Δημήτρης Ραπακούσιος

Διονύση όχι, είναι εκεί που ήταν, δίπλα από μια γκαλερί, χωρίς επιγραφή, χωρίς κουδούνι και με κλειστές τζαμαρίες :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Πάνο. Περασα περίεργη ώρα και με ξεγέλασαν αυτά που είπες… χαχα

1 «Μου αρέσει»

Όπως έχουμε πει για τον Δημήτρη, τα βήματα είναι η τηλ στο κινητό του η μήνυμα στο instagram.
Επίσης πήγα πριν 2 εβδομάδες εκεί και με ενημέρωσε ενα άλλο παλικάρι που δούλευε εκεί (έλειπε ο Δημήτρης) ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα μπουζούκια, μπορείς να παίξεις όργανο του κατόπιν συνεννόησης όταν φτιάχνει κάποια παραγγελία η μπορεί να πει σε κάποιον φίλο του να φέρει στο εργαστήριο κάποιο για δοκιμή.
Ψήνεις κάποια ιδιαίτερα αγορά?

Τι να απέγινε άραγε ο Θέμις με τον μπαγλαμά του ? Μπήκε στο φόρουμ μ’ένα παράπονο μικρό και χωρίς να καλησπερίσει, εξαφανίστηκε.
Ωραίος τρόπος να συμμετέχεις στα κοινά! Ολοι οι άλλοι είναι εκεί για να σε εξυπηρετήσουν-βοηθήσουν κ.λ.π. και δεν έχεις παρά να λαμβάνεις και όχι να μοιράζεσαι.

Προχθές, στο δρόμο μπροστά μου, πετάχτηκε έξαλλος από το αμάξι του ένας τυπάκος τραβώντας τα μαλλιά του και φωνάζοντας στους γύρω οδηγους : φωτιά- φωτιά ρε! Πράγματι, φλόγες άρχiσαν να ξεπηδούν από τον κινητήρα του και εγώ χωρίς να σκεφτώ, σταμάτησα αμέσως για να τρέξω με τον πυροσβεστήρα που είχα στο πορτ-μπαγκάζ. Μέχρι όμως να ανοίξω την πόρτα, ο τύπος συνέχισε δυνατότερα : Ρε μ@λ@κες γρήγορα ρε, έχω Υγραέριο !!! Δεν ξέρω τι σκέφτηκα πρώτα … αλλά έκλεισα την πόρτα και έφυγα!

Τι σκέφτηκα φεύγοντας : 1. Δεν είμαι μλκας ! 2. Αυτός εχει Υποχρέωση να έχει πυροσβεστήρα και 3. μήπως γι’αυτόν είμαι μλκας που έχω πυροσβεστήρα και μάλιστα υποχρεωμένος να τον βοηθήσω ? 4ον και σπουδαιότερο : Υγραέριο είπες ? Αντε γειά… Εσύ έχεις μετατρέψει ενα αμάξι με Υγραέριο (για να σου έρθει οικονομικά το καύσιμο) το έχεις Ασυντήρητο σε βαθμό …ανάφλεξης, χωρίς Πυροσβεστήρα και πρέπει να εκθέσεις εμένα σε κίνδυνο ?

Γιατί το λέω τώρα αυτό ? Λέω… μήπως και έπεσα πάνω στον Θέμι ? :laughing:

Εντάξει δεν ξέρεις ποτέ τί μπορεί να έχει συμβεί.Όσον αφορά τη φωτιά είναι να μη σου τύχει.Έχω βρεθεί και εγώ σε αυτή τη θέση και μόλις πήγα να τη σβήσω διαπίστωσα ότι ο πυροσβεστήρας είχε χάσει την πίεσή του και καθόμουνα και κοίταγα τη φωτιά.Για καλή μου τύχη σταμάτησε οδηγός λεωφορείου και την έσβησε.Το αέριο που λες σίγουρα είναι επικίνδυνο και λογικό να φοβήθηκες μην κάνει το μπαμ όμως είναι μετατροπή που δεν είναι παράνομη.Το φτηνό κόστος του αερίου έχει κάνει τον κόσμο να βλέπει και τέτοιες λύσεις μιας και η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη και ο μισθός του κόσμου έχει συρρικνωθεί.

