Γνωριζετε κανεναν δασκαλο για ουτι;

Γεια σε ολους.
Ειμαι λατρης της ρεμπετικης και παραδοσιακης μουσικης και παιζω κιθαρα και τζουρα.
Τον τελευταιο καιρο εχω τρελαθει με το ουτι.
Αν καποιος γνωριζει καποιον καλο δασκαλο θα με βοηθουσε πολυ.
Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια.

Καλησπέρα φίλε Γιάννη. Καλώς ήρθες στο ρεμπέτικο φόρουμ.
Ο χρήστης IOANNIS διδάσκει ούτι.
Αν θέλεις μπορείς να του στείλεις κάποιο προσωπικό μήνυμα. Αλλιώς στείλε μου πμ για να σου δώσω το κινητό του.

Φιλικά Γιώργος Περάκης

Γιωργο σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Δεν περιμενα τοσο αμεσα την απαντηση.Σ ευχαριστω και να εισαι καλα.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ, Μαρούσι

http://www.sholeionpsaltikis.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=140&Itemid=116

Τι στυλ θες να μαθεις φιλε μου,και τι ουτι;
Φιλικα
Σπυρος

Βασικα με ενδιαφερει το ουτι στην ελληνικη παραδοσιακη μουσικη που απ οτι γνωριζω κυριαρχει το τουρκικο ουτι.
Ελπιζω να σε βοηθησα με το τι θελω.
Εχεις ν μου προτεινεις κατι?
Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Φιλε μου στειλε μου ενα μεηλ στο myrinousios@hotmail.com
Θα σου δωσω οτι πληροφορια θελεις και μπορω να βοη8ησω φιλε μου.
Σχετικα με στυλ,οργανα,δασκαλους ρεπερτορια και ασκησεις για να αρχισεις.
Με το καλο στο ουτι.
Και κατι ακομα,δεν υπαρχει Τουρκικο ουτι,μονο,μιας και οι πιο γνωστοι κατασκευαστες ηταν Ελληνες και Αρμενιοι.Αλλα αυτο ειναι ενα τεραστιο θεμα και παλι θα με πουνε ρατσιστη χεχεχχεχεχεχεχε.Εχει παρα πολλες διαφορες,τα κουρδισματα,τα μηκη χορδης,τα στυλ παιξιματος.Ολα λοιπον αυτα θελουν καποιες λεπτομερειες για να δεις τελικα που θες να καταληξεις.
Φιλικα
Σπυρος Κολιαβασιλης

Γειά σας κι από μένα. Ουσιαστικά θέλω να ρωτήσω το ίδιο πράγμα με το Γιάννη. Αποφάσισα πρόσφατα να μάθω ούτι (ήταν έρωτας από το πρώτο άκουσμα) αλλά δεν έχω πιάσει ποτέ έγχορδο στη ζωή μου (κλασσικές σπουδές μουσικής και πιάνο δε νομίζω να μετράνε) και ψάχνω να βρώ το πού, πώς και με ποιόν θα μπορέσω να μάθω κάπου στην αθήνα. Τα φώτα σας?

Γεια σου.Ειμαι ο Γιαννης που ανοιξα το θεμα εδω.Εχω μαζεψει καποιες πληροφοριες για δασκαλους,κατασκευαστες κλπ.Το mail μου ειναι g_giannis100@hotmail.com για οποιαδηποτε βοηθεια χωρις να ξερω κι εγω πολλα.

Εύγε και Γιάννη θα σας πρότεινα και τον Χρήστο Τσιαμούλη. Υπήρξα μαθητής του και έχω να πω μόνο τα καλύτερα!

Γειά σας κι από μένα.
Πρόσφατα απέκτησα ένα ούτι και ψάχνω κι εγώ δάσκαλο.
Μ αρέσει πολύ η παραδοσιακή μουσική αλλά κι όποιο άκουσμα έχει ανάλογο ύφος και περιλαμβάνει ούτι.
Αν έχετε κάποιες πληροφορίες παραπάνω από όσες είδα εδώ ως τώρα, καλοδεχούμενες.

Καλώς ήρθες και καλά παιξίματα.

