Γιώργος Γεωργόπουλος

Θα ήθελα να αναφερθώ στο μπουζουξή αυτό, προσωπικά έπαθα πλάκα όταν τον άκουσα, ειδικά όταν άκουσα το " Μπουζούκι και ουίσκι". Μου έιπε γι’ αυτόν ένας φίλος. Και είναι μόλις 27…


http://www.youtube.com/watch?v=RZe2gjLVzfI&feature=related

εγω δεν επαθα πλακα, αντιθετως εσπασα πλακα.:019:

Arxarios, καταλαβαινω πως δεν σου αρεσε (ειναι εμφανες), αλλα δεν ειναι λιγο αφοριστικο αυτο που λες; Ειναι αμαρτια να γελοιοποιουμε ο ενας τον αλλον…

Εγώ όταν άκουσα ειδικά το “μπουζούκι και ουίσκι” αμέσως διερωτήθηκα ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί!!!

Αν κρίνει κανείς από τα σχόλια κάτω από το βίντεο, φαίνεται πως δεν έχει χρησιμοποιήσει κάποιο πρόγραμμα. Εξ’ άλλου για ποιο λόγο να το κάνει αυτό, από τη στιγμή που αργα ή γρήγορα θα εκτεθεί όταν θα του ζητήσουν να το επαναλάβει live.
Τώρα όσον αφορά την αισθητική πλευρά, νταξει γούστα είναι αυτα.

Δε καταλαβαίνω το λόγο που υπάρχουν αρνητικές αντιδράσεις για προικισμένα παιδιά που πιάνουν υπερφυσικές (έτσι τις ακούω εγώ) ταχύτητες. Μας δείχνουν τι μπορούν να παίξουν με τα βιντεάκια αυτά. Και παίζοντας έτσι, νομίζω ότι μπορούν να παίξουν οτιδήποτε και οπωσδήποτε σε κανονικές ταχύτητες, με πολλη μεγαλύτερη ευχέρεια από κάποιον άλλον με λιγότερο ευέλικτα δάκτυλα και χέρια. Πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα ακούσουμε και τη μαγκιώρικη πενιά από τα παιδιά αυτά.

//youtu.be/tfaTIYj5oEo

//youtu.be/6v30eeoe6T0

Μπραβο ρε Πετρο!!!Ακριβως της ιδιας γνωμης!!

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λέει ο Πέτρος. Αυτά τα παιδιά έχουν το χάρισμα και έχουν ρίξει ατελείωτες ώρες μελέτης πάνω στο όργανο!!! Αξίζουν συγχαρητήρια μόνο και μόνο γι΄αυτό, μας αρέσει δε μας αρέσει αυτό που βγαίνει και ηχεί στ΄αυτιά μας. Και είμαι σίγουρος ότι όπως λέει και ο Πέτρος θα ακούσουμε από τα παιδιά αυτά και την μάγκικη πενιά (βλέπε Τατασόπουλος).

Συμφωνώ και εγώ με τον Πέτρο, αλλά δεν το διατύπωσε ακριβώς έτσι όπως εσύ, Κώστα. Το έχουμε συζητήσει ξανά: οι πολλές ώρες μελέτης, προκειμένου να επιτευχθεί μία (σε περίπτωση επιτυχίας εντυπωσιακή) ταχύτητα στους δακτυλισμούς, από μόνες τους δεν φτάνουν. Για να δοθούν συγχαρητήρια,πρέπει, ακριβώς, να μας αρέσει το αισθητικό αποτέλεσμα.
(να διευκρινίσω ότι δεν άκουσα με προσοχή τα συγκεκριμένα βίντεο, γενικά μίλησα)

εγω διερωτομαι τι βρισκουν ολοι σαυτο το πραμα και το παιζουν στο you tube.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:33 —

δεν γελοιοποιω.
ο τυπος ειναι αλλος ενας κιθαριστας με λαθος οργανο στα χερια του.

δυσκολοι καιροι για δεξιοτεχνες μπουζουξιδες ,ποιος ασχολειται τωρα,ασε που μου λειπουν και 560 ευρω να πληρωσω το ΤΕΒΕ.

