Διατήρηση αποθηκευμένου ξύλου

Άλλο όργανο,και άλλο πέργκολα.Για τα σόκορα του ξύλου ειδικά για εξωτερικές επιφάνειες θα χρησιμοποιήσεις το μονωτικό για σόκορα Sa 10 της εταιρείας I C A. Μετά βάζεις ότι βερνίκι θέλεις απο πάνω.( το βερνίκι δεν είναι υποχρεοτικό) ΤΗΛ. ΥΠ/ΜΟΣ ΑΘΗΝΩΝ I C A 210 5572511 - 512.Εκεί θα σε κατατοπίσουν σε πιο κοντινό σου κατάστημα θα το προμηθευτείς.

Συνονόματε, σε ευχαριστώ!

Χαιρετώ την όμορφη παρέα!

Εχτές μου έδωσε ένας φίλος κάποια ξύλα για καπάκι που ήθελα. Έχω διαβάσει στο βιβλίο το Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι ότι για καπάκι κάνει και το πεύκο, έτσι εχτές προμηθεύτηκα μερικά κομμάτια, ωστόσο είναι εμποτισμένα με χημικά μου είπε, για να μην τα πλησιάσει το σαράκι και να μην σαπίσουν ποτέ. Τα ξύλα δε μυρίζουν καθόλου άσχημα, έχουν απλώς τη μυρουδιά του πεύκου. Θέλω να ρωτήσω αν κάνουν αυτά τα ξύλα για καπάκι; Τα νερά τους είναι ευθύβολα όπως όλων των καλών καπακιών, χωρίς ρόζους κλπ. Κάνουν για καπάκι επειδή είναι εμποτισμένα; Επίσης το πεύκο σε τι όργανα χρησιμοποιείται και έχει καλές επιδόσεις; Επί πρόσθετα μία ερώτηση. Μου έδωσε και ένα καλό κομμάτι ξερής φυστικιάς (όχι εμποτισμένη). Αυτή για σκάφος οργάνου, κάνει τίποτα;