1 «Μου αρέσει»

Ναι ρε παιδί μου, αλλά σου λέει, ζητάς βοήθεια να σε σώσουμε και μας τη λες κι από πάνω;

2 «Μου αρέσει»

Καμία αντίρρηση ! Αλλά μην το έχεις χωρίς service το ρημάδι… και αυτό λόγω “ανάγκης” ; Και ο πυροσβεστήρας πάλι που είναι ; Αμέλειες σε βαθμό “κακουργήματος” . Και ύστερα απαιτείς φωνάζοντας για έναν πυροσβεστήρα…

Πάντως σαν να 'χω την εντύπωση ότι την έκανε τη δουλειά του ο Θέμης. Νομίζω ότι μου το ανέφερε σε κάποια κουβέντα ο Δημήτρης.

Αν ο Θέμης μπήκε στο φόρουμ μόνο για να ρωτήσει γι’ αυτό, και τελικά έκανε τη δουλειά του, το θεωρώ λογικό να μην ξαναέγραψε. Τα φόρουμ υπάρχουν και γι’ αυτό: ψάχνω μια πληροφορία, τη μαθαίνω, ευχαριστώ άντε γεια σας. Η εγγραφή μέλους δεν είναι γαμήλιο συμβόλαιο.

2 «Μου αρέσει»

Βέβαια για να είναι σωστή η χρήση του φόρουμ θα έπρεπε να αφήσει και feedback.
Πολλοί μπαίνουν φουριοζοι για να γράψουν κάτι με αγανάκτηση η με χαρά, αλλά χωρίς το τέλος της ιστορίας τους δεν θα μάθουν οι επόμενοι αν τελικά ο μάστορας είναι κακός η αν το όργανο βγήκε καλό αντίστοιχα.

2 «Μου αρέσει»

Μωρέ δίκιο έχεις, αλλά δε χαλά κι ο κόσμος. Πράγματι, ο άλλος επειδή βιαζόταν, και τα 'χε πάρει και με την ιστορία του, μπουκάρησε εδώ μέσα, πήρε την πληροφορία που ήθελε και ούτε που έκατσε να σκεφτεί ότι είναι μια κοινότητα που τέλος πάντων λειτουργεί με τους ρυθμούς της, ανταλλάσσει (και όχι δίνει μονόπαντα) απόψεις και πληροφορίες, κλπ. Κι ο άλλος με τον πυροσβεστήρα κάτι ανάλογο. Συμβαίνουν, και είναι ανθρώπινα και όχι και τόσο σημαντικά.

2 «Μου αρέσει»

Όποιος δεν συμμετέχει στο φόρουμ, αυτός χάνει!

7 «Μου αρέσει»

Πάντως μπορεί το “μαλάκες” να το είπε πάνω στον πανικό του. Όχι ότι θεωρούσε τους άλλους “μαλάκες”.

1 «Μου αρέσει»

Καλά η φωτιά δεν ξέρω αν προκλήθηκε από το αέριο.Υποθέτω κάτι άλλο πήρε φωτιά και απλά για να μην γίνει έκρηξη ο άλλος τα έκανε πάνω του γι’αυτό και φώναζε σαν τον τρελό.