'Ακουσα όλα τα βιντεάκια προσεκτικά! Ο 27χρονος μουσικός, σίγουρα δεν είναι τυχαίος!
Και γνώστης της μουσικής είναι και δεξιοτέχνης, με τα χρόνια θα βρει και το ύφος που
του ταιριάζει …
Σαφέστατα μπορεί να παίξει και κιθάρα, όπως ο πατριώτης μου κ.Μυστακίδης, κιθαρίστας,
παίζει άριστο μπουζούκι με πολύ πάθος!
Μου άρεσε επίσης στο “Κρασοπίνω” και η φωνή του (γούστα είναι αυτά) …

σημείωση = κι εμένα δεν μου αρέσουν τα πολλά τρρρρρρ
αλλά είπαμε, πως αν θέλει να ασχοληθεί με το ρεμπέτικο,
θα πρέπει να προσαρμόσει και το ύφος ανάλογα …
Πάντως, είναι ξεχωριστός!

Επειδή ο συγκεκριμένος υπήρξε μαθητής μου ,να σας πώ μόνο, χωρίς να θέλω να τον υπερασπιστώ γιατί δεν έχει καμμιά τέτοια ανάγκη,ότι ο γιώργος έχει φάει πολλές ωρες πάνω στο όργανο έχει πάθος γι αυτό που κάνει και είμαι σίγουρος ότι οι συζητήσεις που έχουμε κάνει έχουν πιάσει τόπο.

το ονέιρο και ο στόχος ενος δεξιοτεχνη μουσικου δεν είναι να φτάνει στα ορια μιας “ακαταλβιστηκης” ταχυτητας , αντθετος είναι να εχει την δυνατότητα και το ταλεντο αυτη την τεχνικη που εχει κανει κόπο να αποχτησει να ειναι ενα “εργαλειο” να παράγει μουσική. Πολλές φορές μπερδέυουμε το ταλεντο με την αντιληψη…δεν σημαινει οτι καποιος με τεραστιες οικαντοτητες ειναι και ταλεντο απλα εχει μερακι η ισως κατι αλλο τον ωθει να δειξει μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του (κατι σαν αρση βαρων) Διαβαζω πολλες φορες περι “εξεληξης του οργανου” νομιζω ομως οτι οι “αρχαιοι ημων προγονοι” μας απεδειξαν με παρα πολλα παραδειγματα και πειραματα το που μπορει να φτασει το μπουζουκι …Χιωτης, Τατασοπουλος, Μπεμπης, Σπορος, Λεμονοπουλος, Χρηστιδης, κι αλλοι που το ενταξανε σε αλλες μουσικες πριν απο 50 χρονια…Να πω οτι την ουρα μου δεν την βγαζω απ’ εξω και οτι εχω περασει κι εγω απ αυτο το σταδιο…σημασια εχει οταν καποια στιγμη κανεις εχει το ταλεντο να τα “ξεκαθαρισει” τα πραγματα και να παραγει ΜΟΥΣΙΚΗ και παραλληλα εναν ηχο με ταυτοτητα που το εχουμε πολυ αναγκη στην εποχη μας …ο Γεωργόπουλος πάντος είναι σε πολυ καλο δρόμο

