Δρομοι (Χιτζαζ)

καλησπερα τωρα τελευταια αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με τους δρομους και θα ηθελα την
συμβουλη σας .Καταρχην μιλαω για τριχορδο μπουζουκι.Αναφερομαι συγκεκριμενα στο δρομο χιτζαζ για να μπορεσω να εξηγησω ποια ειναι
η απορια μου.Εστω οτι θελουμε να παιξουμε το δρομο ρε χιτζαζ δηλ τις νοτες
ρε ρε# φα# σολ λα λα# ντο ρε
με ποιο δαχτηλο παταμε την καθε νοτα στο ανεβασμα και στο κατεβασμα
εχω δει σε πολλες σελιδες που αναφερωνται οι δρομοι αλλα σε καμια τα δαχτυλα

Ρε 2ο
Μι ύφεση 3ο
Φα# 1ο
Σολ 2ο

Λα 1ο
Σι ύφεση 2ο
Ντο 1ο
Ρε 3ο

Το ίδιο ισχύει και στο ανέβασμα και στο κατέβασμα.

Ρίξε μια ματιά και στην Κλίκα για τον δρόμο Χιτζάζ

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση
θα ηθελα επισης να ρωτησω δηλ οποια τραγουδια παιζονται
στο ρε χιτζαζ η καθε νοτα παιζεται με το συγκεκριμενο
δαχτυλο??

Όχι απαραίτητα (π.χ. υπάρχουν περιπτώσεις που θα μετακινήσεις το πρώτο δάχτυλο από φα δίεση σε σολ). Όμως, πάντα δεύτερο δάχτυλο στο ρε.

Και για 4χορδο να μίλαγες!!!:slight_smile:

Να χαρώ το δασκαλό σου ρε Κώστα…:088:

Χθες κάποιος(δεν είναι δάσκαλος μου,απλά με βοηθάει…) μου έδειξε τον χιτζάζ
και στις τελευταίες νότες (ντο,ρε) έπαιξε με το τρίτο και το τέταρτο δάχτυλο αντίστοιχα.

Θεωρείτε ότι είναι λάθος?

δεν είναι λάθος. Και τα δύο σωστα είναι
Αναλογα το τραγουδι που παιζεις χρησιμοποιείς το πιο ευκολο. Αν τελειωνει η φραση σε ρε μπορεις να βαλεις 3ο και 4ο . Αν πρεπει να συνεχίσεις πιο ψηλά, αναγκαστικά θα βάλεις πρωτο δευτερο για να πατήσεις την επομενη νοτα (Πχ ρε#) με το τρίτο (ή παλί με το πρωτο)

Ωραία,ευχαριστώ γιατί ανησύχησα μήπως με συμβουλεύει λανθασμένα…

σε αυτήν την περίπτωση θα προτιμούσα να τελειώσω με 1ο-2ο, για να τονίσω την κατάληξη με δυνατό δάχτυλο (όχι με 4ο). σε ένα γρήγορο πέρασμα θα έβαζα 4ο.
γενικά είναι μεγάλο θέμα η δακτυλοθεσία, υπάρχει και ολόκληρη συζήτηση στο φόρουμ (νομίζω ο τίτλος είναι για το τέταρτο δάχτυλο).

3o και4o;;
Προφανώς και υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να παίξεις έναν δρόμο. Θαρώ πως με 2,3,1,2,1,2,2,4 δάχτυλα εννοώ, ή με 2,3,1,2,4,1,2,4 είναι πιο εύκολο αν μπορείς να χρησιμοποείς το τέταρτο δάχτυλο.