Υπάρχουν πολλοί καλοί ουτίστες που διδάσκουν και σε σχολές και σε ιδιαίτερα
έτσι ενδεικτικά :
ο Στέλιος Βαρβέρης που νομίζω διδάσκει στη Σχολή του Καρρά στου Στρέφη και στο Μουσείο Λαικών Οργάνων στην Πλάκα.
Λογικά και ο Haig , αλλά δεν είναι σε σχολή.
o Αντώνης Απέργης σε ωδείο στα βόρεια προάστεια

διοργανώνονται και μαθήματα για αρχαρίους εδώ…

Ευχαριστώ πολύ @tourick να σαι καλά…

Παρεπιπτόντως να ρωτήσω κάτι ακόμα?
Μιλούσα με ένα φίλο σήμερα και μου είπε πως καλύτερα θα ήταν να μάθω πρώτα κάποιο άλλο έγχορδο για να εξοικειωθώ με τους ήχους.
Αρχικά, επειδή κατανοώ την δυσκολία ενός οργάνου χωρίς ταστιέρα και μπερντέδες, αναζητούσα ένα λαούτο ή λάφτα ή ένα μαντολινάκι να πιάσω οικειότητα και να προχωρούσα μετά με το ούτι αλλά ένας αρχάριος/α (άσχετος/η για να είμαστε ακριβείς), όπως εγώ πώς να ξοδέψει μια περιουσία για το πρώτο του όργανο?
Ετσι πήρα απευθείας το ούτι μου από έναν Σύριο έμπορο στο Κέντρο της Αθήνας σε μια τιμή απίστευτα χαμηλή γιατί έκλεινε το μαγαζί του.
Συμφωνείτε πως πρέπει να πιάσω πρώτα ένα άλλο έγχορδο?

Ανάλογα με την μουσική που θέλουμε να παίζουμε διαλέγουμε και όργανο. Για να μάθεις να οδηγείς ι.χ. αγόρασες πρώτα βέσπα; :089:

Σίγουρα ένα άταστο όργανο φαντάζει πιο δύσκολο, όλα τα όργανα έχουν τη δυσκολία τους, γιαυτό ξεκίνα με το όργανο που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Ένας καλός δάσκαλος σίγουρα βοηθάει.
Καλά παιξίματα!!:088:

Ακριβώς. Κάθε όργανο έχει τη δυσκολία του (με εξαίρεση τη φλογέρα με ράμφος). Μην τη φοβάσαι όμως την έλλειψη “οδηγών” σε ένα όργανο όπως το ούτι, το ίδιο το αφτί σου θα σου πει που ακριβώς είναι το σωστό πάτημα και μάλιστα, πολύ γρήγορα. Εκτός κι αν έχεις πρόβλημα διάκρισης διαστημάτων, πράγμα σπάνιο.

:019: Σωστό σε βρίσκω… αλλά γιατί μου το λένε όλοι όσοι μ ακούν πως μ αρεσει το ούτι?

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τί δυσκολίες θα αντιμετωπίσω γιατί όπως είπα δνε έχω καμιά εμπειρία μέχρι τώρα με άλλο όργανο… κι αφού δεν ξέρω δεν τρομάζω… Ψάχνω για δάσκαλο και η δυσκολία δεν είναι να βρείς δάσκαλο αλλά να είναι βιώσιμη η τιμή των μαθημάτων.

Η αισιόδοξη προοπτική σου αγαπητέ με κάνει να νιώθω καλά, αν δεν ήταν τόσο αργά θα το κεντούσα λίγο τώρα… “Διάκριση διαστημάτων” εννοείς να θυμάμαι πού πατάω? Δεν νομίζω να έχω τέτοιο θέμα και το αυτί μου μάλλον θυμάται. Σαε ευχαριστώ όλους πολύ για τις άμεσες και ευγενικές απαντήσεις σας!

Αυτό με τη φλογέρα μου θύμησε ένα ανέκδοτο. :102:
Γιατί η φλογέρα είναι το πιο δύσκολο όργανο?
Επειδή πρέπει να έχεις το νου σου και στα πρόβατα…:112:

Από αυτά που λες να υποθέσω ότι πήρες ούτι του Ibrahim Sukar??
Σε τι τιμή τα έχει ο τύπος ?

η πλάκα είναι ότι πήρες Αράβικο ούτι, που σημαίνει οτι θα πρέπει να αλλάξεις το υπάρχον κούρδισμα γιατι το 99,99 % εδω παίζει και διδάσκει στο τούρκικο