα ακόμη , ας πέσει στο τραπέζι (Αθήνα). Επίσης αν κάποιος ανακαλύψει κάποιο βιβλίο σχετικό με την “Λαϊκη - Ρεμπέτικη κιθάρα” ( εκτός των “Λαϊκή Κιθάρα” του Δ. Μυστακίδη και “Τεχνικές για την Ρεμπέτικη και Λαϊκή Κιθάρα” του Κ. Κουκουλίνη) θα με υποχρέωνε να μου έστελνε με π.μ τον τίτλο . Αν το χει μελετήσει κι όλας και δώσει και γνώμη ακόμη καλύτερα

Παντως, επειδη ετυχε να δω και τον Μυστακιδη που αναφερεις Φωτη μου, το καλυτερο μαθημα ειναι να πας να τους δεις οπου μπορεις! Και οχι μονο αυτον, αλλα υπαρχουν δεκαδες καλοι λαϊκοι κιθαριστες (ειμαι σιγουρος πως στην Αθηνα ειναι και οι πιο πολλοι). Εγω τα οσα λιγα ξερω, τα ξερω απο τα ματια και τα αυτια μου. βεβαια, ειναι ενα ερεθισμα, δεν μπορεις να βλεπεις και να σημειωνεις δρομους και μπασογραμμες!
Υ.Γ.: Βεβαια το υπεροχο εδω πανω ειναι οτι στην Πριγκηπεσσα παιζει κιθαρα ενας αλλος εξαιρετος, ο Σφιγγος και ο Μυστακιδης παιζει μπουζουκι, ή κιθαρα, παιζοντας ντουετο (κανοντας τις εκτελεσεις που εχει και στον δισκο).
Υ.Γ.2: Στα λεω επειδη οντως η βιβλιογραφια ειναι μικρη…

Aν κάποιος ξέρει να πιάνει συγχορδίες και να παίζει κάποιους ρυθμούς τότε ο καλύτερος δάσκαλος ειναι η πρώτες εκτελέσεις των τραγουδιών.Απο αυτές μπορείς να πάρεις κάτι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου:το ύφος.Χρειάζεται βέβαια προσεχτικό άκουσμα ανάλογα με την ποιότητα της ηχογράφησης.
Σε οτι αφορα ρυθμούς και μπάσα η εργασιά του Μυστακίδη ειναι φοβερό βοήθημα.

Ε ναι δε το συζητάω . Παρακολουθώ ανελειπώς με όποιο σχήμα και να εμφανίζεται ο Μυστακίδης (με Βούλγαρη , Τατασόπουλο ). Έχω δει και τον Σφίγγο μαζί με τον Μυστ. και τον Μαστέλλο στο Χίλιες και 2 νύχτες . Κηρίως εκεί δηλαδή και στην Αυλαία . Ναι είναι κάπως δύσκολο την ώρα πού γουστάρεις με το κομμάτι να αφοσιωθείς στα ακόρντα και τις μπασογραμμές (όσο σπασίκλας και αν έχω γίνει :019: , άσε μέχρι και μπλοκάκι έχω) .

Χαχαχαχα, κατι τετοιο χωρις το μπλοκακι!! Το θεμα για μενα ειναι, να δεις πως αλλαζει τις συγχορδιες και τα μπασα σε καθε κομματι, και μετα να προσπαθησεις να κατανοησεις την φιλοσοφια του…

Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ όλα. Μετά ακολουθεί ο ήχος δηλαδή το δεξί χέρι.

