Είδος τραγουδιών.

Γεια σας,
Επειδη πέρα απο το ρεμπέτικο έχω λίγες γνώσεις για το λαικο τραγούδι και δεν ξέρω καν αν έχουν δημιουργηθεί διάφορα είδη για το γενικότερα ‘λαικο τραγούδι’ αναρωτιέμαι που ανήκουν διάφορα τραγούδια.
Ας πούμε εκείνο με στίχους 'τι σου χω φταιξει και με διώχνεις σα ζητιάνο ,είμαι φτωχοπαιδο τι θέλεις να σου κάνω κλπ ’ ή ένα άλλο που αρχίζει ‘μες της πόλης το χαμαμ ένα χαρέμι κολυμπά,αραπάκια τον φυλάνε στον αλη πασά τον πάνε κλπ’ και ένα τριτο ‘ένα σίδερο αναμμένο έχω μέσα στην καρδιά,είναι η δική σου αγάπη που με τυρανά…’
Αυτα τα τραγούδια μπορεί να τα ακούσει κάποιος απο σκυλάδικα μέχρι λαικα μαγαζιά.
Μπορεί οι απορίες μου να είναι γελοίες αλλά δεν έχω ιδέα απο λαικά και δεν ξέρω καθόλου για την ταυτότητα των τραγουδιών όπως αυτών που ανέφερα(συνθέτης,εποχή κλπ)

Πάντως όταν το 87-89 (το 1900) τραγούδαγε τις βεργούλες ο Σόμπολας στο Κυκλάμινο στη Βάρη δε λέγαμε “πάμε ν΄ ακούσουμε ρεμπέτικα”. Ούτε έφταιγε βέβαια ο Μάρκος για την παρακμή και το σκυλέ της κατάστασης:089:

Φίλε Άλκη,
αφού κάνεις μόνος σου και ειλικρινώς τη διαπίστωση πως ακόμα δεν ξέρεις και πολλά περί λαϊκού τραγουδιού, μια ασφαλέστατη αρχή είναι να ξεκινήσεις να τα κατηγοριοποιείς μέσα σου σε τραγούδια που σε αγγίζουν, σου πάνε και σου αρέσουν και σε εκείνα που …δεν !
Το ίδιο το τραγούδι να ακούς και να απολαμβάνεις και όχι απαραιτήτως τον ερμηνευτή του ή τη διασκευή του… [αν και μερικά τραγούδια απογειώνονται και μόνον από τους ερμηνευτές τους !!!]

Καλό θάναι να ψάχνεις για τις πρωτότυπες εκτελέσεις των τραγουδιών για να έχεις άποψη για την κατηγοριοποίησή τους.

π.χ.
Αν τραγουδήσω εγώ μια άρια από “Το Ελιξίριο του έρωτα” του Γκαετάνο Ντονιτσέτι και με συνοδεύει στο ρόλο τού Νεμορίνο ο ΚΚ(ΤΜ)… δεν νομίζω πως δεν θα αρέσει στο παγκόσμιο ακροατήριο ο συνθέτης, αλλά μόνο στους “τυχερούς” που θα ακούσουν εμάς !!!
:slight_smile:

Ερώτηση-απορία:
Το “Μες της Πόλης το χαμάμ”, σε ποια κατηγορία ανήκει, κατά τη γνώμη σου;

:047:

Το “Μες της Πόλης το χαμάμ”, σε ποια κατηγορία ανήκει, κατά τη γνώμη σου;

Δέλιας ε; Τώρα το βρήκα… Ομολογώ πως όπου το 'χω ακούσει μου θύμησε σουξεδιάρικο λαικο…

αφού κάνεις μόνος σου και ειλικρινώς τη διαπίστωση πως ακόμα δεν ξέρεις και πολλά περί λαϊκού τραγουδιού, μια ασφαλέστατη αρχή είναι να ξεκινήσεις να τα κατηγοριοποιείς μέσα σου σε τραγούδια που σε αγγίζουν, σου πάνε και σου αρέσουν και σε εκείνα που …δεν !
Το ίδιο το τραγούδι να ακούς και να απολαμβάνεις και όχι απαραιτήτως τον ερμηνευτή του ή τη διασκευή του… [αν και μερικά τραγούδια απογειώνονται και μόνον από τους ερμηνευτές τους !!!]
Αρχικά έστω και ασυνείδητα τέτοια κατηγοριοποίηση κάνω αλλά όταν προσπαθείς να ψάξεις σε όλα αυτα τα τραγούδια θες να 'χεις έναν οδηγό,να ξέρεις που κινείσαι…
Ας πούμε το παραπάνω του Δέλια μ’άρεσε πολύ σε κάποιες εκτελέσεις που το άκουσα και ήθελα να βρω τι είναι , να βρω την πρώτη εκτέλεση ,να ξέρω τι παίζω :slight_smile: κλπ κλπ