Δίσκος με τον Κωστή

Δεν ήταν όπως θα έπρεπε. Δεν το είχαν επικοινωνήσει καθόλου και το μαγαζί στο οποιο έγινε ήταν γεμάτο από κόσμο που δεν είχε ερθει γι αυτό… Κρίμα. Στην αθήνα πάντως από ότι έμαθα θα γίνει πιο οργανωμένα.

κρίμα όντως… και στη θεσσαλονίκη είστε αρκετοί οι κιθαρίστες, και με εξαιρετικό επίπεδο.

με την ευκαιρία, χρόνια πολλά!

Όντως, η εκδήλωση στη Θεσσαλονίκη ήταν μάλλον ανεπιτυχής. Ακατάλληλος ο χώρος, αισθητικά και χωροταξικά, για παρουσίαση δίσκου και δη ρεμπέτικου. Δεν διαφημίστηκε όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα πολλοί ενδιαφερόμενοι να μην το πάρουν καν χαμπάρι. Δεν πειράζει όμως, κρατάμε τα καλά. Πρόκειται για σπουδαία κυκλοφορία με εξαιρετικό ήχο. Το συνοδευτικό βιβλιαράκι είναι επίσης θαυμάσιο αν και κάποιες μικρολεπτομέρειες χρήζουν διόρθωσης, όπως επεσήμανε και ο Παρασάνταλος σε προηγούμενο μήνυμα. Η γραφή του Tony Klein βέβαια είναι υποδειγματική.

Συγχαρητήρια στον Gordon Ashworth ο οποίος απ’ ό,τι κατάλαβα ήταν η κινητήριος δύναμη πίσω από αυτή την κυκλοφορία αλλά και στους λοιπούς συντελεστές που συνέβαλαν καταλυτικά για τη δημιουργία του δίσκου (Charles Howard, Σταύρο Κουρούση, Tony Klein, κ.λπ.). Συνομίλησα για λίγο με τον Gordon μετά την παρουσίαση και διαπίστωσα πως πρόκειται για συνειδητοποιημένο άνθρωπο με πραγματική αγάπη για το ρεμπέτικο. Μου είπε μάλιστα πως στο μέλλον σκέφτεται να κυκλοφορήσει κάτι ανάλογο για το συγκρότημα 'Άσπρα Πουλιά" του Μπέζου (ίσως για να ολοκληρωθεί αυτός ο κύκλος που άρχισε) αλλά και κάτι παρεμφερές που να αφορά τον Ιερόθεο Σχίζα.

Βέβαια, εγώ, για να υπομνήσω και λίγο την κακή μου φήμη, «μικρολεπτομέρειες» θεωρώ μόνο λάθη του τύπου (βλ. Γλωσσάριο του συνοδευτικού βιβλιαρίου) k λατινικό αντί ελληνικό (κασόμπρα/κούφιο), m λατινικό αντί ελληνικό (μερακλής/μούσμουλα), t λατινικό αντί ελληνικό (τάληρα/τσιγαριές), για αυτό και δεν τα ανέφερα…

Αυτά που προανέφερα σε άλλο μήνυμα δεν τα θεωρώ «μικρολεπτομέρειες», όπως μικρολεπτομέρεια δεν θεωρώ επίσης να μην αναφέρεται από πού αντλήθηκε το κείμενο του Μπέζου για τον Μάρκο (=από το περιοδικό «Λαϊκό Τραγούδι»), όπως μικρολεπτομέρεια δεν θεωρώ και το ότι αναφέρεται πως το πρωτότυπο κείμενο δημοσιεύτηκε στην Αθήνα περί το 1937-38… Όμως, ή έχουμε κάνει αυτοψία και ξέρουμε πότε δημοσιεύτηκε το πρωτότυπο και αναφέρουμε χρονολογία ακριβή και εφημερίδα ή δεν ξέρουμε και αναφέρουμε ότι εικάζουμε πως δημοσιεύτηκε περίπου τότε, ως εκ του περιεχομένου του. Έλα όμως που και πάλι φαίνεται πως παρέμεινε αδημοσίευτο όσο ζούσε ο Μπέζος και δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά στην «Ελευθερία» στις 25/2/1945…

Με κάτι τέτοια θεωρώ ότι καλό θα ήταν να καταπιαστεί επίσης η «έρευνα στην Αθήνα»…

παρασάνταλε, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να καταθέσεις τις ενστάσεις σου στην παρουσίαση την κυριακή.