Δημητρη, μιας και καταπιανεσαι (και κατι παραπανω απο ικανοποιητικα) με πολλα οργανα, το δεξι χερι θα παιξει κυριοτερα αυτο τον ρολο; Και πως αυτο μπορει να “διαδαχθει”;;

Κατά τη γνώμη μου ο δάσκαλος θα σε πάει μέχρι ένα σημείο. Δέν μπορούν όλοι να φτάσουν στο ίδιο επίπεδο. Είναι κάποιοι που είτε πάνε στον Α ή στο Β δάσκαλο θα γίνουν παιχταράδες, και άλλοι που θα τα παρατήσουν. Το να θαυμάζεις το δάσκαλό σου σαν παίκτη είναι απλά ένα ακόμη κίνητρο, δέν λέω σίγουρα βοηθά…αλλά το μυστικό είναι ένα. Δέν υπάρχει μυστικό υπάρχει μόνο Μελέτη, ατελείωτες ώρες μελέτης και εξάσκησης με όλους τους τρόπους που αναφέρθηκαν παραπάνω. Όσο του δώσεις θα σου δώσει.
Αυτό που αργούν να συνειδητοποιήσουν όλα τα παιδιά που μαθαίνουν όργανα είναι ότι δεν μπορείς να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο αναίμακτα. Χρειάζονται θυσίες. Χωρίς αυτές δεν αρκούν ούτε τα βιβλία, ούτε οι δάσκαλοι…

Πιστεύω πως το 90% Κάθε παίκτη είναι ο ήχος του. Όλα τα υπόλοιπα (φαντασία δεξιοτεχνία κτλ) είναι το υπόλοιπο 10. Το τι ήχο θα βγάλει ο μουσικός απο το όργανο Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απ την προσωπικότητα του. Το πως είναι σαν άνθρωπος. Γι Αυτό και ο καθένας μας γουστάρει διαφορετικούς παίχτες. Το δεξί Δυστυχώς δεν διδασκεται. Ο μόνος τρόπος είναι δια της μιμησεως. Μπορείς να διδαξεις την πένα αλλα Όχι τον ήχο. Γι Αυτό το λόγο θεωρώ πως είναι μπούρδες αυτα που ειπώθηκαν σε άλλο τοπικ για δασκάλους που κρύβουν μυστικά και αλλα διάφορα. Δεν έχεις κανένα λόγο να κρυψεις οτιδήποτε. Ο μόνος τρόπος για να φυλαξεις πράγματα που ξερεις είναι να μην παίζεις…

Ωραία ερώτηση αλλά στην ουσία της είναι πολύ γενική…

Ποιός θα κρίνει τους δυο δασκάλους??? άρα και θα χαρακτηρίσει τον ένα μέτριο και τον άλλο καλό…

Εάν τώρα ξεκινάς, το πιο πιθανό είναι συναντώτας τους να θαμπωθείς από τα ταξίμια τους και να τους βγάλεις και τους δυο σουπερ…

Ο πιο καλός δάσκαλος είναι αυτός που συνδιάζει τα παρακάτω:

  • να έχει συγκεκριμένη μέθοδο/ πρόγραμμα/ πλάνο στην πρόοδο σου… και όχι σκόρπια πράγματα δεξιά και αριστερά…
  • να θέλει να δείξει τα στοιχεία της δεξιοτεχνίας του και να μην τα κρατάει ως μυστικό… και να τα μοιράζεται παράλληλα με την όποια πρόοδο…
  • να έχει κάποιο κύκλο μαθητών… είναι πολύ διαφορετικό να είναι τρομερός μουσικός από καλός δάσκαλος…
  • να τον αντέχει η τσέπη σου…
  • και να σου ταιριάζει ο τρόπος με τον οποίο μεταφέρει την όποια γνώση του

το προτιμότερο για εσένα είναι να ρωτήσεις τα παιδιά του φόρουμ να σου προτείνουν κάποιον με πμ που να είναι ‘‘σχετικά’’ κοντά σου!!!

Αν τώρα ο δάσκαλος είναι και παναθα ακόμη καλύτερα

Γνωριζει κανεις που κανει ο νωε ζαφειριδης φετος μαθηματα?ενδιαφερομαι για κιθαρα

Στο δημοτικό ωδείο Χαϊδαρίου.