Καλά, πάνω στον πανικό δεν περιμένεις να ακούσεις : Σας παρακαλώ καλέ μου κύριε, μπορώ να έχω τον πυροσβεστήρα σας ; Πάντως, ακόμα και τότε, οι καλοί τρόποι μπορούν να κάνουν τη διαφορά :wink:

2 «Μου αρέσει»

Αφού επιμένετε να το αναλύσετε, να κι από μένα ένα λιθαράκι:

«Ρε μαλάκες» μπορεί κάλλιστα να μην είναι βρισιά. Φυσικά η λέξη έχει και υβριστικό περιεχόμενο, αλλα΄όχι μόνο. Μεταξύ οικείων, το «ρε μαλάκες» μπορεί να σημαίνει το ίδιο με το «ρε παιδιά», αρκεί να υπάρχει ένας οποιοσδήποτε συναισθηματικός χρωματισμός της φράσης: έκπληξη, βιασύνη, χαρά, λύπη, ταραχή…

Λοιπόν, ο τύπος απευθυνόταν στους περαστικούς σαν να ήταν η οικεία του παρέα ενώ δεν ήταν. Ε ντάξει, σιγά το τρομερό σφάλμα. Αν έλεγε «ρε παιδιά» πάλι θα εξέφραζε μια άτοπη οικειότητα, αλλά επειδή δεν υπάρχει παράλληλα και υβριστική χρήση, κανείς δε θα το πρόσεχε.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ και πάλι Πάνο. Δυστυχώς στο τηλ δεν τον βρήκα, και από ινσταγκραμ δε σκαμπαζω.
Δεν ήθελα να αγοράσω. Ήμουν απλά περαστικός από Αθήνα και ήθελα να δω οργανοποιους που μου αρέσει το “χρώμα” τους.
Όσο για το θέμα του μπαγλαμά, εγώ θα έλεγα ότι δόθηκε υπέρ τη δέουσα προσοχή και ίσως αδικείται το νήμα για τον οργανοποιό.

2 «Μου αρέσει»

Ωραίος, αν δεν βαριέσαι γράψε μας και καμιά εντύπωση στα αντίστοιχα νήματα των οργανοποιων που επισκέφθηκες :wink:
Επίσης αν κατέβηκες με όλη την ομάδα κράτα μας ενήμερους για τις εμφανίσεις σας !

Καλησπέρα και από μένα!
Έχουν περάσει 2 χρόνια που έχω αγοράσει ένα τριχορδακι από Ραπακούσιο και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος γενικά. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα στεναχωρηθει τόσο πολύ διοτι διέκρινα δύο μικρά χτυπήματα στο όργανο που είχαν γίνει καταλάθος από ένα κοντινό μου πρόσωπο (τα οποία ακόμα και μικρά που ήταν μου είχαν χαλάσει τη διαθεση , ενώ κάποιος άλλος σε αντίθεση με μένα μπορεί να μην έδινε τόσο σημασία). Έστειλα μήνυμα (το βράδυ της ίδια μέρας που είδα τα χτυπήματα) στον Ραπακουσιο (μέσω instagram) το οποίο είχε διαβάσει και για λίγο άρχισα να πιστεύω ότι μπορεί να μην μου απαντούσε αφού είχαν περάσει πολλές ωρες. Τελικα έκανα λάθος γιατί ο άνθρωπος μου απάντησε αμέσως την επόμενη μέρα πρωί πρωί και μου είπε να περάσω τη Δευτέρα για να μου το φτιάξει. Απλώς έχω καταλάβει πως θέλει το χρόνο του και σίγουρα θα απαντήσει σε μήνυμα ίσως την ίδια ώρα που θα το διαβασει ή λίγο αργότερα ή την επόμενη μέρα ή όποτε βρει λίγο διαθέσιμο χρόνο. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα απαντήσει, απλώς έχει αρκετή δουλειά στο εργαστήριό του. Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται αλλιώς η συμπεριφορά του
για παράδειγμα μέσα από το ινσταγκραμ αλλά πραγματικά με το που πάτησα στο εργαστήριο μου φτιάξε η διάθεση. Είδε το όργανο, μου είπε θα το φτιαξει και ότι δεν είναι μεγάλη η ζημια και με καθησύχασε ( δλδ ότι δεν έγινε και κατι). Καθίσαμε και μιλάγαμε 2 ώρες και γνωριστήκαμε καλύτερα, συζητησαμε για τα όργανα και ανταλλάξαμε διάφορες απόψεις για την οργανοποιια. Με συμβούλευε και μου έλυνε ο,τι απορία κι αν είχα, χαζευα τα άπειρα ούτια που είχε σε σειρά καθώς και διάφορα μπουζούκια που του έφερναν για επισκευη και γενικώς το κλίμα ήταν τέλειο. Επειδή είχε αρκετή δουλειά, μου είπε τελικά πως θα προλάβει να τελειώσει την Τετάρτη το μπουζούκι μου. Μου έξυσε τα ταστα και ο ήχος έγινε πάλι ολοκαίνουριος (γιατί ένα μικρό σέρβις το ήθελε), μου έφτιαξε τα 2 χτυπήματα που είχαν γίνει πριν λίγες μέρες, το κοίταξε και το έλεγξε με πολύ λεπτομέρεια και έκανε σοβαρή δουλειά και στο τέλος μου πέρασε και χορδές έξτρα λαούτο. Το παρέλαβα το μπουζούκι και ο άνθρωπος μου χρέωσε πραγματικά πολύ λίγα λεφτά. Από κοντά σου βγάζει πολλή θετική ενέργεια και θα σου απαντήσει σε ο,τι απορία κι αν έχεις!
Από κάτω θα προσπαθήσω να παραθέσω τις φωτογραφίες πριν με τα χτυπήματα και μετά την επισκευή.