Όπως επίσης “μικρολεπτομέρεια” δεν θεωρώ να έχεις ολοσέλιδη καταχώριση δίσκων Victor (όπου και η “Υπόγα” και “Ήσουνα ξυπόλυτη”) αχρονολόγητη και αταύτιστη.

Οι ενδιαφερόμενοι ας σημειώσουν: Κυριακάτικος “Εθνικός Κήρυξ”, 9/11/1930, Νέα Υόρκη.

Αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα συνέχιζε τον κύκλο του Greek Rhapsody.

(Μάλλον πρέπει να σταματήσω να διαβάζω το βιβλιαράκι…):
χμμ, και το να αναφέρεται ότι η έκδοση των “Ρεμπέτικων Τραγουδιών” του Πετρόπουλου το 1991 είναι η "δεύτερη και τελική έκδοση" (αντί του ορθού 1979) πάλι δεν μπορώ να το δω ως “μικρολεπτομέρεια”…

θα μου επιτρέψετε να κάνω μια υπενθύμιση για το γεγονός, κι ας γίνομαι κουραστικός.
υπόψιν, οι θέσεις είναι περιορισμένες. σας περιμένουμε μετά τη μάζωξη!

παρασάνταλε, η πρόσκληση ισχύει. χωρίς ίχνος ειρωνείας.

Και ένα άρθρο από το lifo.gr για τον Κωστή.

2 «Μου αρέσει»

Στο λινκ διαβάζω:

Αναγνώρισα την φωνή του όταν κατάφερα να ακούσω αρκετές από τις Χαβανέζικες ηχογραφήσεις του που ήταν περίπου 120 σε σύνολο. Πηγή: www.lifo.gr

Είναι τόσο πολλές, ή έγινε τυπογραφικό λάθος;

Τόσες ακριβώς είναι. Εννοεί όλες τις ηχογραφήσεις του Μπέζου ως συνθέτη και διευθυντή ορχήστρας, επιπλέον των 12 “ρεμπετικοειδών” που έφτιαξε και ηχογράφησε για λογαριασμό της Βίκτορ Αμερικής. Συμπεριλαμβάνεται και ένα επιθεωρησιακό κομμάτι του οποίου αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο, αλλά ξεκινάει με τη φράση “Βρε, πώς τη δουλεύουνε εντάξει, στην Ελλάδα κάθε μηχανή”.

Πείτε μας για την εκδήλωση, για όσους δεν τα καταφέραμε, κι αν ειπώθηκε πού μπορούμε να προμηθευτούμε το cd.
Ευχαριστώ

@32:

Αν δεν απατώμαι, λέγεται «Εντάξει». Αυτό κι άλλο ένα (μάλλον) ξέρω. Μου λείπουν 118.

για την εκδήλωση ας πούνε όσοι ήτανε στο κοινό, από την μεριά μου να ευχαριστήσω όσους στηρίξανε την εκδήλωση με την παρουσία τους. για όσους δεν μπορέσουνε, ελπίζω στην επόμενη δουλειά του gordon ashworth που θα αφορά τα ελαφρά του μπέζου.
η παρούσα έκδοση είναι διαθέσιμη είτε σε βινύλιο (μάλλον εξαντλήθηκε σήμερα αλλά θα ερθουν κι άλλα αντίτυπα τον δεκέμβρη) είτε σε ψηφιακή μορφή μέσω downloading (mp3 ή flac, και το ένθετο σε pdf). σε cd δεν θα γίνει έκδοση, όποιος θέλει μπορεί να κάψει το δικό του αντίτυπο.
παρεπιμπτόντως, η ποιότητα του βινυλίου είναι εξαιρετική. σαν να έχεις τον μπέζο στο σαλόνι σου. θερμή παράκληση, κάντε τον κόπο να το ακούσετε σε καλά ηχεία.

