Γνώμες για τις κιθάρες Alhambra

Χερετω το φόρουμ
Γενικά έχω ακούσει πολλές.καλες.γνωμες για τις κιθάρες Alhambra όμως μια συζήτηση τις προάλλες με τον δάσκαλο μου με έβαλαν σε αντιπαράθεση . Μη έχοντας δοκιμάσει μια από τις κιθάρες τους μιλώντας πάντα για τις μαθήτικες ίσως κάποιος ποιο έμπειρος μπορεί να εκφράσει μια γνώμη για την μαθητική σειρα
κιθάρων Alhambra
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

2 «Μου αρέσει»

Johnkosguit
Δεν ξέρω τι εννοείς λεγοντας “μαθητικές κιθάρες”, πάντως εκείνο που μπορώ από προσωπική μου εμπειρία να σού πώ, ότι πρίν κάτι χρόνια αγόρασα την κλασική C1 και δεν έχω μέχρι σήμερα αισθανθεί την ανάγκη να την αποχωριστώ, παρά το γεγονός ότι πλέον ασχολούμαι περισότερο με ηλεκτροακουστικές. Πολύ ωραίο όργανο, τόσο ποιοτικά όσο και ακουστικά για τα λεφτά του! Ελπίζω να σου φάνηκα χρήσιμος!

2 «Μου αρέσει»

Να σαι καλά @Gianni_Likakis . Αν μπεις στην ιστοσελίδα της Αλάμπρα οι κιθάρες τους μπαίνουν σε κατηγορίες ανάλογα με το τι είσαι και τι είναι ιδανικό για σένα πάντως ευχαριστώ για το σχόλιο σου!

1 «Μου αρέσει»

οι αλάμπρα είχαν αποκτήσει πολύ καλή φήμη στην ελλάδα την δεκαετία του '80, επειδή εισάγονταν τα ακριβά της μοντέλα. είχαν όμως ένα σχεδιασμό για να σκευρώνουν μετά από κάποια χρόνια, ώστε να γίνεται αντικατάσταση.
μετά όμως που ήρθαν και τα οικονομικά της μοντέλα, που κατά την γνώμη μου ήταν αξιοπρεπέστατα. είχα δει και μια ακουστική πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια, μεσαία κατηγορία (6-7 κατοστάρικα) πολύ καλή.

Για αυτό ακριβώς ρώτησα γιατί έχω ακούσει ότι το quality control τους δεν ήταν σωστό τα προηγούμενα χρόνια (σκόπιμα η όχι αυτό είναι άλλο θέμα ) όμως η πρώτη μου επαφή ήταν με μια C4 που έχει ένας φίλος από τον αδελφό του
κάποια στιγμή μου είπε πως θα χρειαστεί να ξαναπεράσει το λούστρο από πίσω . Ο αδελφός του είναι αρκετά μεγαλύτερος οπότε η κιθάρα μπορεί να μην ήταν ακριβως αυτό . Μετά σχεδόν ένα χρόνο αργότερα μιλούσα με τον δάσκαλο μου και μου είπε πως έχει έναν μαθητή ο οποίος έχει και εκείνος μια παλιά Αλάμπρα η οποία είναι αρκετά δύσκολοπαιχτη
και φαντάζομαι ότι η κιθάρα θα θελε ρεσετ
Βέβαια για αυτό ρωτάω καθώς τα μοντέλα τα καινούργια που έχει τύχει να δοκιμασω ενώ χαζεύω στα καταστήματα είναι πολύ ωραία . Τώρα βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Το θέμα είναι πως είναι από τις λίγες ισπανικές κιθάρες που εισάγονται και η εναλλακτική είναι Yamaha,taylor ,Martin κλπ που δεν είναι καθόλου κακες εν αντιθετι απλώς φαντάζομαι κάποια διαφορά έχει η χειροποίητη ισπανική και άλλο made in Indonesia

https://www.alhambrasl.com/en/guitars/classical/20/student/21/ εδω την κατηγοριοποίει ως μαθητική αυτό εννοώ . Αν και γενικά εγώ.πιστευω ότι υπαρχουν μόνο κιθάρες καλές η κακές απλά αναφέρθηκαν στο πως τις κατηγοριοποιούν

10 posts were split to a new topic: Τι κάνει ένα όργανο “μαθητικό”;