Υ.Γ Ευχαριστώ πολύ και τον @Panos που με συμβούλεψε και με βοήθησε πολύ!

5 «Μου αρέσει»

Εγώ πέρασα 2 φορές (εργάσιμη μέρα/ώρα), πήρα και τηλ, αλλά μάταια. Ήθελα να δοκιμάσω ένα μπουζούκι του και να μάθω λεπτομέρειες.

Καλησπέρα! Ο Θέμης το πήγε δυο φορές ξανά σε μάστορα το μπαγλαμαδακι του από τότε με το ίδιο πρόβλημα. Φυσικά όχι στον αρχικό κατασκευαστη. Και από τους 2 επομενους προκύπτει ότι υπήρχε πρόβλημα στο ξύλο (ας βγάλουμε αλλες ατέλειες όπως την έλλειψη 2ης στρώσης βερνικιού (σε καποια σημεία της ταστιερας δεν είχε ουτε καν 1η) κτλ). Και από τους δύο επόμενους μάστορες προκύπτει ότι ήταν φρέσκο το ξύλο και όχι παλαιωμένο, όπως ισχυρίστηκε ο κατασκευστης. Ο δευτερος μαστορας ήταν ο Ρεμούνδος (ο πατέρας). Πιστεύει ότι πλέον μετά από τόσο καιρό, όσο φρέσκο και να ήταν το ξύλο (που ήταν), ότι ήταν να δώσει, το έδωσε. Του άλλαξε και τα τάστα από την αρχή, το ομόρφυνε. Ναι πλέον, κάνει μπάμ ότι είναι η σωστή μορφολογία των τάστων. όχι τα ξερακιανά και φτηνιάρικα του αρχικού. Πλέον το μπαγλαμαδάκι κελαηδάει. Αρχικά έλεγα να μην το φτιάξω. Αλλά ο Ρεμόύνδος (ο πατέρας) μου είπε ότι όποια απόφαση και αν πάρω (παίρνω άλλο κτλ) πρέπει να το φτιάξω για να μην μαραζώνει. Το ζωντάνεψε. Ξέρει!


Το δικό μου λάθος ήταν ότι εμπιστεύτηκα κριτικές του ιντερνετ και τα διαφημιστικά βιντεάκια στο youtube. Λάθος μου. Ειδικά σε αυτόν τον κλάδο, αλλού είναι οι σημαντικές πληροφορίες. Ενας καλός μάστορας δεν έχει ανάγκη βιντεάκια κ πόζα. Πρέπει να είναι σεμνό, πράος και συμβουλευτικός για να τον εμπιστευτείς.