Ναι, έτσι λέγεται! Οι παλαβοί είναι απ όξω και οι λογικοί μες στο Δαφνί…

Από που μπορούμε να προμηθευτούμε το βινύλιο?

δεν ξέρω αν έχουν μείνει βινύλια από χτες, ή αν μείνανε κομμάτια στην θεσσαλονίκη μετά την παρουσίαση που έγινε εκεί. θα ρωτήσω και θα ενημερώσω.
όπως έγραψα πριν, τον δεκέμβρη θα έρθουν περισσότερα αντίτυπα, και γίνεται αναζήτηση για δισκοπωλεία όπου θα μπορούσαν να διανεμηθούν.

Θα τα βρεις

Λίγη υπομονή…

Η τελευταία ενημέρωση που είχα είναι πως τα βινύλια που ήρθαν στη Θεσσαλονίκη για τις ανάγκες της παρουσίασης εξαντλήθηκαν. Θα ξαναρωτήσω και αν τυχόν έχει μείνει κάποιο αντίτυπο θα ενημερώσω εδώ.

Προς το παρόν δε φαίνεται να είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά με πληροφόρησαν πως το δισκοπωλείο “Λωτός” έχει ήδη παραγγείλει αντίτυπα και πως τα περιμένουν σε 2-3 εβδομάδες. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει με το μαγαζί και να κάνει από τώρα κράτηση.

Όντως, μια κούτα δίσκους που είχε φέρει μαζί του ο Gordon Ashworth, όπως είδα, εξαντλήθηκε εν ριπή οφθαλμού και μάλιστα -αν δεν κάνω λάθος- κάποιοι από τη σχηματισθείσα «ουρά» δεν ευδόκησαν να λάβουν το αντικείμενο του πόθου τους… Όπως και νάχει, από ό,τι μας είπαν, τον άλλο μήνα θα καταφθάσουν και άλλα βινύλια, αλλά και θα εξασφαλίσουν και μηχανισμό διακίνησης μέσω κάποιων ενδιαφερόμενων δισκοπωλείων.

 Για τη βραδιά τώρα λίγα λόγια. Κόσμος πολύς και «ενημερωμένος», όσο διέγνωσα. Κλίμα πολύ όμορφο και χαλαρό. Ο Tony Klein συμπαθέστατος και ακόμα συμπαθέστερα τα «σπασμένα» ελληνικά του, που έδειχναν πόσο έρωτα έχει για κάποια ελληνικά πράγματα και πολιτισμικά επιτεύγματα. Έπαιξε με την κιθάρα του, όσο μπορούσα να αισθανθώ, υπέροχα τα κομμάτια, με την ωραία συνύπαρξη και συνοδεία, στις κιθάρες και τις φωνές, του liga rosa και του Σταύρου Κ. 

 Σε όλο αυτό το όμορφο αίσθημα που συναποκόμισα συνετέλεσε νομίζω και η θέση όπου εδρεύει το μαγαζί, καθώς κάπου εκεί μεταξύ Ψυρρή και Μοναστηρακίου, μεταξύ Γκαρμπολά και Παλιάς Στρατώνας, αισθανόσουν ότι κάποτε τριγυρνούσε ο αρχιμποέμης Μπέζος και γλεντούσε μια ζωή -τη ζωή του- δίχως αύριο, δίνοντάς μας τραγούδια για αύριο και για πάντα…