Δημήτρης Ραπακούσιος

Μιας και μιλάτε για οργανοποιούς, ποιά είναι η γνώμη σας για το Δημήτρη Ραπακούσιο και τα λαούτα που φτιάχνει;

http://www.dimitrisouds.com/

Μήπως γνωρίζετε κάποιο άλλο τηλέφωνο του εν λόγω οργανοποιού,πέρα από αυτό του εργαστηρίου;Ευχαριστώ

Μου φαίνεται πάντως περίεργο που δεν έχει την διεύθυνση του εργαστηρίου

Τιμάρχου 5, Παγκράτι.

Τα λαουτα του ειναι πολυ καλα,αλλα ειναι δυσκολο στο να τον βρεις στα τηλεφωνα.Εσυ θελεις απο τον συγκεκριμμενο μονο κατασκευαστη;η’ γενικοτερα;εγω πηρα ενα πολυ καλο απο τον Τασο Θεοδωρακη.Ειναι λιγο μακρια αλλα ριξε μια ματια στα οργανακια του και ειναι μελος στο φορουμ.Το καλο ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχουμε την χαρα πολλοι νεοι κατασκευαστες να κατασκευαζουν πολυ καλα οργανα,απο κει και περα ειναι θεμα γουστου.Καθε λουλουδι εχει το αρωμα του,ετσι και τα οργανα

Σήμερα, αγόρασε ένα φίλος Γερμανός ένα στεργιανό Λαούτο του Δημήτρη Ραπακούσιου.
Η αγορά έγινε μέσω ίντερνετ και με τη βοήθειά μου σε χρόνο ρεκόρ!
Ο δικός μου ήθελε ένα έτοιμο όργανο, ο Ραπακούσιος είχε, καλά λόγια ακούγονται για τον μάστορα, η e-ενημέρωση που κάνει είναι πολύ καλή (φωτογραφίες, βίντεο, πληροφορίες) και ταχύτατη, το όργανο όμορφο και απλό (παλίσανδρος - κελεμπέκι).
Τώρα το περιμένει πως και πως… είναι ευτυχισμένος:)

Απ΄ ό,τι γνωρίζω υπάρχει αλλό ένα στεριανό, έτοιμο και ολόιδιο, έβενος - κελεμπέκι, πολύ όμορφο.

καλο θα ειναι πριν παρεις απο οποιονδηποτε να ακουσεις και ενα οργανο.Αυτο το οποιο αρεσει σε εμενα για παραδειγμα να μην αρεσει σε εσενα,το γουστο ειναι υποκειμενικο.
Οτι και να παρεις ευχομαι να το χαιρεσαι με υγεια

Για πειτε καμια γνωμη (γενικα) και για τον εν λογω μαστορα :241:

Μήπως γνωρίζει κανείς από ποιον κατασκευαστή είναι φτιαγμένο το μπουζούκι με το οποίο παίζει ο Σκούτας στα παραπάνω βίντεο; Κάποιος μου 'χε πει ότι είναι Αθηναίος οργανοποιός αλλά δυστυχώς δεν ήξερε όνομα.

Δημήτρης Ραπακούσιος

Ευχαριστώ Μπάμπη. Γνωρίζεις σε ποια περιοχή/οδό βρίσκεται το εργαστήρι του; Στο σάιτ του δεν βρήκα σχετική πληροφορία.

με μια αναζήτηση στο ρεμπέτικο φόρουμ…Όλα τα μαθαίνεις!

Σημ: τα μηνύματα θα μεταφερθούν στη σχετική ενότητα…

Άρθρο για τον Ραπακούσιο στο TVXS.

Καλησπέρα,
Έχω τρία ούτια. Αυτό του Δημήτρη είναι υπέροχο.

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου εαν ο Ραπακούσιος φτιάχνει μικρά σάζια(uctelli,ikitelli);
Ευχαριστώ

Ναι, φτιάχνει.

Εγω επαθα κολλημα με τα μπαγλαμαδακια που φτιαχνει. Ειναι απλα και πολυ κομψα και ακουγετε πολυ ωραια στο βιντεο. Ξερει κανεις σε ποιες τιμες κυμαινοντε ?

Ειχα παει πριν ενα χρονο περιπου (κατι λιγοτερο βασικα) απο το εργαστηριο του για μπαγλαμαδακι. Για καλη μου τυχη μολις ειχε αρματωσει 2 παραγγελιες και τους δοκιμασα. Παρα πολυ καλα οργανα πραγματικα! Οι τιμες -για τη δικη μου τσεπη τουλαχιστον- ηταν καπως τσιμπημενες (~600Ε), αλλα ημουν διατεθειμενος να τα δωσω τελικως αν πηγαινα για παραγγελια, δηλαδη τα αξιζαν τα χρηματα -στο μεταξυ ομως βρηκα ετοιμοπαραδοτο τον μπαγλαμα που αγορασα τελικα και ετσι δεν το προχωρησα.

Δεν ειναι για το δικο μου πορτοφολι ακομα. Αν λαβουμε υποψιν και τον πλυθορισμο αστα!!! ;p Ευχαριστω πολυ αντουαν

Μια χαρά ήταν ο άνθρωπος, μου μάζεψε 2 όργανα. Στην ώρα του,συνεπής, καλή δουλειά και πολύ λογικός στην τιμή.