Γειά σας και από εμένα. Είμαι ο Γιώργος ο Γεωργόπουλος. Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η νέα χρονιά να πραγματοποιήσει όλες τις ευχές που ακούσατε αυτές τις μέρες. Θα ήθελα να εκφράσω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε όλους μόνο και μόνο για το λόγο του ότι με θεωρείτε άξιο προς θέμα συζήτησης. Είναι άκρως τιμητικό για εμένα, ακόμα και οι γνώμες που με την αποδοκιμασία τους με βοήθησαν και με βοηθούν να κατανοήσω καλύτερα το ρόλο της τέχνης στην ουσία του ανθρώπου. Χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ και σε δύο ανθρώπους που εξέφρασαν την γνώμη τους για εμένα και έχουν ιδιαίτερη σημασία και θέση στην καρδιά μου. Αυτοί είναι ο Δημήτρης Μυστακίδης (δάσκαλός μου στο ΤΕΙ και καθοδηγητής μου στην σκέψη) και στον Νίκο τον Τατασόπουλο (dilinger) που ακούσια αποτέλεσε και αποτελεί για εμένα τον φωτεινό φάρο που πάντα με οδηγεί και με εμνπέει (η γνωριμία μου μαζί του μου επιβαιβέωσε την ποιότητά του). Και τους δύο τους εκτιμώ αφάνταστα. Τα λόγια τους πάντα μου έδιναν δύναμη και όταν χρειάστηκα την βοήθειά τους ήταν δίπλα μου σε διαφορετικά θέματα ο καθένας. Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους Σαμπάχ23 (για το άκρως τιμητικό θέμα του) και όσους υπερασπίστηκαν τη προσπάθειά μου. Το μεγαλύτερο ευχαριστώ το χρωστάω (χωρίς ίχνος ειρωνείας ή σαρκασμού) σε όσους με τις παρατηρήσεις τους με βοήθησαν να κατανοήσω καλύτερα τον σκοπό μου. Για να κλείσω θα ήθελα να δηλώσω ότι δεν κάνω κάτι για να καινοτομήσω (δεν είναι και ο αυτοσκοπός μου).Τα μεγαθήρια του παρελθόντος κατάφεραν τα αδιανόητα παρόλο τις δυσκολίες της εποχής τους. Όπως επίσης θα ήθελα να δηλώσω κατά την ταπεινή μου άποψη πως η ταχύτητα όταν γίνεται αυτοσκοπός υποδουλώνει την συνείδηση. Δυστυχώς στο παρελθόν έπεσα αρκετές φορές σε αυτό το λανθασμένο μονοπάτι. Το βίντεό μου “Μπουζούκι και ουίσκι” το μαρτυρά και για αυτό άλλωστε μπορεί να το κατεβάσω όπως έκανα και στο παρελθόν με παρόμοια θεματολογικά βίντεο. Εύχομαι σε όλους να είστε πάντα υγιείς για να μπορούμε να αγαπάμε ο ένας τον άλλο και έτσι η συμπαντική συνείδηση να καταφέρει να μας φωτίσει.

Μπραβο Γιωργο, ειναι πολυ σημαντικο να μπορεις να επιλεξεις πως θα παιξεις κατι, οταν εχεις φτασει σε ενα ακρως ικανοποιητικο επιπεδο, και αυτο που λες σε τιμα κατα την αποψη μου. Αυτοσκοπος δεν ειναι η ταχυτητα, αλλα το συναισθημα. Μπραβο, ελπιζω μια μερα να σε δω και να παιζεις και να τα πουμε. Καλη χρονια και καλες επιτυχιες!

Φίλε Γιώργο, καλωσόρισες. Χρόνια Πολλά και Καλή χρονιά. Εγώ θα ήθελα να σου δώσω θερμά συγχαρητήρια. Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι σε ζηλεύω για τον τρόπο και την ταχύτητα που μπορείς να παίξεις. Μακάρι να είχα το ταλέντο και τις ώρες να εξασκηθώ και να μελετήσω τόσο ώστε να σε πλησιάσω. Ακόμα κι αν δεν χρειαστεί να παίξεις ποτέ ένα τραγούδι με αυτό τον τρόπο, είναι πάρα πολύ καλό που ξέρεις ότι μπορείς να το κάνεις.

Γιώργο καλώς ήρθες! Είμαι σίγουρος ότι οι απόψεις σου και οι κρίσεις σου θα κάνουν το Ρεμπέτικο Φόρουμ ακόμα πιο πλούσιο και ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Να είσαι πάντα καλά guvs. Εύχομαι η νέα χρονιά να μας φέρει πιο κοντά.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:57 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:48 —

Καλώς σας βρήκα. Είναι πολύ συγκηνιτικά τα λόγια σου…αν και δεν νομίζω ότι αξίζει να ζηλέψει κάποιος κάτι από εμένα…ακόμα δεν έχω μάθει να διαχειρίζομαι τις αναπτυξιακές μας ικανότητες σαν άνθρωπος…Νομίζω πως εσύ με τα συναισθήματά σου έχεις ήδη αναπτύξει κάποιες από αυτές.

Τα μηνύματα για τον κύριο Παούρη μεταφέρθηκαν σε άλλο παλαιότερο τόπικ που γινόταν σχετική συζήτηση. Θα παρακαλούσα μιας και δεν βγαίνει άκρη να πέσουν οι τόνοι όσο το δυνατόν. Αν επιθυμεί κάποιος να τοποθετηθεί με κάτι καινούριο πολύ ευχαρίστως. Μην λέμε μόνο τα ίδια και τα ίδια. Ευχαριστώ για την κατανόηση.